NAJPOPULARNIEJSZE POLSKIE KOLĘDY
Dołącz do naszej grupy na fB
Polskie kolędy na Youtube
Szukasz pieśni lub chcesz dodać?
Jeżeli interesuje Cię konkretna pieśń, której nie ma w naszym zbiorze – nie przejmuj się, dysponujemy dużo większą bazą. Napisz do nas.
Obserwuj nas na social mediach
CZYM SĄ KOLĘDY?
Kolędy polskie zawsze kojarzą się nam ze Świętami Bożego Narodzenia i należą do zbioru piosenek religijnych. Dzięki nim umilony jest rodzinny czas, spędzony przy rodzinnym stole.
Kolędy czerpią prawdę z ewangelii, literatury średniowiecznej jak i z poezji ludowej. Wykonywanie piosenki kolędy polskiej rozpoczyna się od mszy Świętej Pasterki, czyli w nocy z 24 na 25 grudnia. Kolędy najczęściej śpiewać można aż do Chrztu Pańskiego, czyli najbliższej niedzieli po 6 stycznia, jednak w Polsce przyjmuje się, że śpiewa się je do 2 lutego. Wtedy właśnie w Kościołach obchodzi się święto Ofiarowania Pańskiego.
Według wszelkich legend, pierwszą kolędą stworzył święty Franciszek z Asyżu, jednak na przestrzeni czasu tworzyli je najznakomitsi kompozytorzy. Jeżeli kolęda zawiera wątki z życia codziennego, wtedy mówi się, że są to pastorałki. Kolęda najczęściej jest wykorzystywana podczas nabożeństw, jednak coraz częściej podczas Świąt Bożego Narodzenia w domach wykonuje się je przy stole wraz z rodziną. Śpiewanie jest tak powszechne, że w tym czasie odbywają się nawet festiwale i koncerty kolędowania.
![CZYM SĄ KOLĘDY?](https://piesni-religijne.pl/wp-content/uploads/2023/11/CZYM-SA-KOLEDY-1024x1024.jpeg)
![quotes123.png quotes123.png](https://piesni-religijne.pl/wp-content/uploads/elementor/thumbs/quotes123-qfsh8pu92apvusro241x6gaa12b0rol2f236v179bu.png)
Pieśń religijna jest echem duszy wierzącej, jest mostem łączącym niebo z ziemią.
Jan Paweł II
![ZWYCZAJ KOLĘDOWANIA ZWYCZAJ KOLĘDOWANIA](https://piesni-religijne.pl/wp-content/uploads/elementor/thumbs/ZWYCZAJ-KOLEDOWANIA-qftwnua5mnjcu9joyeavuij4feiz35nnr054vqg2m8.jpeg)
ZWYCZAJ KOLĘDOWANIA
Zwyczaj kolędowania jest pięknym i ciekawym zwyczajem obchodzonym zazwyczaj w kulturach pasterskich i rolniczych.
Polega on na tym, że grupa kolędników odwiedza kolejno gospodarstwa wraz z życzeniami Noworocznymi. Podczas odwiedzin śpiewane są kolędy, a gospodarze domów odwiedzonych podarowują drobne datki w postaci jedzenia czy pieniędzy.
Kolęda wywodzi się już ze średniowiecza. Jako pierwszego autora uważa się świętego Franciszka z Asyżu. Kolejno następne kolędy tworzyli najwybitniejsi kompozytorzy. Warto sprawdzić również kolędy po angielsku.
Kolędy śpiewa się w Pasterkę, czyli w nocy z 24 na 25 grudnia. W polskim kościele przyjmuje się, że można je wykonywać aż do 2 lutego. Kolędy wywodzą swoją tematykę z ewangelii (najczęściej świętego Mateusza i świętego Łukasza), z literatury starożytnej jak i z podań ludowych. Śpiewane wspólnie w Kościele, podczas mszy świętej czy kolędowania, zbliżają ludzi do siebie. Dzięki nim wyrażamy swoją wiarę i wdzięczność Chrystusowi. Zwyczaj kolędowania jest najpiękniejszym zwyczajem obchodzonym do dziś. Warto sprawdzić również kolędy dla dzieci (wykonane przez dzieci).
Kolędy kojarzą nam się ze świętami Bożego Narodzenia, ponieważ w tym okresie są śpiewane. Najczęściej wykonujemy je podczas nabożeństw w Kościele, a coraz częściej w domach podczas Wigilii. Kolędy polskie są pięknymi pieśniami, które radością łączą ze sobą ludzi. Dzięki nim modlitwa jest pełniejsza i piękniejsza.
Najpopularniejsze kolędy to oczywiście „Cicha noc”. Kolęda ta została przetłumaczona na ponad 300 języków. Zwyczaj śpiewania wywodzi się już ze starożytności. Wielcy kompozytorzy także tworzyli kolędy. Kolędy śpiewa się w Pasterkę, czyli od nocy z 24 na 25 grudnia. Kolędy, które zna każdy z nas to też „Przybieżeli do Betlejem” oraz „Dzisiaj w Betlejem”. Kolędy wykonuje się najczęściej podczas nabożeństw w Kościele, jednak coraz częściej śpiewane są też w domach podczas obchodów Świąt Bożego Narodzenia
Polskie kolędy
Ze Świętami Bożego Narodzenia z pewnością kojarzą nam się kolędy. Są to utwory wykonywane podczas mszy świętej w Kościele jak i w domach. Śpiewane są podczas Pasterki, czyli nabożeństwa, które odprawia się w nocy z 24 na 25 grudnia. Przyjęto, że polskie kolędy teksty można śpiewać aż do 2 lutego.
Najstarszą kolędę przypisuje się świętemu Franciszkowi z Asyżu. Jednak nie tylko on je tworzył. Kolędy polskie tworzyli także najznakomitsi kompozytorzy. Śpiewanie jest bardzo popularne i powszechne. Kolędy tekst jest tak miły i przyjazny dla ucha, że tworzy się też już festiwale i koncerty w tym świątecznym okresie.
Najsłynniejsza kolęda to „Cicha noc”, która została przetłumaczona aż na ponad 300 języków. Na samym początku jeszcze w starożytnym Rzymie, kolędy traktowano, jako pieśni pochwalne, powitalne, które przekazywały życzenia pomyślności i szczęścia. Z biegiem czasu przekształciła się, jako pieśń religijna opowiadająca o narodzinach Chrystusa.
Wraz z umocnieniem się Kościoła słowa kolęd i pastorałek wykonywano jedynie w języku łacińskim. Dopiero z biegiem czasu wykonywano je w innych językach.
Kolędy swoją tematykę najczęściej czerpią z ewangelii. Najczęściej z pomocą przychodziła ewangelia świętego Mateusza i świętego Łukasza. Jednak nie tylko tym pomagali sobie twórcy. Wiele kolędy wywodzi się z literatury średniowiecznej, średniowiecznego teatru czy też z pobożności ludowej. Kolędowanie zbliża ludzi do siebie. Dzięki nim staje nam się cieplej na sercu. Podczas mszy świętej, śpiewanie kolęd potęguje wspólnotę Kościoła.