Diecezja sandomierska

Podstawowe informacje Diecezja sandomierska

Biskup diecezjalny: Krzysztof Nitkiewicz

Biskup senior: Edward Frankowski

Adres: Mariacka 7, 27-600 Sandomierz

Metropolia: Metropolia Lubelska

Strona internetowa: www.diecezjasandomierska.pl

Telefon: 15 832 25 23

Data powstania: 30 czerwca 1818

Więcej informacji na temat diecezji sandomierskiej

Diecezja sandomierska (łac. Dioecesis Sandomiriensis) – jedna z 3 diecezji obrządku łacińskiego w metropolii lubelskiej w Polsce. Jest to jednostka administracyjna Kościoła katolickiego w Polsce, obejmująca swym zasięgiem część województwa świętokrzyskiego. Jej siedziba znajduje się w Sandomierzu, znanym z pięknej starówki i bogatej historii.

Diecezja powstała w 1818 roku, a jej obecne granice zostały ustalone w 1992 roku przez papieża Jana Pawła II. Diecezja sandomierska jest częścią metropolii lubelskiej, obejmującej także archidiecezję lubelską, diecezje kielecką i radomską. W skład diecezji wchodzą dekanaty oraz parafie. Siedzibą biskupa diecezjalnego jest Bazylika Katedralna Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu, cenny zabytek architektury gotyckiej.

Diecezja sandomierska jest aktywna na wielu płaszczyznach – duszpasterskiej, edukacyjnej i charytatywnej. W jej skład wchodzą instytucje takie jak Wyższe Seminarium Duchowne, domy rekolekcyjne, a także szkoły katolickie. Działają tu też różne organizacje i ruchy świeckie, które umożliwiają wiernym aktywne uczestnictwo w życiu Kościoła.

Lokalizacja na Mapie

dekanaty w diecezji sandormierskiej:

Parafie w diecezji sandormierskiej:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *