Parafia Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza w Chorzowie Batorym

Podstawowe informacje

Adres: Chorzów

Diecezja: Archidiecezja Katowicka

Parafia Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza w Chorzowie Batorym – parafia rzymskokatolicka należąca do dekanatu Chorzów Batory w archidiecezji katowickiej. Jest najmłodszą i najdalej na południe wysuniętą parafią Chorzowa.

Chorzów Batory zaczął rozwijać się intensywnie po II wojnie światowej. Mieszkańcy osiedla „Batory” (nazywanego dziś „starym osiedlem”) skierowali w 1956 roku prośbę o zgodę na budowę nowego kościoła, który miał nosić wezwanie św. Wojciecha. Odwilż gomułkowska pozwoliła na powołanie w Chorzowie aż 4 parafii, jednak w tym przypadku decyzja była odmowna – oficjalnie z powodu możliwych szkód górniczych. Tym samym nie powołano też do istnienia odrębnej parafii.
Pomysł utworzenia nowej parafii powracał kilkakrotnie ze względu na dalszą budowę osiedli (XXV- i XXX-lecia PRL, obecnie ks. Czempiela i Hutników). W szczytowym okresie parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny miała ponad 30 tysięcy wiernych. Wreszcie w 1980 r. po złożeniu petycji i przy poparciu Solidarności Huty Batory wojewoda katowicki złożył obietnicę zgody na budowę kościoła. Bp Herbert Bednorz erygował nową parafię w roku 1983, nadając jej wezwanie Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza. Po wyjaśnieniu problemu szkód górniczych ostateczne zezwolenie na budowę kościoła otrzymano w 1984 r. W początkowym okresie odprawiano Msze święte polowe. Za pomieszczenia parafialne służyły zaadaptowane pawilony przy ulicy Skrajnej. Tu mieszkał proboszcz i odbywały się katechezy do czasu wybudowania probostwa i domu katechetycznego.

Lokalizacja na Mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *