Precyzyjne ustalenie, kiedy napisano Biblię, nie jest zadaniem łatwym. Pewne jest jedynie, że jej tekst powstawał na przestrzeni ponad tysiąclecia. Według tradycji judeochrześcijańskiej kanon Biblii składa się z 46 ksiąg Starego Testamentu uznawanych przez kościoły chrześcijańskie (lub 39 według judaizmu) oraz 27 ksiąg Nowego Testamentu. O ile datowanie tych pierwszych nastręcza sporo trudności, znacznie dokładniej można określić czas powstania Nowego Testamentu.
Stary Testament w przekazach ustnych
Badając, kiedy powstała Biblia, znawcy Pisma Świętego przyjmują, że geneza najstarszych tekstów sięga XII wieku p.n.e. Niektórzy bibliści są jednak zdania, że ich korzeni należy szukać w XIII a nawet XV wieku przed Chrystusem. Początkowo teksty, które współcześnie tworzą kanon Starego Testamentu, były przekazywane drogą ustną. Najczęściej za najstarszy fragment przetrwały w tradycji oralnej uznaje się Pieśń Debory ze starotestamentowej Księgi Sędziów.
Stary Testament – teksty uwiecznione na piśmie
Jest wielce prawdopodobne, że najdawniejszy spisany fragment Biblii to Księga Prawa autorstwa Mojżesza, choć badacze Pisma Świętego wysuwają hipotezę, że teksty wchodzące w skład Starego Testamentu zaczęto powszechnie uwieczniać na piśmie znacznie później, bo w latach 750-680 p.n.e., na terenie Izraela i Judei, gdzie urodził się Jezus. Większość biblistów jest zgodna, że spisanie znacznej części ksiąg przypada na lata 539-330 p.n.e., a więc czas panowania perskiego, a do ich utrwalenia przyczyniło się aż 40 autorów. Z kolei najmłodsze fragmenty starotestamentowe pochodzą zapewne z przełomu II i I wieku p.n.e. Do współczesności nie zachowały się oryginalne teksty ksiąg. Ich późniejszych przekładów na języki narodowe dokonywano w oparciu o ręcznie przepisywane kopie.
Datowanie ksiąg Nowego Testamentu
Badając, kiedy napisano Biblię, ustalono, że księgi Nowego Testamentu powstawały pomiędzy 50 a 120 rokiem po Chrystusie. Za najstarsze uważane są listy Pawła z Tarsu. Dzieje Apostolskie zostały spisane prawdopodobnie około 60 roku n.e., choć coraz liczniejsze grono biblistów datuje je na lata 80 lub 90. Przyjmuje się także, że w latach 90 powstała Apokalipsa według św. Jana.
Ewangelie – czas powstania
Zasadniczy zrąb Nowego Testamentu, czyli cztery Ewangelie autorstwa Marka, Mateusza, Łukasza i Jana, to teksty datowane zwykle na lata 68-110. Ze względu na podobieństwo literackie Ewangelie według świętego Marka, Mateusza i Łukasza nazywane bywają synoptycznymi. Według niektórych hipotez jako pierwsza powstała opowieść świętego Marka, a pozostali dwaj ewangeliści oparli swoje przekazy właśnie na niej jako tekście źródłowym.