Wielkanoc, najważniejsze święto katolików

Wielkanoc, najważniejsze święto katolików

Wielkanoc określane także mianem uroczystością świąt Zmartwychwstania Pańskiego odznaczają się na tle pozostałych świąt szczególną radością. Powodem tego jest zmartwychwstanie Chrystusa będące symbolem Jego zwycięstwa nad grzechem i śmiercią.

Wielki tydzień Wielkanocny

Wielki Tydzień to okres w kościele katolickim, podczas którego są wspominane ostatnie godziny życia Chrystusa (duchowe przygotowanie do święta jakim jest Wielkanoc). Ten czas rozpoczyna Niedziela Palmowa, a zamykają obchody Triduum Paschalnego odbywającego się w Wielką Niedzielę. Dla wyznawców Chrystusa jest czas zarówno zadumy, jak i refleksji.

Wspomnieniem uroczystego przyjazdu Jezusa do Jerozolimy jest Niedziela Palmowa. Nazwa została skojarzona z palmami kwiatów, które były rzucane pod nogi Jezusa. Obecnie tego dnia na mszę zabieramy ze sobą palmy, które są święcone przez kapłana.

Kolejne dni następujące po Niedzieli Palmowej – Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek oraz Wielka Środa są poświęcone na pojednanie między ludźmi. Niegdyś był to czas spożytkowany na wielkie porządki, a także przyozdabianie domów. Ten okres jednak musiał się zakończyć jeszcze przed wtorkowym wieczorem. W Wielką Środę kościół staje się domem żałoby. Według tradycji, Judasz ofiarował tego dnia, za 30 srebrników, pomoc Wielkiej Radzi Żydowskiej. Od tej chwili miał szukać sposobu, aby wydać w ręce Sanhedrynu – Jezusa.

Wielki czwartek

Dniem, w którym na chwilę zapominamy o żałobie jest Wielki Czwartek. To moment wspominania ustanowienia przez Jezusa podczas ostatniej wieczerzy Sakramentu Mszy Świętej. W tym czasie rozpoczyna się Sakrament Kapłaństwa, a w Domu Bożym milkną dzwony, tym samym ustępując miejsca kołatkom.

Wielki Piątek

Przez cały rok kalendarzowy występują tylko 2 dni, podczas których w Kościele są odprawiane Msze Święte. Należy do nich Wielki Piątek będący liturgią Krzyża. Tego dnia w Kościele rozmyślamy nad męką Jezusa. W Wielki Piątek obowiązuje ścisły post – należy spożyć tylko jeden posiłek oraz zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Każda z katolickich świątyń odprawia liturgię Wielkiego Piątku składającą się z następujących części:

  • Liturgii Słowa Bożego,
  • Adoracji krzyża,
  • Komunii świętej.

Na koniec Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do symbolicznego grobu.

Wielka Sobota

Dzień przed świętem Wielkiej Nocy to czas będący jednocześnie największą żałobą oraz radosnym oczekiwaniem. W Wielką Sobotę także nie odbywa się Mszy Świętej, zaś następuje święcenie wody, ognia i paschału. Przez cały dzień trwa adoracja Najświętszego Sakramentu, który jest wystawiony w kaplicy Grobu Pańskiego. Tego dnia także święcimy pokarmy – wedle tradycji, w przystrojonym koszyczku niesiemy kromkę chleba, kiełbasę, sól oraz jajka w formie pisanek. Należy również pamiętać o baranku będącym symbolem zmartwychwstania Chrystusa.

święta wielkanocne

Niedziela i Poniedziałek Wielkanocny

Triduum Paschalne kończy Niedziela Wielkanocna będąca czasem pełnym radości spowodowanym cudem zmartwychwstania. Rano w kościele odbywa się msza rezurekcyjna, którą poprzedza procesja. Zaczyna się przy Grobie Pańskim, ksiądz śpiewając pieśń religijną oznajmia zmartwychwstanie Chrystusa. W tę niedzielę o poranku zasiadamy do śniadania wielkanocnego, rozpoczynając je składaniem życzeń oraz dzieleniem się pokarmem poświęconym w Wielką Sobotę. Święta Wielkiej Nocy kończy Poniedziałek Wielkanocny zwany również Lanym Poniedziałkiem. Podczas Niedzieli oraz Poniedziałku Wielkanocnego w Domu Bożym rozbrzmiewają najpiękniejsze pieśni religijne mające na celu radowanie się wiernych.

Zamieszczono w: Blog

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *