Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Sarnakach

Podstawowe informacje

Adres: ul. Kościelna 208-220 Sarnaki

Diecezja: Diecezja Drohiczyńska

Parafia pw. św. Stanisława w Sarnakach – parafia rzymskokatolicka należąca do dekanatu Sarnaki, diecezji drohiczyńskiej, metropolii białostockiej.

Powstanie parafii w Sarnakach datuje się na ok. 1430 rok. Wtedy to został wybudowany pierwszy kościół, który znajdował się obok dzisiejszej plebanii. Źródła archiwalne z 1802 roku podają:
„kościółek ten był z drewna łupanego pokryty gontami. W środku całości jest kopuła drewniana pokryta gontami, na jej powierzchni znajduje krzyż żelazny, a w niej sygnaturka. Większe wejście do przedsionka kościoła jest z przeciwnej strony w stosunku do wejścia na cmentarz od ulicy. Jest mniejsze wejście z prawej strony większego wejścia. Próg przy nich jest ułożony ze zwykłych kamieni. Zegar słoneczny umieszczony jest na gontach. Po prawej stronie od wejścia większego jest wejście na chór. Tarcza i zegar słoneczny są ułożone z gontów. Okien jest osiem i tablica szklana w ołowianej oprawie”. Kościół ten był już stary, „podparty ze wszystkich stron słupami drewnianymi”.

Lokalizacja na Mapie


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *