Określenie judaizm pochodzi od nazwy plemienia żydowskiego – plemienia Judy. To plemię było najliczniejsze spośród wszystkich pozostałych 12 plemion żydowskich. Judaizm jest jedną z religii Abrahamowych, nazywane są także religiami objawienia, które opierają się na fakcie, że Bóg objawia się ludziom, komunikując swoją wolę i nakazując ludziom określone zachowanie. Świątynią, w której modlą się Żydzi jest synagoga, w której obowiązuje podział płci.
Co to jest judaizm?
Judaizm to religia, która była pierwszą monoteistyczną (wierzącą w jednego Boga) i jest korzeniem dwóch innych współczesnych religii – chrześcijaństwa i islamu. Święta księga judaizmu to Tora, składająca się z Pięciu ksiąg Mojżesza. Są to Księga: Rodzaju, Wyjścia, Kapłańska, Liczb i Powtórzonego Prawa. Te pięć ksiąg jest również przesłaniem do chrześcijańskiej Biblii jako początek Starego Testamentu. Co to jest JUDAIZM w szerokim znaczeniu – to zespół idei prawnych, moralnych, etycznych, filozoficznych, w tym religijnych, które determinowały sposób życia Żydów przez około cztery tysiąclecia.
Zasady judaizmu
Podstawowe ZASADY JUDAIZMU:
- Wiara w jednego Boga Jahwe, który jest Stwórcą i Panem Wszechświata, nakazuje wyznawcom kierowanie się normami moralnymi otrzymanymi przez Mojżesza.
- Po śmierci każdego człowieka czego go nagroda lub kara.
- Każdy człowiek powinien być miłosierny dla tych którzy potrzebują pomocy.
Wyznawca judaizmu powinien przestrzegać również takich zasad jak:
- Przestrzeganie postu żywieniowego, to znaczy rezygnacji z jedzenia i picia w określonych dniach.
- Przestrzegania odpoczynku od pracy w szabat, który trwa od piątku wieczorem do soboty wieczorem.
- Przestrzeganie obowiązku diety koszernej tzn. zgodnej z przepisami. Nie można spożywać mięsa uznawanego w judaizmie za nieczyste to znaczy pochodzącego od zwierząt, które nie zostały zabite zgodnie z obowiązującym rytuałem. Żydzi nie mogą jeść mięsa pochodzącego od: świni, stworzeń wodnych które nie mają łusek oraz płetw oraz niektórych warzyw i owoców. To pożywienie uznawane w judaizmie za niekoszerne.
- Przestrzeganie obchodzenia świąt takich jak: Pascha, Jom Kippur, Dzień Odkupienia, Chanuka, Sukkot, Szawuot, Rosz ha – Szana.
Symbole judaizmu
SYMBOLE JUDAIZMU to:
- Menora – jej wizerunek widoczny jest w herbie Izraela, nawiązuje do rajskiego Drzewa Życia, którego owoce miały odpowiadać za nieśmiertelność.
- Gwiazda Dawida – sześcioramienna gwiazda jest symbolem harmonii i tarczy chroniącej przed wrogami.
- Mezuza – osoba, która wchodzi do domu Żyda powinna dotknąć ją dłonią. W tym czasie odmawiana jest modlitwa prosząca Boga o ochronę domostwa.
- Jarmułka: – jest przykryciem głowy i oznaką szacunku.
- Talit – to prostokątna chusta, którą wyznawcy judaizmu nakładają na głowę lub ramiona w czasie odmawiania modlitwy.
Judaizm a chrześcijaństwo
Religie judaizmu i chrześcijaństwa są ze sobą ściśle powiązane. Mają nie tylko wspólne Pismo Święte, ale także jednego Boga, który jest Stwórcą i Ojcem całej ludzkości. Religie te inspirują ludzkość wiarą w życie pozagrobowe i promują podobne rytuały. Jednak nadal istnieje między nimi różnica. Jedną z głównych różnic między religiami judaizmu i chrześcijaństwa jest stosunek do Jezusa Chrystusa. Dlatego chrześcijanie uważają go za mesjasza, który przyszedł na ziemię jako syn Boży w ludzkiej postaci. Judaizm w ogóle nie uznaje Jezusa Chrystusa za mesjasza czy syna Bożego. Żydzi po prostu nie wierzą w jego zmartwychwstanie, wysuwając hipotezę, że jego ciało zostało skradzione z miejsca pochówku.
Sprawdź również: Prawosławie, a chrześcijaństwo
Chrześcijanie czekają na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa, po którym nastąpi Sąd Ostateczny i zmartwychwstanie wszystkich zmarłych. Żydzi do dziś nie czekali na swojego mesjasza, czekając na pojawienie się potomka króla Dawida, który odtworzy królestwo Izraela. Pismo Święte Stary Testament jest jedną podstawą zarówno dla Żydów, jak i dla chrześcijan. Chrześcijanie mają jednak także Nowy Testament, którego Żydzi nie akceptują. Przecież to właśnie w Nowym Testamencie opisane jest życie i nauczanie Jezusa Chrystusa, którego Żydzi nie uznają za zbawiciela.
Sercem chrześcijaństwa jest Święta Trójca. Mianowicie ojcem jest Bóg, syn Boży i duch święty. Zgodnie z dogmatami tej religii, Syn Boży Jezus Chrystus jest przedstawiany jako wcielenie samego Boga w ludzkiej postaci, który wstąpił na ziemię, aby odpokutować za ludzkie grzechy. Z drugiej strony Żydzi wierzą wyłącznie w jednego Boga i całkowicie odrzucają chrześcijańską koncepcję Boga w ludzkiej postaci.
Według chrześcijaństwa wszyscy ludzie na ziemi rodzą się grzeszni, ponieważ są bezpośrednimi potomkami Adama i Ewy, którzy zgrzeszyli w raju. W judaizmie nie ma czegoś takiego. Zgodnie z naukami tej religii wszyscy ludzie rodzą się sprawiedliwi i nie mają określonego grzechu. A ich przyszły los zależy bezpośrednio od ich przyszłego zachowania podczas ich ziemskiego życia.