Najświętsze Sercereżyseria

Andrés Garrigó / Antonio Cuadri

scenariusz

Andrés Garrigó / Pedro Delgado

gatunek

Dokumentalizowany

premiera filmu

28 lutego 2020 (Polska) / 28 lutego 2020 (świat)

 

Pisarka Lupe Valdes (Karyme Lozano) przeżywa kryzys twórczy. Poszukując inspiracji, natrafia na fascynującą historię św. Małgorzaty Alacoque, której 300 lat temu Jezus objawił swoje Serce i przekazał 12 obietnic dla ludzi. Kobieta wyrusza do Francji, by zobaczyć miejsca objawień, gdzie teraz spoczywa ciało świętej w nietkniętym stanie. Podczas swojej podróży autorka odkrywa źródła i wielkie znaczenie czci Najświętszego Serca Jezusa.

Film „Najświętsze serce” w formie fabularyzowanego dokumentu przedstawia niesamowitą historię, która zmieniła oblicze Kościoła. Reżyserzy Andres Garrigo (znany z filmu „Fatima. Ostatnia tajemnica” z 2017 roku) i Antonio Cuadri zabierają widzów w podróż do miejsc, w których modlitwa i oddanie Sercu Jezusa jest nadal żywe. Zaczynając od małej francuskiej wioski Paray-le-Monial, w której miały miejsce objawienia, a teraz znajduje się sanktuarium św. Małgorzaty Alacoque, aż do Watykanu, odkrywając znaczenie kolejnych cudów eucharystycznych. Nie zabrakło także wątku polskiego, gdyż śledztwo Lupe zabiera ja także do Łagiewnik, gdzie miały miejsce objawienia św. Faustyny. Produkcja staje się swoistym Składem Apostolskim zarówno bohaterów, jak i twórców.

Produkcja to także forma komentarza społecznego. Twórcy zwracają uwagę na problem oddalania się ludzkości od nauk Jezusa i odrzuca jego miłość, tracąc przy tym tak wiele. Człowiek posiada wolną wolę, przez co często czyni na przekór Bogu i bez jego łaski. Zaprezentowane zostało to w filmie zarówno na przykładzie prywatnych historii, jak i dziejów całych narodów jak Francja czy Rosja, które nie chciały zawierzyć się Bogu, przez co były umęczone rewolucjami. Jednak zaprezentowane historie nie tylko mają smutny charakter, znajdziemy tutaj także takie, które pokazują, co człowiek może zyskać, jeśli odda się Bogu.

Film ma charakter fabularyzowanego dokumentu. Już na wstępie widz otrzymuje informację, że ma do czynienia z filmową fikcją, jednak niektóre elementy są zgodne z prawdą. Choć ukazane wydarzenia były dziełem wyobraźni scenarzystów, świetnie obrazują i przekazują przemyślenia twórców na temat roli wiary i modlitwy. Poparcie tego historycznymi faktami tylko utwierdza widza w przekonaniu o wartości kultu Bożego Miłosierdzia i jego światowego zasięgu.

„Najświętsze serce” weszło do polskich kin 28 lutego, a już po pokazach przedpremierowych zebrało świetne opinie. W recenzjach zwracano uwagę na pokazanie globalnego charakteru kultu w formie podróży niemalże dookoła świata. Widz poznaje historie kolejnych osób, miejsc, a nawet całych społeczności, co pozwala odczuć, że każdy z nas jest częścią Bożego planu. Film uznawany jest za jeden z najbardziej wyczekiwanych filmów o tematyce religijnej w 2020 roku i grany jest nie tylko w kinach studyjnych, ale także w dużych kinach sieciowych zarówno z lektorem, jak i z napisami. Na ekranie oprócz Karyme Lozano („Córka przeznaczenia”, „Talizman”) zobaczymy także znanego z serialu „W czasach wojny” Ignacio Ysasi oraz Pablo Vina („Święty niezłomny”, „Sekret”).

Zwiastun do filmu Najświętsze serce

Obsada filmu Najświętsze Serce

  • Karyme Lozano – Guadalupe
  • Maria Vallejo-Nagera – María
  • Carmelo Crespo – Daniel
  • Yolanda Ruiz – Ana
  • Claudio Crespo – Antonio
  • Pablo Viña – Sacerdote
  • Ignacio Ysasi – Rubén

Galeria z filmu

galeria z filmu Najświętsze Serce #3
galeria z filmu Najświętsze Serce #2
galeria z filmu Najświętsze Serce #1

Ocena portalu piesni-religijne.pl

Ocena 7/10

Najświętsze serce (2020)
5 (100%) 1 vote[s]