Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Rokitnie

Podstawowe informacje

Adres: Rokitno 2305-870 Błonie

Diecezja: Diecezja legnicka

Parafia Najświętszej Marii Panny w Rokitnie – parafia rzymskokatolicka znajduje się w województwie mazowieckim, powiat warszawski – zachodni, gmina Błonie.

Najpierw istniała parafia w Rokitnie Dolnym od XI wieku pod wezwaniem. Św. Wojciecha. W końcu XIII wieku powstała druga parafia w Rokitnie Górnym pod wezwaniem. Św. Jakuba. Obie parafie istniały do XVII wieku. Był jednak problem z ich utrzymaniem. Dlatego biskup Mikołaj Stanisław Święcicki wydał pozwolenie na ich połączenie i wybudowanie jednego murowanego kościoła. W 1698 r. przystąpiono do budowy świątyni na miejscu kościoła pod wezwaniem św. Jakuba. Projekt wykonał Tomasz Belotti I, nadworny architekt Jana III Sobieskiego. Budowa wskutek wojen i rozbiorów trwała do 1883 r. W czasie I wojny światowej w 1915 kościół został zniszczony. Ocalała tylko zakrystia i to w niej odprawiano wszystkie nabożeństwa. Ocalał również obraz Matki Bożej z głównego ołtarza. Po zakończeniu wojny przystąpiono do jego odbudowy. Konsekracja nowej świątyni nastąpiła w 1931 roku pod nowym wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W czasie II wojny światowej kościół ponownie został zniszczony i ograbiony. Jednak parafianie przystąpili do ponownej odbudowy budynku świątyni. Przed obrazem Najświętszej Marii Panny gromadzą się wierni, by wypraszać łaski dla siebie i Ojczyzny. O doznawanych łaskach świadczą wota. W czerwcu 1966 r. przed tym obrazem modlił się kardynał Stefan Wyszyński prosząc o błogosławieństwo na obchody milenijne. Pielgrzymował do tego miejsca jeszcze wiele razy i to on nazwał ją Wspomożycielką Prymasowską. Z tym sanktuarium związany był również biskup Bronisław Dąbrowski, który 10 czerwca 1945 r. otrzymał w nim święcenia kapłańskie.
Orioniści przejmują parafię w 1987 r. W 2004 r. świątynia ta została podniesiona do rangi sanktuarium diecezjalnego Archidiecezji Warszawskiej.

Lokalizacja na Mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *