Archidiecezja katowicka

Podstawowe informacje Archidiecezja katowicka

Biskup: abp Wiktor Skworc

Adres: ul. Jordana 39, 40-043 Katowice

Tel.: +48 32 251 21 60

Metropolia: Metropolia Katowice

Strona internetowa: www.archidiecezjakatowicka.pl

Data powstania: 25 marca 1992

Więcej informacji na temat Archidiecezji Katowickiej

Archidiecezja katowickaArchidiecezja katowicka (łac. Archidioecesis Katovicensis) − jedna z 14 archidiecezji obrządku łacińskiego w Kościele katolickim w Polsce. Ustanowiona diecezją 28 października 1925 roku przez papieża Piusa XI bullą „Vixdum Poloniae unitas”. Podniesiona do rangi archidiecezji 25 marca 1992 roku przez papieża Jana Pawła II bullą „Totus Tuus Poloniae populus”. Tworzy metropolię katowicką wraz z sufraganiami: diecezją gliwicką i diecezją opolską.

Archidiecezja to jedna z najważniejszych jednostek administracyjnych Kościoła katolickiego w Polsce, obejmująca swoim zasięgiem część Górnego Śląska. Została utworzona 24 marca 1925 roku jako diecezja katowicka, a w 1992 roku podniesiona do rangi archidiecezji. Siedzibą biskupa jest Katowice, największe miasto regionu.

Działalność i struktura

Archidiecezja katowicka skupia blisko 2,5 miliona wiernych i obejmuje 45 dekanatów, składających się z ponad 300 parafii. W ramach Archidiecezji działa wiele instytucji i organizacji kościelnych, takich jak seminaria duchowne, instytuty naukowe, zakony, szkoły katolickie czy domy rekolekcyjne.

Na czele archidiecezji stoi metropolita katowicki. W jego obowiązki wchodzi zarządzanie diecezją, nadzór nad duszpasterstwem, a także reprezentowanie archidiecezji na zewnątrz. Metropolita jest wspomagany przez biskupów pomocniczych, kapitułę katedralną oraz radę kapłańską.

Zabytki i kultura

Archidiecezja katowicka szczyci się wieloma zabytkami sakralnymi. Do najważniejszych należy Katedra Chrystusa Króla w Katowicach – największy kościół archidiecezji i miejsce, gdzie odbywają się najważniejsze uroczystości liturgiczne.

Lokalizacja na Mapie

Dekanaty w archidiecezji katowickiej:

Parafie w archidiecezji katowickiej:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *