Parafia św. Wawrzyńca w Gnieźnie

Podstawowe informacje

Adres: ul. św. Wawrzyńca 862-200 Gniezno[1]

Diecezja: Archidiecezja Gnieźnieńska

Parafia św. Wawrzyńca – rzymskokatolicka parafia mieszcząca się przy ulicy Św. Wawrzyńca 8 w Gnieźnie, należąca do dekanatu gnieźnieńskiego I w archidiecezji gnieźnieńskiej.

Parafia św. Wawrzyńca w Gnieźnie. Pierwszy dokument wydany przez Bolesława Pobożnego, mówiący o parafii, pochodzi z 1255 roku. Początkowo kościół parafialny był drewniany. Kiedy w XVI wieku, drewniany kościół spłonął, w jego miejsce została wybudowana nowa, jednonawowa świątynia. W 1817 roku budowla została odnowiona, a w 1896 roku rozbudowany i powiększony o 2 nawy. W tym czasie parafia swoim zasięgiem obejmowała spory obszar. Dokument „BreVis descriptio historico – geographica Ecclesiarum Archidioecesis Gnesnensis et Posnanensis”, autorstwa księdza Jana Korytkowskiego z 1888 roku, mówi że do parafii oprócz części Gniezna, należały miejscowości: Cielimowo, Dalki, Drachowo, Drachówko, Dziekanka, Gurowo, Gurówko, Goczałkowo, Mnichowo, Mnichowskie Huby, Piekary, Skiereszewo, Skiereszewko, Woźniki[2].
W 1917 roku proboszczem parafii został ksiądz Mieczysław Bielawski. Za jego czasów zakończono rozbudowę i przebudowę kościoła. W tym samym roku kościół został konsekrowany przez księdza biskupa Wilhelma Kloske.
W 1945 roku zostały odłączone od parafii miejscowości: Piekary, Kustodia, Skiereszewo i Skiereszewko. W 1946 roku, wskutek erygowania nowych parafii, odłączone zostały ulice części Gniezna oraz kolejne miejscowości: Cielimowo, Gurowo, Gurówko, Drachowo, Drachówko i Goczałkowo.

Lokalizacja na Mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *