Wielkanocne zwyczaje za granicą

W tradycji chrześcijańskiej najstarszym i jednocześnie najważniejszym świętem jest Wielkanoc. W Polsce trudno wyobrazić sobie ten czas bez rodzinnych spotkań, święcenia pokarmów, oblewania się wodą podczas Śmigusa Dyngusa oraz zajadania się babkami i mazurkami. Jednak nie bez powodu mówimy „co kraj to obyczaj” – zatem jak wyglądają święta Wielkiej Nocy w innych zakątkach świata?

Niemcy

Nasi zachodni sąsiedzi podobnie jak my malują jajka czy w Wielkanocny poranek szukają zajączka. Jednak sposób w jaki obchodzą Wielki Piątek, znacznie się różni.

W Niemczech jest to dzień wolny od pracy, aby wierzący mogli poświęcić swój czas na misteria upamiętniające śmierć Jezusa Chrystusa. Tego dnia nie obowiązuje ścisły post, dlatego na stołach oprócz jaj i ryb może zagościć mięso. Co ciekawe, Niemcy nie znają zwyczaju jakim jest święconka.

Wielka Brytania

W północnej części kraju największą popularnością cieszy się zwyczaj turlania ze wzgórza ugotowanych na twardo jajek. Jest to symbol odkrywania kamienia, gdzie spoczywała ciało Jezusa.

Dawniej Wielkanoc w Wielkiej Brytanii rozpoczynano polowaniem na zające. Obecnie wiele tradycji wyparł komercyjny charakter Wielkanocy.

zwyczaje wielkanocne za granicą

Włochy

Postrzegany jako naród niezwykle rodzinny, zaskakuje podejściem do świąt Wielkanocnych. Dla Włochów to czas, który dzielą z przyjaciółmi i traktują jako przerwę wiosenną. Pomimo tego, nie brakuje tu wielkanocnych tradycji. Jedną z nich jest udział w konkursie „Derby Easter”, polegający na jedzeniu jajek na czas! Równie popularne jest szukanie jaj w stogu siana znajdującym się w centrum miasta.

Szwecja

W Skandynawii, podczas Wielkiej Soboty, dziewczynki przebierają się za „wielkanocne wiedźmy”. Spacerują od drzwi do drzwi ofiarując świąteczne kartki wraz z życzeniami i proszą o wrzucenie do koszyczka słodyczy lub symbolicznych datków. To tradycja, która ma swoje korzenie w dawnych, szwedzkich wierzeniach.

Zachęcamy do zapoznania się z listą pieśni wielkanocnych https://piesni-religijne.pl/piesni-wielkanocne/

Wielkanocne zwyczaje za granicą
5 (100%) 2 vote[s]

Zamieszczono w: Blog

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *