Parafia Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Lublinie

Podstawowe informacje

Adres: Lublin

Diecezja: Archidiecezja Lubelska

Parafia Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Lublinie – rzymskokatolicka parafia położona w dekanacie Lublin – Wschód należącym do metropolii lubelskiej[1].

Parafia erygowana przez bpa Bolesława Pylaka w dniu 20 grudnia 1979 roku z terenów parafii św. Agnieszki. Powstała przy starym klasztorze i kościele pofranciszkańckim, który zakonnicy opuścili w 1817. Najpierw mieścił się tam skład wojskowy, później szpital i fabryka sukna. W 1913 kościół z klasztorem i ogrodem wykupił Żyd Tadeusz Weisberg, który po przejściu na katolicyzm w 1927 podarował to salezjanom. Rozwinęli oni owocną działalność, prowadząc bursę dla chłopców. 14 stycznia 1976 roku bp Pylak powierzył dotychczasowemu rektorowi kościoła, ks. Janowi Krawcowi prowadzenie duszpasterstwa z prawami proboszcza. Parafia należała do dekanatu miejskiego, od listopada 1982 – do dekanatu – Wschód.
Na terenie parafii znajduje się zabytkowa kapliczka przydrożna św. Floriana (przy ul. Kalinowszczyzna), zbudowana z cegły i kamienia z wyrytą na blasze postacią św. Floriana gaszącego ogień.
Księgi parafialne są prowadzone od 1 stycznia 1976 roku (dawne akta i księgozbiór pofranciszkański nie zachowały się). Przy parafii działa biblioteka.

Lokalizacja na Mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *