Czy medytacja do grzech?

Czy medytacja do grzech

O medytacji słyszała zapewne znaczna część osób, nawet jeśli zbytnio nie interesuje się tematyką z nią związaną. Nie da się ukryć, że medytacja niesie wiele korzyści dla naszego ciała oraz świadomości, ale sam fakt, że jest ona podstawą buddyzmu oraz hinduizmu stawia pod znakiem zapytania to, czy wierzący katolicy popełniają grzech, medytując. W tym artykule zgłębimy to, czym jest medytacja oraz jakie są jej rodzaje. Poza tym odpowiemy na pytania, czy medytacja jest grzechem? Czy jest być może grzechem ciężkim?

Medytacja – czym jest?

Medytacja to technika, która pozwala ćwiczyć nasz umysł bądź wprowadzać go w odmienny stan świadomości. Osoba medytująca jest w stanie poprzez to bardziej poznać samego siebie, uspokoić, a także zwalczyć w sobie negatywne uczucia. Dodatkowo medytacja pozwala nam się zrelaksować i odzyskać energię życiową.

Rodzaje medytacji

Medytację można różnie klasyfikować. Naukowcy uznali, że najlepiej będzie, jeśli medytacja zostanie podzielona według, tego, gdzie i jak skupiamy swoją uwagę. Taka klasyfikacja sprawia, że wyróżnić można następujące rodzaje medytacji:

  • Skupiona uwaga,
  • Przestrzenna uwaga,
  • Bezwysiłkowa obecność,
  • Do powyższych rodzajów medytacji zaliczyć można różne techniki medytacji. Zostały one wypisane poniżej:
  • Medytacja Zen – znana również jako Zazen, oznacza po japońsku „medytację japońską”, i wywodzi się z buddyzmu. To jedna z popularniejszych technik medytacji, a główny nacisk w niej kładzie się na trzymanie wyprostowanej sylwetki.
  • Medytacja Mindfulness – wywodzi się ona z tradycyjnych praktyk buddyjskich. Osobą, która miała duży wpływ na jej popularyzację, był John Kabat-Zinn. Owa technika polega na skupianiu się na chwili obecnej, obserwowaniu swoich myśli i emocji, a także patrzeniu na świat, taki jaki on jest w rzeczywistości.
  • Medytacja Vipassana – to tradycyjna buddyjska praktyka, której wpływy zauważyć można na zachodzie, gdzie zyskała ona na popularności jako technika mindfulness. Medytacja Vipassana pozbawiona jest zbędnych rytuałów. Pozwala świetnie zrozumieć swój umysł oraz ciało.
  • Medytacja z mantrą – to technika medytacji, która praktykowana jest na siedząco, jak większość technik. Po zajęciu właściwej pozycji zaczyna się powtarzać w głowie mantrę i nie przerywa się, aż do zakończenia praktyki.
  • Medytacja Loving Kindness – to technika polecana dla osób, którzy są zbyt ostrzy dla siebie lub innych. Pozwala ona rozwijać w sobie życzliwość wobec siebie, a także w stosunku do innych osób. Polega ona na skupianiu się w umyśle na uczuciu życzliwości i dobrej woli.
  • Jogiczne Medytacje – są jednymi z najstarszych technik medytacji, a ich celem jest samoświadomość oraz duchowe oczyszczenie. Najpopularniejszą praktyką w Jodze jest medytacja z trzecim okiem. Ponadto stosuje się takie praktyki jak powtarzanie mantry czy wizualizacja światła.
  • Medytacja Transcendentalna – to odmiana medytacji z mantrą, która rozgłos zdobyła za sprawą m.in.: The Beatles i The Beach Boys. Nauczają jej tylko licencjowani nauczyciele. Polega ona głównie na uspokajaniu umysłu i relaksacji.
  • Medytacja Qigong – to technika, pochodząca od chińskiego słówka Qigong i praktykowana była w tajemnicy w chińskich tradycjach buddyjskich, taoistycznych i konfucjanistycznych. Medytację tą można ćwiczyć na siedząco i stojąco bądź aktywnie z dynamicznym użyciem ciała. Qigong obejmuje tysiąc różnych ćwiczeń.
  • Medytacja Samopoznawania – cechuje się ona prostotą i subtelnością, przez co niektórzy mogą lekceważyć jej działanie. To bardzo trudna technika, która pozwala odkryć w sobie swoją wewnętrzną wolność. Polega ona na zadawaniu sobie pytania „Kim jestem?” i szukanie odpowiedzi, wykraczające poza ramy werbalnej odpowiedzi.
  • Medytacja Taoistyczna – to technika medytacji, która pochodzi od chińskiej filozofii nazywanej Taoizmem i kładzie nacisk na życie w zgodzie z naturą bądź Tao. Jej głównym celem jest połączenie ciała z umysłem oraz ich uspokojenie.
  • Medytacja Chrześcijańska – jej celem jest moralne oczyszczenie, a także zbliżenie się do Boga. W ramach medytacji chrześcijańskiej wyróżnić można różne formy praktyki jak: modlitwa kontemplacyjna, czytanie kontemplacyjne oraz „Siedzenie z Bogiem”.
  • Medytacje Sufickie – medytacje sufickie, jak sama nazwa wskazuje, związane są z sufizmem, czyli ezoteryczną ścieżką w islamie. Jej celem jest oczyszczenie się, a także zjednoczenie z Allahem. Medytacje Sufickie czerpią z wielu różnych praktyk duchowych, a znaczna część z nich połączona jest z tradycją jogi w Indiach.
  • Medytacje Prowadzone – to idealna technika medytacji dla osób, które dopiero zaczynają. Pozwala ona zaznajomić się z praktyki, pochodzącymi z wyżej opisanych technik medytacji i prowadzona jest w formie audio, a także audio i wideo.

Czy medytacja do grzech ciezki

Czy medytacja to grzech?

Z racji tego, że medytacja jest techniką, która napłynęła ze wschodu i stanowi podstawę buddyzmu oraz hinduizmu, wielu wierzących katolików może zadawać sobie pytanie, czy uprawiając medytację, dopuszczają się oni grzechu. Co na ten temat ma do powiedzenia Kościół? Jego zdaniem medytacja nie jest grzechem, ale pod warunkiem, że nie uprawiamy tych technik, które wywodzą się z dwóch wspomnianych wcześniej religii. Powiązane są one bowiem ściśle z ideałami i założeniami filozofii buddyjskiej, a ta nie zgadza się z filozofią, którą naucza Kościół Katolicki. Dopuszczalna jest natomiast medytacja chrześcijańska, która opiera się na modlitwie i rozmowie z Bogiem. W takim przypadku jest ona traktowana jako normalna katolicka praktyka religijna.

Warto przeczytać również: Czy palenie to grzech?

Czy medytacja to grzech ciężki?

Katolicy, którzy uprawiają techniki medytacji, wywodzące się z buddyzmu i hinduizmu rzeczywiście dopuszczają się popełnienia grzechu. Czy jednak medytacja to grzech ciężki, czy lekki? To zależy, czy dany katolik działa świadomie, czy też nie. Działając świadomie, popełnia grzech ciężki, gdyż w ten sposób akceptują oni ideały oraz założenia, które wyznaje filozofia buddyjska, a które stoją w sprzeczności z tym, czego naucza Kościół Katolicki. Natomiast medytacja chrześcijańska jest czymś, co Kościół Katolicki akceptuje, a nawet pochwala, gdyż pozwala ona w danej chwili trwać w bliskości Chrystusa, a także poznawać prawdę o sobie, otaczających nas ludziach oraz świecie.

Zamieszczono w: Blog