Parafia św. Maksymiliana we Włocławku

Podstawowe informacje

Adres: ul. Zbiegniewskiej 1, 87-800 Włocławek

Diecezja: Diecezja Włocławska

Parafia Świętego Maksymiliana we Włocławku – rzymskokatolicka parafia we Włocławku, należąca do diecezji włocławskiej i dekanatu włocławskiego II. Powołana w 1983 r. przez księdza biskupa Jana Zarębę. Obsługiwana przez księży diecezjalnych.

Kościół parafialny według zamierzenia architektów miał przypominać „płynącą barkę”. Przy wejściu do kościoła, w centralnym punkcie, z bryły świątyni wyrasta monumentalna wieża zbudowana na planie półkola, na której zawieszone są trzy dzwony. Wewnątrz kościoła, w centrum prezbiterium, w cementowej „rynnie” zbudowanej na planie półkola i wyłożonej „złotą” mozaiką umieszczony jest krzyż z wizerunkiem konającego Jezusa i napisem INRI przechodzący u góry w postać czerwonego dysku zakończonego rozchodzącymi się na wszelkie strony promieniami światła, w którym znajduje się biały gołąb, czyli Duch Święty. Zza dysku wyjawia się postać Boga Ojca w pomarańczowej szacie, który rozkłada ręce na znak błogosławieństwa. Na głowie Boga Ojca umieszczony jest złoty trójkąt – symbol Opatrzności Bożej.
Po obu stronach prezbiterium znajduje się wielopoziomowa mozaika. Na samym jej dole znajduje się raj, w którym (po lewej stronie) znajdują się Adam i Ewa. Po prawej stronie prezbiterium w okrągłym uwypukleniu znajduje się tabernakulum otoczone „złotą” mozaiką. Nad tabernakulum umieszczony jest wizerunek baranka. Na drugim planie (poziomie) mozaiki w prezbiterium przedstawiona jest rzeka. Na trzecim planie, po obu stronach krzyża i rynny znajdują się sylwetki świętych, na lewo od krzyża są to (wymienieni od lewej do prawej): św. Jacek, św. Kazimierz Królewicz, św. Jadwiga Królowa, św. Faustyna, św. Stanisław Biskup, św. Maksymilian. Na prawo od krzyża można ujrzeć św. Wojciecha, św. Andrzeja Bobolę, św. Jadwigę Śląską, św. Stanisława Kostkę, św. Urszulę Ledóchowską i św. Alberta Chmielowskiego[1]. Na czwartym planie widać mury z wieloma basztami, są to mury Królestwa Bożego, poniżej nich, czyli jeszcze w świecie doczesnym, przedstawione są zabudowania – domy Nowej Jerozolimy.

Lokalizacja na Mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *