Święta Wielkanocne w czasach pandemii

Każdy z nas zadaje sobie pytanie, jak w czasach pandemii wyglądać będą Święta Wielkanocne. W tym trudnym okresie należy przestrzegać zaleceń specjalistów i nie spotykać się w dużym gronie rodzinnym. Jak dokładniej wyglądać będą Święta Wielkanocne w tym czasie? O czym trzeba pamiętać i jakich reguł przestrzegać? Co powinien zawierać koszyczek wielkanocny? Jak będzie wyglądać Wielkanoc w Kościele katolickim?

Święta Wielkanocne w czasie pandemii koronawirusa

Zalecenia Watykanu wskazują jasno, że w każdym kraju dotkniętym epidemią, ludzie nie powinni gromadzić się w Kościołach, natomiast kapłani i biskupi celebrować będą obrzędy w trakcie Wielkiego Tygodnia bez udziału wiernych. Zalecane jest uczestnictwo w transmisjach telewizyjnych w domu, co pozwoli nam przyłączyć się do modlitwy. Pod koniec marca wydano szczegółowy dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, który dotyczy zaleceń dla Kościołów na całym świecie. Wierni zostaną poinformowani o godzinach rozpoczęcia uroczystości, co pozwoli modlić się z domu.
Wskazano także, aby przenieść msze Krzyżma Świętego w Wielki Czwartek rano na termin późniejszy. Podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej tego dnia pominięty zostanie obrzęd obmycia nóg, jak i procesja.
Jeśli chodzi o Wielki Piątek, Watykan wskazuje zalecenia dotyczące przygotowania modlitw w intencji ludności znajdującej się w stanie zagrożenia, a także zmarłych i chorych. W Wielką Sobotę msze Wigilii Paschalnej mają zostać odprawione jedynie w kościołach parafialnych i w katedrach. Dekret z Watykanu kończy się wskazaniem, że biskupi mogą przenieść procesje i modlitwy na inne dogodne dni.

Piosenki i pieśni wielkanocne

Religijne piosenki odznaczają się tym, że łączą wiernych w trakcie wspólnej modlitwy. W czasie pandemii śpiewać je możemy w domu razem z rodziną. Dzięki temu odczujemy przynależność do Kościoła, wskazując na czas radości w trakcie Zmartwychwstania Chrystusa. Wielkanocne pieśni są zatem adekwatne do przeżywanych wydarzeń. Najbardziej znanymi pieśniami wielkanocnymi są przykładowo:

Co powinien zawierać koszyk wielkanocny?

Każdego roku, w Wielką Sobotę święcimy pokarmy, które zostaną zjedzone podczas śniadania wielkanocnego. W tych trudnych czasach, w jakich aktualnie się znaleźliśmy, warto pamiętać o tym, że święcenie koszyczków się nie odbędzie. Jednakże przygotowanie pięknego koszyczka to już tradycja, o której nie możemy zapomnieć. Koszyczek wielkanocny zawierać powinien kilka najważniejszych rzeczy. Jedną z nich są jajka, które wskazują na symbol życia. Ozdobić je można ciekawymi wzorami wraz z najmłodszymi domownikami, co da nam sporo radości. Kolejny jest chleb, który jest podstawą posiłku w każdym domu i wiąże się z Ciałem Chrystusa. Ponadto pamiętać musimy o baranku będącym symbolem Chrystusa prowadzonego na rzeż. Wykonywany jest najczęściej z ciasta, z masła lub z cukru. Sól symbolizuje ochronę przed złem i działaniem diabła. W koszyczku nie może także zabraknąć mięsa i wędlin, ciasta, chrzanu, pieprzu, sera, a tak,że wody. Wędliny wskazują na witalność i zdrowie, chrzan oznacza krzepę ludzką, a ciasto jest symbolem ludzkich umiejętności. Jeśli chodzi o ser, pokazuje on związek człowieka z przyrodą. Pieprz ma nam przypominać o gorzkich ziołach, które jedli Izraelici na pamiątkę pobytu w Egipcie. Woda jest spotykana czasami jako symbol chrztu i odrodzenia, co wskazuje na obmycie z grzechu. Koszyczki wielkanocne najczęściej są wiklinowe i możemy je udekorować białą serwetką, czy też bukszpanem.

Poniedziałek wielkanocny

Poniedziałek wielkanocny

Poniedziałek Wielkanocny jest drugim dniem świąt Zmartwychwstania Jezusa, nazywany jest w naszym kraju bardzo często Lanym Poniedziałkiem. To dzień będący częścią okresu Oktawy Wielkanocnej, która przypada w trakcie pierwszego tygodnia po Wielkanocy. Wielkanocna Oktawa trwa od pierwszej Niedzieli po Wielkanocy włącznie i jest ona częścią okresu liturgicznego, który trwa 50 dni (od Wielkanocy do Zesłania Ducha Świętego, czyli Zielonych Świątek). To bardzo ważny czas dla każdego katolika, gdyż pozwala dokładnie zagłębić się w tajemnice wiary i być jeszcze bliżej Chrystusa. W tym dniu mamy wolne od pracy i wiąże się z nim tradycja Śmigusa-Dyngusa. Polewamy się nawzajem wodą, co ma zapewnić nam urodzaj i płodność przez cały rok. W trakcie pandemii zabronione jest gromadzenie się skupisk ludzi, dlatego ograniczony zostanie także ten zabawny zwyczaj.

 

Dyspensa dla wiernych

Z powodu trwania epidemii udzielona zostaje dyspensa katolikom

Z powodu trwania epidemii udzielona zostaje dyspensa katolikom, którzy są zwolnieni z obowiązku uczestnictwa w mszach świętych w trakcie Wielkanocy. Najlepszym rozwiązaniem jest uczestnictwo we mszy online lub za pomocą telewizora, co pozwoli nam zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. Pamiętajmy o tym, że te Święta Wielkanocne będą nieco inne niż dotychczas, jednak warto przestrzegać zaleceń Kościoła. Z pewnością w gronie najbliższych osób także przeżyjemy ten czas pełni wiary w lepsze jutro i radości ze Zmartwychwstania Jezusa. Wielkanoc celebrować będziemy jedynie w domu, dbając o bliskich i ich zdrowie. Nie jest zabronione odwiedzenie najbliższej rodziny (rodziców, rodzeństwa), jednak warto zauważyć, że najlepszym wyjściem w tej sytuacji będzie pozostanie w domu. Dzięki temu nie będziemy narażać rodziny na ryzyko zachorowania na koronawirusa, który rozprzestrzenia się bardzo szybko i budzi w nas strach.

W okresie Świąt Wielkanocnych zaleca się oglądanie mszy świętej przed telewizorem. Będą one transmitowane z pewnością na wielu kanałach, dlatego nie powinno być problemu ze znalezieniem transmisji. Przygotujmy koszyczek wielkanocny, w którym zabraknąć nie może jajek, baranka, chrzanu, soli, wędlin, pieprzu, czy też wody. W tym roku koszyczki nie zostaną poświęcone, jednak warto zrobić wszystko, aby udekorować koszyczek w formie tradycyjnej, co będzie nam przypominać o czasie, w którym Zmartwychwstał Pan.

 

 

Święta Wielkanocne w czasach pandemii
3.7 (73.33%) 3 vote[s]

Zamieszczono w: Blog