Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku

Podstawowe informacje

Adres: ul. Podkramarska 580–834 Gdańsk

Diecezja: Archidiecezja Gdańska

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku – rzymskokatolicka parafia usytuowana w gdańskiej dzielnicy Śródmieście przy ulicy Podkramarskiej. Erygowana (trzykrotnie): XIV wiek – parafia przy kościele Panny Marii; 31 marca 1840 – parafia Ducha Świętego przy kaplicy Królewskiej[1]; 31 marca 1991 – parafia Wniebowzięcia NMP przy bazylice Mariackiej. Wchodzi w skład dekanatu Gdańsk Śródmieście, który należy do archidiecezji gdańskiej.

Historyczna fara Głównego Miasta w Gdańsku zwana często „Koroną Gdańska”, pełniąca funkcję kościoła katolickiego i ewangelickiego (w latach 1572–1945), od 1986 konkatedra diecezji gdańskiej, która w 1992 stała się archidiecezją[2]. Kościół jest dedykowany Najświętszej Marii Pannie, nosi wezwanie Wniebowzięcia NMP. Położony jest na placu między ulicami Piwną i Chlebnicką, a św. Ducha. Od strony Motławy bezpośrednio do jednej z bram świątyni prowadzi ul. Mariacka. Kościół Mariacki jest trzecią pod względem objętości świątynią na świecie zbudowaną z cegły[3]. Jej charakterystyczna sylwetka, której akcentami są masywna zachodnia wieża dzwonna i smukłe narożne wieżyczki tworzy dominantę w panoramie miasta.
Zbudowany w latach 1346–1502 kościół jest przykładem gotyku ceglanego, odmiany stylu w architekturze gotyckiej upowszechnionego w krajach basenu Morza Bałtyckiego. Pomimo burzliwych dziejów, świątynia zachowała historyczną formę architektoniczną, co poświadcza ikonografia sięgająca XVI wieku oraz bogaty wystrój wnętrza, który tworzą liczne dzieła średniowieczne (m.in. Ołtarz Koronacji Marii, Piękna Madonna Gdańska, Pietà, ołtarz św. Barbary, Tablica Dziesięciorga Przykazań[4], zegar astronomiczny) i nowożytne (zespół obrazów i epitafiów[5] z XVI–XVIII stuleci).

Lokalizacja na Mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *