Diecezja ełcka

Podstawowe informacje Diecezja ełcka

Biskup: Dariusz Zalewski

Adres: Plac Katedralny 1,19–300 Ełk

Strona internetowa: www.diecezjaelk.pl

Data powstania: 25 marca 1992

Diecezja ełckaDiecezja ełcka (łac. Dioecesis Liccanensis; niem. Bistum Lyck) – jedna z trzech diecezji obrządku łacińskiego metropolii warmińskiej w Polsce, w części historycznie nawiązująca do diecezji sambijskiej utworzonej 4 lipca 1243 decyzją legata papieskiego Wilhelma z Modeny, a zatwierdzoną przez papieża Innocentego IV 30 lipca 1243. Ustanowiona przez papieża Jana Pawła II 25 marca 1992 roku bullą Totus Tuus Poloniae populus.

Diecezja ełcka została erygowana 25 marca 1992 roku przez papieża Jana Pawła II jako część większej reorganizacji administracyjnej Kościoła katolickiego w Polsce. Reorganizacja ta była wynikiem przemian społecznych i politycznych, jakie zaszły w Polsce po upadku komunizmu oraz potrzeby dostosowania granic diecezji do nowej sytuacji. Diecezja leży w północno-wschodniej części Polski, w historycznym regionie Mazur. Jej terytorium obejmuje część województwa warmińsko-mazurskiego. Graniczy z diecezjami: łomżyńską, drohiczyńską, siedlecką oraz z archidiecezją warmińską i białostocką.

Powstanie diecezji jest związane z rosnącymi potrzebami duszpasterskimi wiernych w tym regionie. Przed utworzeniem diecezji ełckiej, terytorium to należało do diecezji warmińskiej. Diecezja ełcka powstała z wydzielenia części parafii diecezji warmińskiej oraz z utworzenia nowych parafii, dzieli się na 13 dekanatów, skupiających łącznie 95 parafii. Na czele diecezji stoi biskup ełcki, któremu w zarządzaniu pomaga kuria biskupia oraz biskupi pomocniczy. Główną świątynią diecezji jest Katedra pw. św. Wojciecha w Ełku. Wybudowana w latach 1989–1993, nowoczesna katedra jest ważnym miejscem kultu oraz symbolem dynamicznego rozwoju diecezji.

Lokalizacja na Mapie

dekanaty w diecezji ełckiej:

Parafie w diecezji ełckiej:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *