Parafia św. Wincentego w Krakowie

Podstawowe informacje

Adres: ul. Nadbrzezie 1231-983 Kraków

Diecezja: Archidiecezja Krakowska

Parafia św. Wincentego w Krakowie – parafia rzymskokatolicka należąca do dekanatu Kraków-Mogiła archidiecezji krakowskiej w Pleszowie przy ulicy Nadbrzezie.

Parafia została utworzona na początku XIII wieku[1]. Obecny kościół parafialny św. Wincentego i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pleszowie został wybudowany w latach 1800–1806, konsekrowany w 1865.
Historycznie terytorium parafii obejmowało wsie: Pleszów, Krzesławice, Grębałów oraz Luboczę. W 1950 wsie te zostały włączone do Nowej Huty. Na terytorium parafii zbudowano kombinat metalurgiczny, który spowodował odcięcie mieszkańców Luboczy i Grębałowa od kościoła parafialnego. W latach 60 XX w. w granicach parafii zbudowano osiedle mieszkaniowe na Wzgórzach Krzesławickich, z racji odległości słabo związane z kościołem parafialnym. W 1967 zorganizowano tam placówkę duszpasterską, w 1980 przekształconą w parafię Miłosierdzia Bożego. W 1985 erygowana została parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Luboczy. Od tej pory terytorium parafii obejmuje Pleszów i część Krzesławic, które przez kilka lat od 1988 stanowiły odrębną parafię p.w. Jana Chrzciciela. W latach 1983–1986 przeniesiono z Jawornika do Krzesławic drewniany kościół św. Jana Chrzciciela zbudowany w latach 1633–1648, znajdujący się 5 km od kościoła parafialnego[2][3].

Lokalizacja na Mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *