NAJPOPULARNIEJSZE POLSKIE KOLĘDY

Ach ubogi żłobie
Anioł pasterzom mówił

Anioł pasterzom mówił

Dołącz do naszej grupy na fB

Polskie kolędy na Youtube

Szukasz pieśni lub chcesz dodać?

Jeżeli interesuje Cię konkretna pieśń, której nie ma w naszym zbiorze – nie przejmuj się, dysponujemy dużo większą bazą. Napisz do nas.

Obserwuj nas na social mediach

CZYM SĄ KOLĘDY?

Kolędy polskie zawsze kojarzą się nam ze Świętami Bożego Narodzenia i należą do zbioru piosenek religijnych. Dzięki nim umilony jest rodzinny czas, spędzony przy rodzinnym stole.

Kolędy czerpią prawdę z ewangelii, literatury średniowiecznej jak i z poezji ludowej. Wykonywanie piosenki kolędy polskiej rozpoczyna się od mszy Świętej Pasterki, czyli w nocy z 24 na 25 grudnia. Kolędy najczęściej śpiewać można aż do Chrztu Pańskiego, czyli najbliższej niedzieli po 6 stycznia, jednak w Polsce przyjmuje się, że śpiewa się je do 2 lutego. Wtedy właśnie w Kościołach obchodzi się święto Ofiarowania Pańskiego.

Według wszelkich legend, pierwszą kolędą stworzył święty Franciszek z Asyżu, jednak na przestrzeni czasu tworzyli je najznakomitsi kompozytorzy. Jeżeli kolęda zawiera wątki z życia codziennego, wtedy mówi się, że są to pastorałki. Kolęda najczęściej jest wykorzystywana podczas nabożeństw, jednak coraz częściej podczas Świąt Bożego Narodzenia w domach wykonuje się je przy stole wraz z rodziną. Śpiewanie jest tak powszechne, że w tym czasie odbywają się nawet festiwale i koncerty kolędowania.

CZYM SĄ KOLĘDY?​
quotes123.png

Pieśń religijna jest echem duszy wierzącej, jest mostem łączącym niebo z ziemią.

Jan Paweł II

ZWYCZAJ KOLĘDOWANIA​

ZWYCZAJ KOLĘDOWANIA

Zwyczaj kolędowania jest pięknym i ciekawym zwyczajem obchodzonym zazwyczaj w kulturach pasterskich i rolniczych.

Polega on na tym, że grupa kolędników odwiedza kolejno gospodarstwa wraz z życzeniami Noworocznymi. Podczas odwiedzin śpiewane są kolędy, a gospodarze domów odwiedzonych podarowują drobne datki w postaci jedzenia czy pieniędzy.

Kolęda wywodzi się już ze średniowiecza. Jako pierwszego autora uważa się świętego Franciszka z Asyżu. Kolejno następne kolędy tworzyli najwybitniejsi kompozytorzy. Warto sprawdzić również kolędy po angielsku.

Kolędy śpiewa się w Pasterkę, czyli w nocy z 24 na 25 grudnia. W polskim kościele przyjmuje się, że można je wykonywać aż do 2 lutego. Kolędy wywodzą swoją tematykę z ewangelii (najczęściej świętego Mateusza i świętego Łukasza), z literatury starożytnej jak i z podań ludowych. Śpiewane wspólnie w Kościele, podczas mszy świętej czy kolędowania, zbliżają ludzi do siebie. Dzięki nim wyrażamy swoją wiarę i wdzięczność Chrystusowi. Zwyczaj kolędowania jest najpiękniejszym zwyczajem obchodzonym do dziś. Warto sprawdzić również kolędy dla dzieci (wykonane przez dzieci).

Kolędy kojarzą nam się ze świętami Bożego Narodzenia, ponieważ w tym okresie są śpiewane. Najczęściej wykonujemy je podczas nabożeństw w Kościele, a coraz częściej w domach podczas Wigilii. Kolędy polskie są pięknymi pieśniami, które radością łączą ze sobą ludzi. Dzięki nim modlitwa jest pełniejsza i piękniejsza.

Najpopularniejsze kolędy to oczywiście „Cicha noc”. Kolęda ta została przetłumaczona na ponad 300 języków. Zwyczaj śpiewania wywodzi się już ze starożytności. Wielcy kompozytorzy także tworzyli kolędy. Kolędy śpiewa się w Pasterkę, czyli od nocy z 24 na 25 grudnia. Kolędy, które zna każdy z nas to też „Przybieżeli do Betlejem” oraz „Dzisiaj w Betlejem”. Kolędy wykonuje się najczęściej podczas nabożeństw w Kościele, jednak coraz częściej śpiewane są też w domach podczas obchodów Świąt Bożego Narodzenia

Polskie kolędy

Ze Świętami Bożego Narodzenia z pewnością kojarzą nam się kolędy. Są to utwory wykonywane podczas mszy świętej w Kościele jak i w domach. Śpiewane są podczas Pasterki, czyli nabożeństwa, które odprawia się w nocy z 24 na 25 grudnia. Przyjęto, że polskie kolędy teksty można śpiewać aż do 2 lutego.

Najstarszą kolędę przypisuje się świętemu Franciszkowi z Asyżu. Jednak nie tylko on je tworzył. Kolędy polskie tworzyli także najznakomitsi kompozytorzy. Śpiewanie jest bardzo popularne i powszechne. Kolędy tekst jest tak miły i przyjazny dla ucha, że tworzy się też już festiwale i koncerty w tym świątecznym okresie.

Najsłynniejsza kolęda to „Cicha noc”, która została przetłumaczona aż na ponad 300 języków. Na samym początku jeszcze w starożytnym Rzymie, kolędy traktowano, jako pieśni pochwalne, powitalne, które przekazywały życzenia pomyślności i szczęścia. Z biegiem czasu przekształciła się, jako pieśń religijna opowiadająca o narodzinach Chrystusa.

Wraz z umocnieniem się Kościoła słowa kolęd i pastorałek wykonywano jedynie w języku łacińskim. Dopiero z biegiem czasu wykonywano je w innych językach.

Kolędy swoją tematykę najczęściej czerpią z ewangelii. Najczęściej z pomocą przychodziła ewangelia świętego Mateusza i świętego Łukasza. Jednak nie tylko tym pomagali sobie twórcy. Wiele kolędy wywodzi się z literatury średniowiecznej, średniowiecznego teatru czy też z pobożności ludowej. Kolędowanie zbliża ludzi do siebie. Dzięki nim staje nam się cieplej na sercu. Podczas mszy świętej, śpiewanie kolęd potęguje wspólnotę Kościoła.

 

Baza ponad 20 000+ pieśni i piosenek religijnych