Każdy z nas zadaje sobie pytanie, jak w czasach pandemii wyglądać będą Święta Wielkanocne. W tym trudnym okresie należy przestrzegać zaleceń specjalistów i nie spotykać się w dużym gronie rodzinnym. Jak dokładniej wyglądać będą Święta Wielkanocne w tym czasie? O czym trzeba pamiętać i jakich reguł przestrzegać? Co powinien zawierać koszyczek wielkanocny? Jak będzie wyglądać Wielkanoc w Kościele katolickim?
Święta Wielkanocne w czasie pandemii koronawirusa
Piosenki i pieśni wielkanocne
- Alleluja! Jezus Żyje!
- Chrystus Pan zmartwychwstał
- Ciesz się, Królowo Anielska
- Alleluja biją dzwony
- Zwycięzca śmierci
- Chrystus Pan w niebo wstępuje
- Alleluja, Jezus żyje, On, co za nas życie dał
- Czcijmy Jezusa, czcijmy Go
Co powinien zawierać koszyk wielkanocny?
Każdego roku, w Wielką Sobotę święcimy pokarmy, które zostaną zjedzone podczas śniadania wielkanocnego. W tych trudnych czasach, w jakich aktualnie się znaleźliśmy, warto pamiętać o tym, że święcenie koszyczków się nie odbędzie. Jednakże przygotowanie pięknego koszyczka to już tradycja, o której nie możemy zapomnieć. Koszyczek wielkanocny zawierać powinien kilka najważniejszych rzeczy. Jedną z nich są jajka, które wskazują na symbol życia. Ozdobić je można ciekawymi wzorami wraz z najmłodszymi domownikami, co da nam sporo radości. Kolejny jest chleb, który jest podstawą posiłku w każdym domu i wiąże się z Ciałem Chrystusa. Ponadto pamiętać musimy o baranku będącym symbolem Chrystusa prowadzonego na rzeż. Wykonywany jest najczęściej z ciasta, z masła lub z cukru. Sól symbolizuje ochronę przed złem i działaniem diabła. W koszyczku nie może także zabraknąć mięsa i wędlin, ciasta, chrzanu, pieprzu, sera, a tak,że wody. Wędliny wskazują na witalność i zdrowie, chrzan oznacza krzepę ludzką, a ciasto jest symbolem ludzkich umiejętności. Jeśli chodzi o ser, pokazuje on związek człowieka z przyrodą. Pieprz ma nam przypominać o gorzkich ziołach, które jedli Izraelici na pamiątkę pobytu w Egipcie. Woda jest spotykana czasami jako symbol chrztu i odrodzenia, co wskazuje na obmycie z grzechu. Koszyczki wielkanocne najczęściej są wiklinowe i możemy je udekorować białą serwetką, czy też bukszpanem.
Poniedziałek wielkanocny
Poniedziałek Wielkanocny jest drugim dniem świąt Zmartwychwstania Jezusa, nazywany jest w naszym kraju bardzo często Lanym Poniedziałkiem. To dzień będący częścią okresu Oktawy Wielkanocnej, która przypada w trakcie pierwszego tygodnia po Wielkanocy. Wielkanocna Oktawa trwa od pierwszej Niedzieli po Wielkanocy włącznie i jest ona częścią okresu liturgicznego, który trwa 50 dni (od Wielkanocy do Zesłania Ducha Świętego, czyli Zielonych Świątek). To bardzo ważny czas dla każdego katolika, gdyż pozwala dokładnie zagłębić się w tajemnice wiary i być jeszcze bliżej Chrystusa. W tym dniu mamy wolne od pracy i wiąże się z nim tradycja Śmigusa-Dyngusa. Polewamy się nawzajem wodą, co ma zapewnić nam urodzaj i płodność przez cały rok. W trakcie pandemii zabronione jest gromadzenie się skupisk ludzi, dlatego ograniczony zostanie także ten zabawny zwyczaj.
Dyspensa dla wiernych
Z powodu trwania epidemii udzielona zostaje dyspensa katolikom, którzy są zwolnieni z obowiązku uczestnictwa w mszach świętych w trakcie Wielkanocy. Najlepszym rozwiązaniem jest uczestnictwo we mszy online lub za pomocą telewizora, co pozwoli nam zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. Pamiętajmy o tym, że te Święta Wielkanocne będą nieco inne niż dotychczas, jednak warto przestrzegać zaleceń Kościoła. Z pewnością w gronie najbliższych osób także przeżyjemy ten czas pełni wiary w lepsze jutro i radości ze Zmartwychwstania Jezusa. Wielkanoc celebrować będziemy jedynie w domu, dbając o bliskich i ich zdrowie. Nie jest zabronione odwiedzenie najbliższej rodziny (rodziców, rodzeństwa), jednak warto zauważyć, że najlepszym wyjściem w tej sytuacji będzie pozostanie w domu. Dzięki temu nie będziemy narażać rodziny na ryzyko zachorowania na koronawirusa, który rozprzestrzenia się bardzo szybko i budzi w nas strach.
W okresie Świąt Wielkanocnych zaleca się oglądanie mszy świętej przed telewizorem. Będą one transmitowane z pewnością na wielu kanałach, dlatego nie powinno być problemu ze znalezieniem transmisji. Przygotujmy koszyczek wielkanocny, w którym zabraknąć nie może jajek, baranka, chrzanu, soli, wędlin, pieprzu, czy też wody. W tym roku koszyczki nie zostaną poświęcone, jednak warto zrobić wszystko, aby udekorować koszyczek w formie tradycyjnej, co będzie nam przypominać o czasie, w którym Zmartwychwstał Pan.