Najpopularniejsze Polskie Kolędy – Lista (tekst, nagrania):
Kup CD z polskimi kolędami

Kolędy są opisem wydarzeń z pisma świętego. Zostały stworzone już w starożytnym Rzymie, jak i przez znakomitych kompozytorów. Jeżeli przeplatają się w nich wątki z życia codziennego wówczas mowa jest o pastorałkach.

kolędy polskie

Kolędy kojarzą nam się ze świętami Bożego Narodzenia, ponieważ w tym okresie są śpiewane. Najczęściej wykonujemy je podczas nabożeństw w Kościele, a coraz częściej w domach podczas Wigilii. Kolędy polskie są pięknymi pieśniami, które radością łączą ze sobą ludzi. Dzięki nim modlitwa jest pełniejsza i piękniejsza.

Najpiękniejsze Polskie Kolędy

Cicha noc

Eleni – Gdy Sie Chrystus Rodzi

Ewa Farna – Pójdźmy Wszyscy Do Stajenki

Sylwia Grzeszczak – Jezus Malusieńki

Eleni – Wsród Nocnej Ciszy

Najpopularniejsze kolędy to oczywiście „Cicha noc”. Kolęda ta została przetłumaczona na ponad 300 języków. Zwyczaj śpiewania wywodzi się już ze starożytności. Wielcy kompozytorzy także tworzyli kolędy. Kolędy śpiewa się w Pasterkę, czyli od nocy z 24 na 25 grudnia. Kolędy, które zna każdy z nas to też „Przybieżeli do Betlejem” oraz „Dzisiaj w Betlejem”. Kolędy wykonuje się najczęściej podczas nabożeństw w Kościele, jednak coraz częściej śpiewane są też w domach podczas obchodów Świąt Bożego Narodzenia.

Czym są kolędy?
Kolędy polskie zawsze kojarzą się nam ze Świętami Bożego Narodzenia i należą do zbioru piosenek religijnych. Dzięki nim umilony jest rodzinny czas, spędzony przy rodzinnym stole.

Kolędy czerpią prawdę z ewangelii, literatury średniowiecznej jak i z poezji ludowej. Wykonywanie piosenki kolędy polskiej rozpoczyna się od śpiewanie polskich kolędmszy Świętej Pasterki, czyli w nocy z 24 na 25 grudnia. Kolędy najczęściej śpiewać można aż do Chrztu Pańskiego, czyli najbliższej niedzieli po 6 stycznia, jednak w Polsce przyjmuje się, że śpiewa się je do 2 lutego. Wtedy właśnie w Kościołach obchodzi się święto Ofiarowania Pańskiego.

Według wszelkich legend, pierwszą kolędą stworzył święty Franciszek z Asyżu, jednak na przestrzeni czasu tworzyli je najznakomitsi kompozytorzy. Jeżeli kolęda zawiera wątki z życia codziennego, wtedy mówi się, że są to pastorałki. Kolęda najczęściej jest wykorzystywana podczas nabożeństw, jednak coraz częściej podczas Świąt Bożego Narodzenia w domach wykonuje się je przy stole wraz z rodziną. Śpiewanie jest tak powszechne, że w tym czasie odbywają się nawet festiwale i koncerty kolędowania.

Zwyczaj kolędowania

Zwyczaj kolędowania jest pięknym i ciekawym zwyczajem obchodzonym zazwyczaj w kulturach pasterskich i rolniczych.

Polega on na tym, że grupa kolędników odwiedza kolejno gospodarstwa wraz z życzeniami Noworocznymi. Podczas odwiedzin śpiewane są kolędy, a gospodarze domów odwiedzonych podarowują drobne datki w postaci jedzenia czy pieniędzy.

Kolęda wywodzi się już ze średniowiecza. Jako pierwszego autora uważa się świętego Franciszka z Asyżu. Kolejno następne kolędy tworzyli najwybitniejsi kompozytorzy. Warto sprawdzić również kolędy po angielsku.

Kolędy śpiewa się w Pasterkę, czyli w nocy z 24 na 25 grudnia. W polskim kościele przyjmuje się, że można je wykonywać aż do 2 lutego. Kolędy wywodzą swoją tematykę z ewangelii (najczęściej świętego Mateusza i świętego Łukasza), z literatury starożytnej jak i z podań ludowych. Śpiewane wspólnie w Kościele, podczas mszy świętej czy kolędowania, zbliżają ludzi do siebie. Dzięki nim wyrażamy swoją wiarę i wdzięczność Chrystusowi. Zwyczaj kolędowania jest najpiękniejszym zwyczajem obchodzonym do dziś. Warto sprawdzić również kolędy dla dzieci (wykonane przez dzieci).

zwyczaj kolędowania

Polskie kolędy

Ze Świętami Bożego Narodzenia z pewnością kojarzą nam się kolędy. Są to utwory wykonywane podczas mszy świętej w Kościele jak i w domach. Śpiewane są podczas Pasterki, czyli nabożeństwa, które odprawia się w nocy z 24 na 25 grudnia. Przyjęto, że polskie kolędy teksty można śpiewać aż do 2 lutego.
Najstarszą kolędę przypisuje się świętemu Franciszkowi z Asyżu. Jednak nie tylko on je tworzył. Kolędy polskie tworzyli także najznakomitsi kompozytorzy. Śpiewanie jest bardzo popularne i powszechne. Kolędy tekst jest tak miły i przyjazny dla ucha, że tworzy się też już festiwale i koncerty w tym świątecznym okresie.

Najsłynniejsza kolęda to „Cicha noc”, która została przetłumaczona aż na ponad 300 języków. Na samym początku jeszcze w starożytnym Rzymie, kolędy traktowano, jako pieśni pochwalne, powitalne, które przekazywały życzenia pomyślności i szczęścia. Z biegiem czasu przekształciła się, jako pieśń religijna opowiadająca o narodzinach Chrystusa.

Wraz z umocnieniem się Kościoła słowa kolęd i pastorałek wykonywano jedynie w języku łacińskim. Dopiero z biegiem czasu wykonywano je w innych językach.

Kolędy swoją tematykę najczęściej czerpią z ewangelii. Najczęściej z pomocą przychodziła ewangelia świętego Mateusza i świętego Łukasza. Jednak nie tylko tym pomagali sobie twórcy. Wiele kolędy wywodzi się z literatury średniowiecznej, średniowiecznego teatru czy też z pobożności ludowej. Kolędowanie zbliża ludzi do siebie. Dzięki nim staje nam się cieplej na sercu. Podczas mszy świętej, śpiewanie kolęd potęguje wspólnotę Kościoła.

Sprawdź również inne pieśni religijne

Kolędy
4.6 (92.5%) 24 vote[s]

32 myśli na “Kolędy”

  1. hehehhe, u mnie podobna sytuacja – daję dzieciom odpalony telefon ze stroną konkretną kolędą i mogą przeczytać teksty i przy okazji słuchać konkretnych wykonań. Wesołych Świąt wszsytkim!

  2. Wy się dzieci uczepiliście, a ciekawe czy wy znacie teksty wszystkich polskich kolęd 🙂 Podejrzewam, że znacie kilka podstawowych ale chciałbym się mylić. Pozdrawiam i życzę spokojnych, rodzinnych świąt.

    1. @Mania No i co? Święta, święta i po świętach, Boże Narodzenie minęło 🙂 Teraz śpiewanie kolęd jest chyba niepotrzebne? A i tu was zdziwię… Kolędy katolickie traktuję jak każdy inny utwór muzyczny, a kolędy polskie utwory to jedne z najpiękniejszych. Pozostaje nam teraz oczekiwań na święta Bożego Narodzenia 2019 🙂

  3. Musicie przyznać, że kolędy to chyba najpiękniejsze wersje ze wszystkich możliwych języków? Pochodzę z rodziny której dziadek jest z pochodzenia Czechem, babcia pochodzi z Francji (słyszałem tylko jak brzmią kolędy w ich języku) to jednak zdecydowanie kolędy polskie są na prowadzeniu. Do tego nauka ich przychodzi zdecydowanie łatwiej, przynajmniej dla moich dzieci, które właśnie w tym momencie odsłuchując na YT posiłkując się właśnie tekstami z tej strony. Wesolutkich Świąt wszystkim, zdrowia, szczęścia, a co najważniejsze świąt spędzonych w rodzinnym gronie!

  4. U mnie w rodzinie co roku organizowany jest konkurs śpiewania kolęd, w którym nagrodą jest „uścisk dłoni prezesa”. Tak wiec Panie i Panowie, przygotowywać się solidnie i zgłaszać swoje kandydatury 😏 a tak na poważnie to wlasnie jestem w trakcie przypominania tekstów, kazdemu polecam spiwanie w postaci konkursu koledniczego – duzo smiechu, zabawy, a konkurs budujde poczycie bliskosci w gronie rodzinnym 🙂

 1. Boze…jak ja kocham gdy nawet kiedy się jedzie wszędzie domy pooświetlane jeszcze te piosenki w radiu Świąteczne zakupy ! Kocham święta ! jeszcze 43 dni specjalnie zrobiłam kalendarz gdzie sobie odliczam ! :D

  1. Ja również. Święta to specyficzny okres (przynajmniej dla mnie), mniej nerwów, człowiek odsapnie od tego codziennego życia, obowiązków, spotka się z rodziną i tak dalej. Osobiście dla mnie śpiewanie kolęd jest również czymś wyjątkowym, w tych utworach jest ukryty „magia”, która poprzez śpiewanie się uwalnia. Co roku z rodziną śpiewamy kolędy i tym razem będzie tak samo.

  1. Ale konkretnie która? Bo ja tu widzę całą listę kolęd. A tak naprawdę wykonanie każdej z nich jest piękne – przynajmniej dla mnie 🙂

 2. Czy w czasie urodzin jesteś ubierani w pieluszki i wkładani do kołyski ?? Jezus Chrystusem nie jest dzieciątkiem, ale Panem i Bogiem – skupianie się na dzieciątku nie odpowiada aktualnej sytuacji, a ono wygląda tak, że spotkanie z Nim dla każdego jest coraz bliżej a większość idzie drogą zatracenia. Jeśli ktoś nie jest uczniem Zbawiciela na co dzień ten nie będzie zbawiony – czytajcie natchnioną Biblię

 3. Do tematy kolęd zawsze podchodzę spokojnie, nie ma u mnie jakiegoś szału ale w mojej rodzinie to naprawdę się dzieje. W tym roku wigilia u babci (chyba nie muszę mówić co to oznacza? Oznacza to to dokładnie, że siedzę w internecie i szukam listy polskich kolęd z tekstami i trafiłem właśnie tu. Jakie to szczęście, że powstają takie serwisy bo jak myślę o szukaniu każdego utworu oddzielnie to chyba musiałbym się spóźnić na wigilię inaczej babcia by mi nie wybaczyła braku znajomości tekstu jakieś kolędy. Pozdrawiam serdecznie autora!

 4. Kocham Święta, ten czas, atmosferę wokół tego wszystkiego – coś niesamowitego! Kolędy to jeden z najważniejszych punktów na który czekam z niecierpliwością.

  1. Jak to mówi tekst pewnej świątecznej piosenki „co raz bliżej święta”, a jak święta to kolendy. Do świątecznej atmosfery i radosnego śpiewania polskich kolęda i pastorałek brakuje śniegu 🙁 Już od kilku lat w Polsce mamy takie smutne święta, chyba każdy się ze mną zgodzi? A kolędy polskie utwory mają bardzo radosne teksty, tym bardziej, że dla każdego chrześcijanina święta bożego narodzenia to radosny okres więc takie też powinny być święta.

 5. Właśnie w świętach kolędy to to co najbardziej umila czas i wprowadza w ten charakterystyczny nastrój. Najbardziej lubię nasze polskie tradycyjne kolędy. Akurat wykonanie nie gra dużej roli bo zazwyczaj szukam rożnych wersji. Każda jest piękna, a moją ukochaną piosenką świąteczną jest „Wigilia” śpiewana przez Joannę Słowińską i Macieja Miecznikowskiego. Proste a zarazem piękne słowa no i muzyka też 😀 Dzięki za ten zestaw. Już czuję że będą u nas brzmieć w kółko, a wracając

 6. Dziś jest ten dzień w którym wszyscy jesteśmy razem, w rodzinnym gronie, składamy sobie życzenia, świętujemy i czekamy na prezenty. Chciałabym wam wszystkim złożyć życzenia, życzę wam wszystkim zdrowych pogodnych i wesołych świąt przede wszystkim aby szczęścia zawitało w każdym domu dużo prezentów i miłości a do tego szczęśliwego Nowego Roku 2019!

  1. To dziś jest ten dzień @Henryk pomyliłeś daty 🙂 Ja już robię nastrój w domu i zaczynamy kolędowanie – właśnie drukuję rodzinne śpiewniki dla każdego (nie będzie wymówek, że nie znam tekstu). Wszystkim życzę Wesołych Świąt!

 7. Jak to się mówi: Święta, Święta i po Świętach… Śpiewanie przepięknych polskich pieśni, tradycyjne dzielenie się opłatkiem, strojenie choinki, ozdabianie domów to wszystko już trzeba przełożyć na kolejny rok. Co prawda dopiero 1 dzień po świętach, a ja dalej zaglądam na strony z kolędami. Piękny okres. Za klika dni nowy rok, chciałabym życzyć wszystkim wytrwania i szukania rozwiązania problemów w wierze, w rozmowie z Bogiem – wszystkie problemy leżą tylko w naszych głowach. Pozdrawiam serdecznie!

  1. Ja słucham w połowie marca 😀 nasze kolędy są najpiękniejsze!! mimo, że za chwilę Wielkanoc ja już czekam na Boże Narodzenie. PS. Bardzo dziękuję za polskie koledy lista, przyda się na tegoroczne obchody

 8. Kolędy to chyba jedne z najpiękniejszych piosenek jakie mamy okazję słuchać, a kolędy polskie to najprzyjemniejsze utwory ze swojej kategorii. No chyba każdy przyzna mi rację, że kolędy znajdują się na samym szczycie wśród swoich koleżanek z innych krajów? Mam koniec stycznia ja ja szukam tekstu gwiazdo betlejemska. Pozdrowienia wszystkim!

 9. Co prawda już dobre 3 miesiące po świętach ale czasami wracam jeszcze wspomnieniami do tego okresu. Lubię ten czas, spędzony z rodziną, w głośnikach lecą kolędy polskie teksty, a babcia komentuje że to nie ta lista. Nieważne czy to ta lista czy nie ta, kolędy to jedne z najpiękniejszych utworów świątecznych biorąc pod uwagę wszystkie możliwe języki świata, chyba nikt nie zaprzeczy? 🙂 Teraz zbliża się najważniejsze święto dla katolików, Wielkanoc, w kościołach dominować głównie będą pieśni wielkanocne. Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkim wesołych, spędzonych w gronie rodzinnych świąt Wielkanocy!

 10. Zbliżające się święta Wielkanocne przypominają mi o poprzednich świętach Bożego Narodzenia. Praktycznie wszędzie słyszy się kolędy polskie, między innymi Pojdźmy wszyscy do stajenki czy Do szopy hej pasterze, mogłabym tu wymienić jeszcze co najmniej 3-4 najpiękniejsze kolędy, które są naprawdę piękne. Na co dzień mieszkań poza granicami naszego kraju, mam styczność z naprawdę różnymi narodowościami świata i to wszyscy zgodnie twierdzą, że nasze teksty są najpiękniejsze ze wszystkich wersji tych utworów.

 11. Bardzo lubię świąteczny klimat, głównie właśnie przez najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki, które grane są niemalże w każdym radiu, a chyba każdy się ze mną zgodzi, że kolendy polskie to najpiękniejsze piosenki Bożonarodzeniowe, szczególnie podoba mi się kolęda dla nieobecnych która pokazuje nam jak szczególny jest okres świąt. Za chwilę najważniejsze święta dla chrześcijan, a mianowicie Wielkanoc – zarówno jak w momencie narodzin Jezusa, nikt nie powinien być w tym momencie sam. Pozdrawiam wszystkich cieplutko i wesołych, spędzonych w rodzinnym gronie świąt!

 12. Mamy maj, dopiero co jesteśmy po świętach Wielkanocnych, a ja już myślę o Bożym Narodzeniu, cudownej atmosferze i śpiewaniu pięknych polskich kolęd i pastorałek.

 13. Mamy końcówkę września więc tak naprawdę jeszcze 2 miesiące a Święta Bożego Narodzenia staną się faktem ja już teraz nie mogę się doczekać tych pysznych Wielkanocnych potraw, rodzinnej atmosfery, białego puchu za oknem i co najważniejsze śpiewania najpiękniejszych polskich kolęd które tak naprawdę tworzą całą atmosferę świąt. Pozdrawiam serdecznie!

 14. Już tylko 4 dni do Wigilii! Osobiście nie mogę się doczekać świątecznego jedzenia, panującej atmosfery na ulicach i te wszystkie zdobienia, a do tego dochodzi śpiewanie przepięknych polskich pieśni kolędniczych – tak naprawdę tylko na to czekam, hehe. Wesołych i pogodnych świąt Bożego Narodzenia, spędzonych w gronie najbliższych!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *