Archidiecezja łódzka

Podstawowe informacje Archidiecezja łódzka

Biskup diecezjalny: Grzegorz Ryś; (metropolita łódzki)

Biskup pomocniczy: Ireneusz Pękalski, Marek Marczak

Adres: ul. ks. I. Skorupki 3, 90-458 Łódź

Metropolia: Metropolia Łódzka

Strona internetowa: www.archidiecezja.lodz.pl

Data powstania: 1992

Więcej informacji na temat Archidiecezji łódzkiej

Archidiecezja łódzkaArchidiecezja łódzka (łac. Archidioecesis Lodziensis) – jedna z 14 archidiecezji obrządku łacińskiego w polskim Kościele katolickim. Ustanowiona diecezją 10 grudnia 1920 przez papieża Benedykta XV, archidiecezją podległą bezpośrednio Stolicy Apostolskiej przez Jana Pawła II 25 marca 1992 bullą „Totus Tuus Poloniae Populus” (z łac. „Cały Twój lud w Polsce”). Jan Paweł II 24 lutego 2004 ustanowił metropolię łódzką, w skład której wchodzą archidiecezja łódzka i diecezja łowicka.

Archidiecezja łódzka to jedna z 14 metropolii kościelnych w Polsce. Swoim zasięgiem obejmuje głównie miasto Łódź oraz otaczające je tereny. Jej siedziba mieści się przy ulicy Więckowskiego w Łodzi. Historia archidiecezji sięga 1920 roku, kiedy to papież Benedykt XV utworzył diecezję łódzką. Podniesienie do rangi archidiecezji i metropolii nastąpiło w 1992 roku, za pontyfikatu Jana Pawła II.

Na terenie archidiecezji działają liczne parafie, placówki edukacyjne, a także domy zakonne. Łódzka katedra św. Stanisława Kostki, zbudowana w stylu neogotyckim, stanowi serce archidiecezji. Charakteryzuje się ona imponującym wyglądem z zewnątrz i bogatym wnętrzem, gdzie odbywają się najważniejsze uroczystości liturgiczne. Archidiecezja jest dynamicznie rozwijającą się częścią Kościoła w Polsce. Jego duszpasterze i wierni podejmują szereg inicjatyw o charakterze religijnym, edukacyjnym i społecznym, które służą zarówno duchowemu rozwojowi, jak i materialnemu wsparciu społeczności. Jedną z ważniejszych instytucji na terenie archidiecezji jest Wyższe Seminarium Duchowne, które kształci przyszłe pokolenia kapłanów. Ponadto, w wielu parafiach działają różnego rodzaju grupy i ruchy, które umożliwiają aktywne uczestnictwo w życiu Kościoła.

Lokalizacja na Mapie

dekanaty w Archidiecezji łódzkiej:

Parafie w Archidiecezji łódzkiej:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *