Archidiecezja szczecińsko-kamieńska

Podstawowe informacje Archidiecezja szczecińsko-kamieńska

Biskup: Andrzej Dzięga (metropolita szczecińsko-kamieński)

Adres: ul. Papieża Pawła VI nr 4 · 71-459 Szczecin

Strona internetowa: www.kuria.pl

Data powstania: 1992

Archidiecezja szczecińsko-kamieńskaArchidiecezja szczecińsko-kamieńska (łac. Archidioecesis Sedinensis-Caminensis) – jedna z czternastu archidiecezji Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce z siedzibą w Szczecinie; diecezja utworzona 28 czerwca 1972 r, a podniesiona do godności archidiecezji przez Jana Pawła II 25 marca 1992 r. bullą Totus Tuus Poloniae populus. Archidiecezja szczecińsko-kamieńska, położona na terenie północno-zachodniej Polski, została ustanowiona 25 marca 1992 roku przez papieża Jana Pawła II. Powstanie tej jednostki administracyjnej Kościoła katolickiego związane było z procesem przemian społeczno-politycznych w kraju oraz potrzebą lepszego dostosowania struktury diecezjalnej do nowej sytuacji.

Terytorium archidiecezji obejmuje część województwa zachodniopomorskiego. Przed jej utworzeniem, obszar ten należał do diecezji berlińskiej i archidiecezji gnieźnieńskiej. Archidiecezja szczecińsko-kamieńska dzieli się na 28 dekanatów i 232 parafie. Na czele archidiecezji stoi metropolita szczecińsko-kamieński, wspierany przez kuria metropolitalna i biskupów pomocniczych. Katedra św. Jakuba w Szczecinie oraz konkatedra św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim to główne świątynie archidiecezji.

Ważne miejsca kultu na terenie archidiecezji to Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Szczecinie i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Stargardzie. Archidiecezja prowadzi także działalność edukacyjną i duszpasterską, m.in. przez Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie.

Lokalizacja na Mapie

dekanaty w diecezji szczecińsko-kamieńskiej:

Parafie w diecezji szczecińsko-kamieńskiej:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *