Śpiew podczas nabożeństw religijnych towarzyszy wiernym od wieków. Dzięki nim tworzy się przynależność i wspólnota w Kościele. Szczególnie chorał Gregoriański jest ważny, ponieważ jest to oficjalny i obowiązujący śpiew liturgiczny Kościoła łacińskiego. Jego nazwa pochodzi od papieża Grzegorza I Wielkiego.
Chorał gregoriański na przestrzeni wieków się zmieniał. Dał on początek w muzyce polifonicznej i dzięki niej się rozwijał. Pierwowzór chorału gregoriańskiego powinno być po łacinie, jednak w obecnych czasach wykonuje się go w językach narodowych.
Odsłuchaj Chorał gregoriański
Gemma Caelestis – Gaudeamus
Barwy Chorału ton pierwszy – Rorate caeli desuper |
Barwy Chorału ton trzeci – Te Deum |
Barwy Chorału ton trzeci – Salva nos |
Barwy Chorału ton pierwszy – Crux fidelis |
Więcej informacji
Śpiew chorału gregoriańskiego przepełniony jest Pismem Świętym. W momencie kiedy cisza przeplata się z melodią jest to chorał. Dzięki temu odprawiana liturgia ma swój blask. Wierni zebrani w świątyni mogą lepiej i owocniej przeżywać nabożeństwo. Podczas wykonywania tego utworu ma się wrażenie że czas się zatrzymał. Dzięki temu wykonywaniu ma się poczucie obecności Boga. Dla człowieka daje to poczucie ulgi i wytchnienia. Ta rzecz sprawia, że zapomnienie o chorale jest niemożliwe.