O czym jest książka „Urzekająca”?

John Eldredge i Stasi Eldredge stworzyli wyjątkową książkę. Jej podtytuł brzmi „Odkrywanie kobiecej duszy” i dobrze obrazuje to, o czym jest całe dzieło. Co ciekawe, została napisana przez katolickie małżeństwo, dlatego można spodziewać się podwójnego spojrzenia na zagadnienia kobiecości. „Urzekająca” niejako ukazuje tajemnice kobiecości i relacji kobiety z Bogiem, a tak naprawdę ujmuje istotę szczęścia kobiety. Aby je zrozumieć, należy sięgnąć do źródeł, czyli do czasu dzieciństwa. Okazuje się, że dziecięce marzenia i wyobrażenia to coś, co ma dużą wagę i wpływa na późniejsze postrzeganie rzeczywistości. Wyobrażenia o późniejszym życiu i skryte pragnienia, są z kobietami znacznie dłużej niż w czasie dzieciństwa i bezwględnie powinny być pielęgnowane.

Czym jeszcze zaskakuje „Urzekająca”?

Podwójna narracja jest ciekawa, tak samo autorzy jako katolicy, przytaczają cytaty z Pisma Świętego i odnoszą je do codziennego życia, pokazując jak ważne są odniesienia do wiary. Książka „Urzekająca” odkrywa proste prawdy przed czytelnikami i istotę kobiecości. Bo przecież każda kobieta chce lub stara się być urzekająca dla innych, chce być piękna. Tak samo chce być kochana i przeżywać wielkie sprawy, których istotą jest najczęściej miłość. Książka przedstawia historie różnych kobiet i próbę odpowiedzi na pytania o to, jak układają się losy kobiet. Każda dziewczynka i kobieta ma podobne pragnienia i to co w dzieciństwie było w nas głęboko, pozostaje tam nadal. Należy tylko dotrzeć do tej prawdy i przekazać ją sobie i innym. Kolejne strony pokazują, że trzeba łagodnie słuchać siebie, a nie zamykać się na swoje pragnienia. Odpowiedzi na wiele pytań są w zasięgu każdego z nas, a głównie dlatego, bo podpowiada nam je nasza intuicja i wiara. 

Jakie pytania stawiają autorzy książki?

Książka pokazuje prawdziwie historie i jednocześnie próbuje znaleźć odpowiedzi na kilka pytań o schematy zachowań. Dlaczego niektórzy rodzice ranią swoje córki? Skąd bierze się nadopiekuńczość? Czy pragnienie bycia perfekcjonistką z czasem przytłacza? Dlaczego tak trudno jest nawiązać relację z Bogiem? Autorzy stawiają takie pytania i jednocześnie nawiązują do czasów dzieciństwa, gdzie kryje się większość odpowiedzi. Rany, które powstały w tamtym okresie, mogą być trudne do wyleczenia i to jak sobie z nimi radzimy, wpływa na nasze losy. Ale można i nawet trzeba sobie z nimi radzić i dążyć do bycia urzekającą dla siebie, dla innych i dla Boga. Urzekająca kobieta zna swoje wewnętrzne piękno i wie, że jest to jej siła. Wiara umacnia nasze działania i zrozumienie swojego podejścia do wiary, może przy okazji wpływać na inne problemy. Pozytywna relacja z Bogiem to ukojenie i ulga, jednak by ją odkryć, trzeba podjąć wysiłek i nie bać się wracać do tych pytań, które były w nas od zawsze. Ukryte pragnienia i marzenia to coś, czego nie należy się wstydzić, a wręcz przeciwnie, pozwolić im dojść do głosu. Czym w ogóle jest kobiecość i czemu jest tak ważna? Tak zwykłe, a jednocześnie trafne pytania sprawiają, że ciężko oderwać się od tej książki.