Wielkanoc określane także mianem uroczystością świąt Zmartwychwstania Pańskiego odznaczają się na tle pozostałych świąt szczególną radością. Powodem tego jest zmartwychwstanie Chrystusa będące symbolem Jego zwycięstwa nad grzechem i śmiercią.
Wielki tydzień Wielkanocny
Wielki Tydzień to okres w kościele katolickim, podczas którego są wspominane ostatnie godziny życia Chrystusa (duchowe przygotowanie do święta jakim jest Wielkanoc). Ten czas rozpoczyna Niedziela Palmowa, a zamykają obchody Triduum Paschalnego odbywającego się w Wielką Niedzielę. Dla wyznawców Chrystusa jest czas zarówno zadumy, jak i refleksji.
Wspomnieniem uroczystego przyjazdu Jezusa do Jerozolimy jest Niedziela Palmowa. Nazwa została skojarzona z palmami kwiatów, które były rzucane pod nogi Jezusa. Obecnie tego dnia na mszę zabieramy ze sobą palmy, które są święcone przez kapłana.
Kolejne dni następujące po Niedzieli Palmowej – Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek oraz Wielka Środa są poświęcone na pojednanie między ludźmi. Niegdyś był to czas spożytkowany na wielkie porządki, a także przyozdabianie domów. Ten okres jednak musiał się zakończyć jeszcze przed wtorkowym wieczorem. W Wielką Środę kościół staje się domem żałoby. Według tradycji, Judasz ofiarował tego dnia, za 30 srebrników, pomoc Wielkiej Radzi Żydowskiej. Od tej chwili miał szukać sposobu, aby wydać w ręce Sanhedrynu – Jezusa.
Wielki czwartek
Dniem, w którym na chwilę zapominamy o żałobie jest Wielki Czwartek. To moment wspominania ustanowienia przez Jezusa podczas ostatniej wieczerzy Sakramentu Mszy Świętej. W tym czasie rozpoczyna się Sakrament Kapłaństwa, a w Domu Bożym milkną dzwony, tym samym ustępując miejsca kołatkom.
Wielki Piątek
Przez cały rok kalendarzowy występują tylko 2 dni, podczas których w Kościele są odprawiane Msze Święte. Należy do nich Wielki Piątek będący liturgią Krzyża. Tego dnia w Kościele rozmyślamy nad męką Jezusa. W Wielki Piątek obowiązuje ścisły post – należy spożyć tylko jeden posiłek oraz zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Każda z katolickich świątyń odprawia liturgię Wielkiego Piątku składającą się z następujących części:
- Liturgii Słowa Bożego,
- Adoracji krzyża,
- Komunii świętej.
Na koniec Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do symbolicznego grobu.
Wielka Sobota
Dzień przed świętem Wielkiej Nocy to czas będący jednocześnie największą żałobą oraz radosnym oczekiwaniem. W Wielką Sobotę także nie odbywa się Mszy Świętej, zaś następuje święcenie wody, ognia i paschału. Przez cały dzień trwa adoracja Najświętszego Sakramentu, który jest wystawiony w kaplicy Grobu Pańskiego. Tego dnia także święcimy pokarmy – wedle tradycji, w przystrojonym koszyczku niesiemy kromkę chleba, kiełbasę, sól oraz jajka w formie pisanek. Należy również pamiętać o baranku będącym symbolem zmartwychwstania Chrystusa.
Niedziela i Poniedziałek Wielkanocny
Triduum Paschalne kończy Niedziela Wielkanocna będąca czasem pełnym radości spowodowanym cudem zmartwychwstania. Rano w kościele odbywa się msza rezurekcyjna, którą poprzedza procesja. Zaczyna się przy Grobie Pańskim, ksiądz śpiewając pieśń religijną oznajmia zmartwychwstanie Chrystusa. W tę niedzielę o poranku zasiadamy do śniadania wielkanocnego, rozpoczynając je składaniem życzeń oraz dzieleniem się pokarmem poświęconym w Wielką Sobotę. Święta Wielkiej Nocy kończy Poniedziałek Wielkanocny zwany również Lanym Poniedziałkiem. Podczas Niedzieli oraz Poniedziałku Wielkanocnego w Domu Bożym rozbrzmiewają najpiękniejsze pieśni religijne mające na celu radowanie się wiernych.