W tradycji chrześcijańskiej najstarszym i jednocześnie najważniejszym świętem jest Wielkanoc. W Polsce trudno wyobrazić sobie ten czas bez rodzinnych spotkań, święcenia pokarmów, oblewania się wodą podczas Śmigusa Dyngusa oraz zajadania się babkami i mazurkami. Jednak nie bez powodu mówimy „co kraj to obyczaj” – zatem jak wyglądają święta Wielkiej Nocy w innych zakątkach świata?
Niemcy
Nasi zachodni sąsiedzi podobnie jak my malują jajka czy w Wielkanocny poranek szukają zajączka. Jednak sposób w jaki obchodzą Wielki Piątek, znacznie się różni.
W Niemczech jest to dzień wolny od pracy, aby wierzący mogli poświęcić swój czas na misteria upamiętniające śmierć Jezusa Chrystusa. Tego dnia nie obowiązuje ścisły post, dlatego na stołach oprócz jaj i ryb może zagościć mięso. Co ciekawe, Niemcy nie znają zwyczaju jakim jest święconka.
Wielka Brytania
W północnej części kraju największą popularnością cieszy się zwyczaj turlania ze wzgórza ugotowanych na twardo jajek. Jest to symbol odkrywania kamienia, gdzie spoczywała ciało Jezusa.
Dawniej Wielkanoc w Wielkiej Brytanii rozpoczynano polowaniem na zające. Obecnie wiele tradycji wyparł komercyjny charakter Wielkanocy.
Włochy
Postrzegany jako naród niezwykle rodzinny, zaskakuje podejściem do świąt Wielkanocnych. Dla Włochów to czas, który dzielą z przyjaciółmi i traktują jako przerwę wiosenną. Pomimo tego, nie brakuje tu wielkanocnych tradycji. Jedną z nich jest udział w konkursie „Derby Easter”, polegający na jedzeniu jajek na czas! Równie popularne jest szukanie jaj w stogu siana znajdującym się w centrum miasta.
Szwecja
W Skandynawii, podczas Wielkiej Soboty, dziewczynki przebierają się za „wielkanocne wiedźmy”. Spacerują od drzwi do drzwi ofiarując świąteczne kartki wraz z życzeniami i proszą o wrzucenie do koszyczka słodyczy lub symbolicznych datków. To tradycja, która ma swoje korzenie w dawnych, szwedzkich wierzeniach.
Zachęcamy do zapoznania się z listą pieśni wielkanocnych https://piesni-religijne.pl/piesni-wielkanocne/