Diecezja siedlecka

Podstawowe informacje Diecezja siedlecka

Biskup diecezjalny: Kazimierz Gurda

Biskup pomocniczy: Grzegorz Suchodolski

Data powołania: 24 września 1918

Adres: ul. Piłsudskiego 62, 08–110 Siedlce

Metropolia: Metropolia Lubelska

Strona internetowa: www.diecezja.siedlce.pl

Data powstania: 24 września 1918

Więcej informacji na temat Diecezji siedleckiej

Diecezja siedlecka (łac. dioecesis siedlecensis) (wcześniej diecezja janowska (1818–1867/1889)) – jedna z 3 diecezji obrządku łacińskiego w metropolii lubelskiej w Polsce. Diecezja to jednostka administracyjna Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce, obejmująca swym zasięgiem większość terenów województwa mazowieckiego i lubelskiego. Siedziba diecezji, jak sama nazwa wskazuje, znajduje się w Siedlcach.

Historia diecezji siedleckiej rozpoczyna się w 1992 roku, kiedy to papież Jan Paweł II dokonał reorganizacji struktur kościelnych w Polsce. Przy okazji tej reorganizacji powstała diecezja siedlecka, obejmująca swoim zasięgiem tereny wcześniej należące do diecezji lubelskiej i warszawskiej.

Diecezje są podzielone na dekanaty, a te z kolei na parafie. Siedzibą biskupa diecezjalnego jest katedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Siedlcach, która jest perłą architektury sakralnej na terenie diecezji. Jednym z ważniejszych ośrodków duszpasterskich jest Wyższe Seminarium Duchowne, gdzie kształceni są przyszli kapłani. Ponadto na terenie diecezji działa wiele instytucji kościelnych takich jak domy rekolekcyjne, szkoły katolickie oraz placówki charytatywne.

Diecezja siedlecka to miejsce, gdzie wiara, tradycja i nowoczesność spotykają się, tworząc unikalną tożsamość Kościoła na tym terenie. Przy czym szczególny nacisk kładziony jest na działalność duszpasterską, katechetyczną i charytatywną.

Lokalizacja na Mapie

dekanaty w diecezji siedleckiej:

Parafie w diecezji siedleckiej:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *