Chorał Gregoriański

Śpiew podczas nabożeństw religijnych towarzyszy wiernym od wieków. Dzięki nim tworzy się przynależność i wspólnota w Kościele. Szczególnie chorał Gregoriański jest ważny, ponieważ jest to oficjalny i obowiązujący śpiew liturgiczny Kościoła łacińskiego. Jego nazwa pochodzi od papieża Grzegorza I Wielkiego.

Chorał gregoriański na przestrzeni wieków się zmieniał. Dał on początek w muzyce polifonicznej i dzięki niej się rozwijał. Pierwowzór chorału gregoriańskiego powinno być po łacinie, jednak w obecnych czasach wykonuje się go w językach narodowych.

Odsłuchaj Chorał gregoriański

Gemma Caelestis – Gaudeamus

 

Barwy Chorału ton pierwszy – Rorate caeli desuper

Barwy Chorału ton trzeci – Te Deum

Barwy Chorału ton trzeci – Salva nos

Barwy Chorału ton pierwszy – Crux fidelis

Więcej informacji

Śpiew chorału gregoriańskiego przepełniony jest Pismem Świętym. W momencie kiedy cisza przeplata się z melodią jest to chorał. Dzięki temu odprawiana liturgia ma swój blask. Wierni zebrani w świątyni mogą lepiej i owocniej przeżywać nabożeństwo. Podczas wykonywania tego utworu ma się wrażenie że czas się zatrzymał. Dzięki temu wykonywaniu ma się poczucie obecności Boga. Dla człowieka daje to poczucie ulgi i wytchnienia. Ta rzecz sprawia, że zapomnienie o chorale jest niemożliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *