Wielkanoc – zwyczaje w Polsce

Wielkanocne tradycje w Polsce łączą obrzędy ludowe wraz z najważniejszym świętem w religii chrześcijańskiej. Najbardziej lubianymi, polskimi tradycjami są pisanki oraz święcenie pokarmów w koszyczku. Jednak zwyczajów związanych z Wielkanocą jest nieco więcej.

Niedziela Palmowa

Już na tydzień przed Wielką Nocą rozpoczynamy świętowanie. Podobnie jak dawniej obchodzimy Niedzielę Palmową, która kiedyś zwana była wierzbną bądź kwietną. Kiedyś palemki robiono własnoręcznie z gałązek wierzby, bukszpanu, porzeczek suszonych ziół i piórek. Wierzono, że poświęcona palemka ma magiczne właściwości, z tego powodu była zanoszona do domu, aby zapewniała szczęście. Wykonywano z niej krzyż i wtykano ją w pierwszą zaoraną część pola, aby chroniła przed gradobiciem. Obecnie palemki są ogólnodostępne i większość z nas decyduje się na ich kupno.

Święconka

Ten zwyczaj trwa aż po dziś dzień. Choć korzenie ma pogańskie, został przyjęty przez Kościół. W Wielką sobotę udajemy się do Kościoła z wiklinowym koszyczkiem symbolicznych pokarmów. Jego zawartość, w zależności od regionu, może się nieco różnić. Co zatem święcimy? Jajka, chleb, kiełbasę bądź wędliny, sól, baranek (najczęściej z masła lub cukru), chrzan, a także kawałek domowego wypieku. Tradycja nakazuje spożycie wszystkich poświęconych pokarmów podczas wielkanocnego śniadania.

Pisanki

To właśnie ten zwyczaj sprawia największą frajdę najmłodszym! Pochodzi ze starosłowiańskich wierzeń, gdzie jajka odrywały niemałą rolę. Jajko jest symbolem sił witalnych oraz początkiem nowego życia. Dziś wśród pisanek wyróżniamy: kraszanki, nalepianki, oklejanki.

Niedziela Wielkanocna

Wielka niedziela to czas, który spędzamy z najbliższymi. Na stole nakrytym białym obrusem nie może zabraknąć żurku, białek kiełbasy, pasztetów, pieczeni oraz szynki. Wśród słodkości powinny znaleźć się wielkanocne wypieki – mazurki oraz babki.

 

Wielkanoc – wstęp

Po świętach Bożego Narodzenia nadchodzi okres karnawału, a potem czas oczekiwania na kolejne święta. Czas ten łączy się nie tylko z oczekiwaniem na zmartwychwstanie Jezusa, ale również z nadejściem wiosny.

Rozwijające się życie powoduje, że czujemy chęć na nowe zadania i obowiązki. Wtedy też, często decydujemy się na wiosenne porządki czy inne zadania. Generalne sprzątanie organizujemy też w związku z nadchodzącą Wielkanocą. Sprzątanie, dekorowanie domu, czy gotowanie powoduje, że okres oczekiwania na święta jest coraz przyjemniejszy i bardziej intensywny.

Wielkanoc to wspomnienie zmartwychwstania Jezusa. Symbolami tego święta są nie tylko zadania takie jak gotowanie czy sprzątanie, ale też jajka, które symbolizują nowe życie. Jajka dekoruje się tworząc pisanki, nakrapianki, zdrapywanki czy pieśni wielkanocne. Świąteczny czas trwa dwa dni, ale poprzedzony jest wielkim tygodniem.

Jest to okres intensywnego, duchowego przygotowania na zmartwychwstanie. Warto ten czas oświecić na udział w uroczystościach kościelnych, aby w pełni przeżywać te święta. Wielkanoc i wiosna to cudowny czas i warto z niego korzystać ile się tylko da.

Poznaj inne święta katolickie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *