Parafia św. Stanisława Biskupa Męczennika w Górecku Kościelnym

Podstawowe informacje

Adres: Parafia św. StanisławaGórecko Kościelne 1123-460 Józefów

Diecezja: Diecezja Zamojsko-Lubaczowska

Parafia Rzymskokatolicka pod wezwaniem świętego Stanisława Biskupa Męczennika w Górecku Kościelnym – parafia dekanatu Józefów diecezji zamojsko – lubaczowskiej.

Dzieje parafii Górecko Kościelne sięgają XVII wieku i wiążą się z kultem św. Stanisława biskupa i męczennika, który ukazał się młodemu rolnikowi Janowi Sosze i wskazał miejsca, na których mają być wzniesione kapliczki i kościół.
Na wieść o nadzwyczajnych łaskach, jakich lud doznawał w miejscu objawienia, ordynat Marcin Zamojski polecił wystawić kaplicę na cześć św. Stanisława. Utworzył także i wyposażył parafię, nad którą opiekę duszpasterską powierzył franciszkanom konwentualnym, sprowadzonym z Zamościa w 1668 r. W ich rękach zarząd parafii i kościół pozostawał do czasu kasaty zakonów po Powstaniu Styczniowym (1866 r.).
Parafię Górecko Kościelne erygowano w II połowie XVII wieku. Z dobrowolnych ofiar składanych przez parafian i pielgrzymów, franciszkanie wybudowali kościół i dwie duże kapliczki.
Na początku XVIII wieku Szwedzi spalili kościół i budynek klasztorny. Z pomocą zakonnikom i parafii pośpieszył ordynat Tomasz Józef Zamojski. Nową świątynię wzniesiono w 1768 r., jej fundatorem był ordynat Jakub Zamoyski, jej konsekracji dokonał bp Melchior Kochnowski w 1778 r. Ze względu na duże ilości pielgrzymów i rozwijającą się parafię w latach 1897 – 98 kościół przedłużono o 8 m. i dobudowano wieżę. W 1927 r. przeprowadzono gruntowny remont kościoła, boazerią przyozdobiono wnętrze a na zewnątrz oszalowano.
Jubileusz 300-lecia objawień św. Stanisława parafia przeżywała w 1948 r., Dwadzieścia lat później kardynał Karol Wojtyła przekazał do kościoła w Górecku Kościelnym autentyczne relikwie, odrobinę kości św. Stanisława.

Lokalizacja na Mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *