kolędy polskie

Polskie kolędy są opisem wydarzeń z pisma świętego. Zostały stworzone już w starożytnym Rzymie, jak i przez znakomitych kompozytorów. Jeżeli przeplatają się w nich wątpi z życia codziennego wówczas mowa jest o pastorałkach.

Kolędy kojarzą nam się ze świętami Bożego Narodzenia, ponieważ w tym okresie są śpiewane. Najczęściej wykonujemy je podczas nabożeństw w Kościele, a coraz częściej w domach podczas Wigilii. Kolędy polskie są pięknymi pieśniami, które radością łączą ze sobą ludzi. Dzięki nim modlitwa jest pełniejsza i piękniejsza.

Najpopularniejsze Polskie Kolędy – Lista (tekst, nagrania):
Najpiękniejsze Polskie Kolędy

Cicha noc

 
 

Eleni – Gdy Sie Chrystus Rodzi

 

Ewa Farna – Pójdźmy Wszyscy Do Stajenki

Sylwia Grzeszczak – Jezus Malusieńki

Eleni – Wsród Nocnej Ciszy

Najpopularniejsze polskie kolędy to oczywiście „Cicha noc”. Kolęda ta została przetłumaczona na ponad 300 języków. Zwyczaj śpiewania kolęd wywodzi się już ze starożytności. Wielcy kompozytorzy także tworzyli kolędy. Kolędy polskie śpiewa się w Pasterkę, czyli od nocy z 24 na 25 grudnia. Kolędy, które zna każdy z nas to też „Przybieżeli do Betlejem” oraz „Dzisiaj w Betlejem”. Kolędy wykonuje się najczęściej podczas nabożeństw w Kościele, jednak coraz częściej śpiewane są też w domach podczas obchodów Świąt Bożego Narodzenia.

Czym są kolędy?
Kolędy polskie zawsze kojarzą się nam ze Świętami Bożego Narodzenia i należą do zbioru piosenek religijnych. Dzięki nim umilony jest rodzinny czas, spędzony przy rodzinnym stole.

Polskie kolędy czerpią prawdę z ewangelii, literatury średniowiecznej jak i z poezji ludowej. Wykonywanie piosenki kolędy polskiej rozpoczyna się od śpiewanie polskich kolędmszy Świętej Pasterki, czyli w nocy z 24 na 25 grudnia. Kolędy najczęściej śpiewać można aż do Chrztu Pańskiego, czyli najbliższej niedzieli po 6 stycznia, jednak w Polsce przyjmuje się, że śpiewa się je do 2 lutego. Wtedy właśnie w Kościołach obchodzi się święto Ofiarowania Pańskiego.

Według wszelkich legend, pierwszą kolędą stworzył święty Franciszek z Asyżu, jednak na przestrzeni czasu tworzyli je najznakomitsi kompozytorzy. Jeżeli kolęda zawiera wątki z życia codziennego, wtedy mówi się, że są to pastorałki. Kolęda najczęściej jest wykorzystywana podczas nabożeństw, jednak coraz częściej podczas Świąt Bożego Narodzenia w domach wykonuje się je przy stole wraz z rodziną. Śpiewanie kolęd jest tak powszechne, że w tym czasie odbywają się nawet festiwale i koncerty kolędowania.

Zwyczaj kolędowania

Zwyczaj kolędowania jest pięknym i ciekawym zwyczajem obchodzonym zazwyczaj w kulturach pasterskich i rolniczych.

Polega on na tym, że grupa kolędników odwiedza kolejno gospodarstwa wraz z życzeniami Noworocznymi. Podczas odwiedzin śpiewane są polskie kolędy, a gospodarze domów odwiedzonych podarowują drobne datki w postaci jedzenia czy pieniędzy.

Kolęda wywodzi się już ze średniowiecza. Jako pierwszego autora uważa się świętego Franciszka z Asyżu. Kolejno następne kolędy polskie tworzyli najwybitniejsi kompozytorzy.

Kolędy śpiewa się w Pasterkę, czyli w nocy z 24 na 25 grudnia. W polskim kościele przyjmuje się, że można je wykonywać aż do 2 lutego. Kolędy wywodzą swoją tematykę z ewangelii (najczęściej świętego Mateusza i świętego Łukasza), z literatury starożytnej jak i z podań ludowych. Śpiewane wspólnie w Kościele, podczas mszy świętej czy kolędowania, zbliżają ludzi do siebie. Dzięki nim wyrażamy swoją wiarę i wdzięczność Chrystusowi. Zwyczaj kolędowania jest najpiękniejszym zwyczajem obchodzonym do dziś. Warto sprawdzić również kolędy dla dzieci (wykonane przez dzieci).

zwyczaj kolędowania

Polskie kolędy

Ze Świętami Bożego Narodzenia z pewnością kojarzą nam się kolędy. Są to utwory wykonywane podczas mszy świętej w Kościele jak i w domach. Śpiewane są podczas Pasterki, czyli nabożeństwa, które odprawia się w nocy z 24 na 25 grudnia. Przyjęto, że polskie kolędy tekst można śpiewać aż do 2 lutego.
Najstarszą kolędę przypisuje się świętemu Franciszkowi z Asyżu. Jednak nie tylko on je tworzył. Kolędy polskie tworzyli także najznakomitsi kompozytorzy. Śpiewanie kolęd jest bardzo popularne i powszechne. Kolędy tekst jest tak miły i przyjazny dla ucha, że tworzy się też już festiwale i koncerty w tym świątecznym okresie.

Najsłynniejsza kolęda to „Cicha noc”, która została przetłumaczona aż na ponad 300 języków. Na samym początku jeszcze w starożytnym Rzymie, kolędy traktowano, jako pieśni pochwalne, powitalne, które przekazywały życzenia pomyślności i szczęścia. Z biegiem czasu przekształciła się, jako pieśń religijna opowiadająca o narodzinach Chrystusa.

Wraz z umocnieniem się Kościoła kolędy wykonywano jedynie w języku łacińskim. Dopiero z biegiem czasu wykonywano je w innych językach.

Kolędy swoją tematykę najczęściej czerpią z ewangelii. Najczęściej z pomocą przychodziła ewangelia świętego Mateusza i świętego Łukasza. Jednak nie tylko tym pomagali sobie twórcy. Wiele kolędy wywodzi się z literatury średniowiecznej, średniowiecznego teatru czy też z pobożności ludowej. Kolędowanie zbliża ludzi do siebie. Dzięki nim staje nam się cieplej na sercu. Podczas mszy świętej, śpiewanie kolęd potęguje wspólnotę Kościoła.

Sprawdź również inne pieśni religijne

Kolędy
5 (100%) 7 votes

22 myśli na “Kolędy”

  1. hehehhe, u mnie podobna sytuacja – daję dzieciom odpalony telefon ze stroną konkretną kolędą i mogą przeczytać teksty i przy okazji słuchać konkretnych wykonań. Wesołych Świąt wszsytkim!

  2. Wy się dzieci uczepiliście, a ciekawe czy wy znacie teksty wszystkich polskich kolęd 🙂 Podejrzewam, że znacie kilka podstawowych ale chciałbym się mylić. Pozdrawiam i życzę spokojnych, rodzinnych świąt.

    1. @Mania No i co? Święta, święta i po świętach 🙂 Teraz śpiewanie kolęd jest chyba niepotrzebne? A i tu was zdziwię… Kolędy katolickie traktuję jak każdy inny utwór muzyczny, a kolędy polskie utwory to jedne z najpiękniejszych. Pozostaje nam teraz oczekiwań na święta Bożego Narodzenia 2019 🙂

  3. Musicie przyznać, że polskie kolędy to chyba najpiękniejsze wersje ze wszystkich możliwych języków? Pochodzę z rodziny której dziadek jest z pochodzenia Czechem, babcia pochodzi z Francji (słyszałem tylko jak brzmią kolędy w ich języku) to jednak zdecydowanie kolędy polskie są na prowadzeniu. Do tego nauka ich przychodzi zdecydowanie łatwiej, przynajmniej dla moich dzieci, które właśnie w tym momencie odsłuchując na YT posiłkując się właśnie tekstami z tej strony. Wesolutkich Świąt wszystkim, zdrowia, szczęścia, a co najważniejsze świąt spędzonych w rodzinnym gronie!

  4. U mnie w rodzinie co roku organizowany jest konkurs śpiewania kolęd, w którym nagrodą jest „uścisk dłoni prezesa”. Tak wiec Panie i Panowie, przygotowywać się solidnie i zgłaszać swoje kandydatury 😏 a tak na poważnie to wlasnie jestem w trakcie przypominania tekstów, kazdemu polecam spiwanie w postaci konkursu koledniczego – duzo smiechu, zabawy, a konkurs budujde poczycie bliskosci w gronie rodzinnym 🙂

 1. Boze…jak ja kocham gdy nawet kiedy się jedzie wszędzie domy pooświetlane jeszcze te piosenki w radiu Świąteczne zakupy ! Kocham święta ! jeszcze 43 dni specjalnie zrobiłam kalendarz gdzie sobie odliczam ! :D

  1. Ja również. Święta to specyficzny okres (przynajmniej dla mnie), mniej nerwów, człowiek odsapnie od tego codziennego życia, obowiązków, spotka się z rodziną i tak dalej. Osobiście dla mnie śpiewanie kolęd jest również czymś wyjątkowym, w tych utworach jest ukryty „magia”, która poprzez śpiewanie się uwalnia. Co roku z rodziną śpiewamy kolędy i tym razem będzie tak samo.

 2. Czy w czasie urodzin jesteś ubierani w pieluszki i wkładani do kołyski ?? Jezus Chrystusem nie jest dzieciątkiem, ale Panem i Bogiem – skupianie się na dzieciątku nie odpowiada aktualnej sytuacji, a ono wygląda tak, że spotkanie z Nim dla każdego jest coraz bliżej a większość idzie drogą zatracenia. Jeśli ktoś nie jest uczniem Zbawiciela na co dzień ten nie będzie zbawiony – czytajcie natchnioną Biblię

 3. Do tematy kolęd zawsze podchodzę spokojnie, nie ma u mnie jakiegoś szału ale w mojej rodzinie to naprawdę się dzieje. W tym roku wigilia u babci (chyba nie muszę mówić co to oznacza? Oznacza to to dokładnie, że siedzę w internecie i szukam listy polskich kolęd z tekstami i trafiłem właśnie tu. Jakie to szczęście, że powstają takie serwisy bo jak myślę o szukaniu każdego utworu oddzielnie to chyba musiałbym się spóźnić na wigilię inaczej babcia by mi nie wybaczyła braku znajomości tekstu jakieś kolędy. Pozdrawiam serdecznie autora!

 4. Kocham Święta, ten czas, atmosferę wokół tego wszystkiego – coś niesamowitego! Kolędy to jeden z najważniejszych punktów na który czekam z niecierpliwością. Już teraz zaczynam przypominać sobie tekst polskich kolęd 🙂

 5. Właśnie w świętach kolędy to to co najbardziej umila czas i wprowadza w ten charakterystyczny nastrój. Najbardziej lubię nasze polskie tradycyjne kolędy. Akurat wykonanie nie gra dużej roli bo zazwyczaj szukam rożnych wersji. Każda jest piękna, a moją ukochaną piosenką świąteczną jest „Wigilia” śpiewana przez Joannę Słowińską i Macieja Miecznikowskiego. Proste a zarazem piękne słowa no i muzyka też 😀 Dzięki za ten zestaw. Już czuję że będą u nas brzmieć w kółko, a wracając

 6. Dziś jest ten dzień w którym wszyscy jesteśmy razem, w rodzinnym gronie, składamy sobie życzenia, świętujemy i czekamy na prezenty. Chciałabym wam wszystkim złożyć życzenia, życzę wam wszystkim zdrowych pogodnych i wesołych świąt przede wszystkim aby szczęścia zawitało w każdym domu dużo prezentów i miłości a do tego szczęśliwego Nowego Roku 2019!

  1. To dziś jest ten dzień @Henryk pomyliłeś daty 🙂 Ja już robię nastrój w domu i zaczynamy kolędowanie – właśnie drukuję rodzinne śpiewniki kolęd dla każdego (nie będzie wymówek, że nie znam tekstu). Wszystkim życzę Wesołych Świąt!

 7. Jak to się mówi: Święta, Święta i po Świętach… Śpiewanie przepięknych polskich kolęd, tradycyjne dzielenie się opłatkiem, strojenie choinki, ozdabianie domów to wszystko już trzeba przełożyć na kolejny rok. Co prawda dopiero 1 dzień po świętach, a ja dalej zaglądam na strony z kolędami. Piękny okres. Za klika dni nowy rok, chciałabym życzyć wszystkim wytrwania i szukania rozwiązania problemów w wierze, w rozmowie z Bogiem – wszystkie problemy leżą tylko w naszych głowach. Pozdrawiam serdecznie!

 8. Kolędy to chyba jedne z najpiękniejszych piosenek jakie mamy okazję słuchać, a kolędy polskie to najprzyjemniejsze utwory ze swojej kategorii. No chyba każdy przyzna mi rację, że polskie kolędy znajdują się na samym szczycie wśród swoich koleżanek z innych krajów? Mam koniec stycznia ja ja szukam tekstów kolęd. Pozdrowienia wszystkim!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *