pieśni pogrzebowe

Pogrzeb jest to ostatnia droga, jaką przechodzi zmarła osoba. Podczas pogrzebu spotykamy się z rodzina i znajomymi osoby zmarłej. Cała ceremonia jest bardzo smutna, dlatego wymaga też dobrania odpowiednich pieśni pogrzebowych.

Lista pieśni pogrzebowych

 1. Bądź mi litościw
 2. Anielski orszak
 3. Dziś moją duszę w ręce Twe powierzam
 4. Stary Krzyż
 5. Daj wieczny pokój
 6. Życie przemija
 7. U Ciebie Boże, miłosierdzia wzywam
 8. Już idę do grobu smutnego
 

 1. Opuścić drodzy muszę was
 2. Żegnam was dziateczki
 3. Już się zbliża czas rozstania
 4. Już ostatnia iskra
 5. Już opuściłeś tę łez dolinę
 6. Panie racz im dać lekkie odpocznienie
 7. Garstką ziemi ciało moje przykryte
 8. Na wieczny sen

Przykładowe wykonania piosenek pogrzebowych

Pieśni żałobne

 

 

Dziś moją duszę…- pieśń pogrzebowa

 

PRZYBĄDŹCIE Z NIEBA, śpiew pogrzebowy (A. Popławski)

Anielski Orszak

Już zgasło słońce – pieśń pogrzebowa
 

W zależności od kultury obrzędy pogrzebowe mogą się od siebie nieco różnić. Jednak zawsze będą dotyczyć śmierci i utwory słowno-muzyczne pozwalają nam na lepsze pożegnanie się ze zmarłym. Piosenki pogrzebowe mogą być też lamentami. Na ten moment wynajmowano nawet tak zwane płaczki, które potwornym płaczem miały żegnać zmarłego.

Pieśni żałobne podczas ceremonii pochówku

Podczas pogrzebu oprócz pieśni na pogrzeb często wykonuje się przemowy i mowy pogrzebowe. Podczas nich wspomina się zmarłego i jest to ostatnie pożegnanie. Pogrzeb przebiega też przy śpiewach i modlitwach religijnych. Najczęściej odmawiany jest różaniec, litanie czy specjalne modlitwy pogrzebowe. Piosenki pogrzebowe to zazwyczaj dłuższe utwory muzyczne. Ich tematyka jest różnoraka. Najczęściej mówią o matronach dobrej śmierci, śpiewane są do Pana Jezusa, część z nich jest pieśniami maryjnymi. Śpiewanie podczas pogrzebu wzmacnia wspólnotę wszystkich zebranych ludzi. Daje oparcie w trudnych dla nas chwilach. Pieśni pogrzebowe wykonywane są już podczas czuwania przy ciele zmarłego, podczas mszy pogrzebowej, w drodze na cmentarz jak i podczas pochówku.

W ostatnim czasie coraz częściej zmarłego żegna na cmentarzu jego ulubiona piosenka puszczona z głośnika. Dobry pomysł na pożegnanie bliskiej nam osoby. Wybór jest duży i od nas zależy jak pieśń żałobna będzie wyglądała.

Warto zapoznać się z najpopularniejszymi piosenkami na pogrzeb: Anielski orszak

Poznaj również inne pieśni religijne

16 myśli na “Pieśni pogrzebowe”

 1. Pewnie każdy, który znajdzie się na tej stronie, szukając pieśni na ostatnie pożegnanie – nie jest to dla niego najlepszy okres. Aczkolwiek znam osoby, którym podobają się pieśni żałobne ze względu na ich wyniosłość. Osobiście uważam, że tego rodzaju pieśni powinny być odgrywane tylko i wyłącznie na uroczystościach do tego przeznaczonych. Co o tym myślicie?

  1. Uważam, że piosenka śpiewana na pogrzebie powinna być śpiewana na pogrzebie. Melodia i tekst utworów wskazują z jakiego powodu się je odgrywa. Jeżeli pieśni pogrzebowe to tak jak napisałem tylko pogrzeb!!

 2. Piosenki na pożegnanie pogrzebowe czy zwane inaczej jako piesni pogrzebowe są wyniosłe – zgadzam się i jak przedmówca przedemną uważam, że nie powinno się ich śpiewać w innych okolicznościach. Pozdrawiam!

  1. Chyba w tym aspekcie jesteśmy wszyscy zgodni, że pieśń pogrzebowa powinna być odgrywana tylko i wyłącznie na ceremonii do tego przeznaczonej.

 3. Anielski Orszak, najpiękniejsza pieśń pogrzebowa, chyba każdy się ze mną zgodzi, że ta piosenka pogrzebowa powinna być odgrywana podczas każdego pochówka.

  1. Moim zdaniem najpiękniejsza pieśń żałobna (swoją drogą dziwnie brzmi – piękna pieśń żałobna…). Nie wiem dlaczego piesni pogrzebowe tak mocno chwytają za serce – wydaje mi się, że tu chodzi o atmosferę całej ceremonii takiego pogrzebu. Ale zgadzam się z Tobą „pogrzebowe piosenki” ! Pozdrawiam cieplutko i oby jak najmniej tego rodzaju uroczystości.

 4. Każdy z nas przecież wie, że pieśni na ostatnie pożegnanie mają na celu zjednanie nas w tak smutnym dla każdego dniu, moim zdaniem właśnie tak powinna wyglądać kościelna pieśń żałobna. Akurat piosenki na ostatnie pożegnanie nie są z kategorii słuchania na co dzień, nie twierdzę jednocześnie, że pieśni religijne nie są przeznaczone do codziennego słuchania, bo tak nie jest 🙂

  1. Pani Mario, zgadzam się z Panią, że piosenki na pożegnanie pogrzebowe nie są do słuchania sobie ot tak na co dzień. Uważam tak samo – pieśni za zmarłego są specyficzne, mają różne teksty, zmuszają do refleksji oraz przypominają nam od bliskiej osobie.

 5. Ostatnio miałam okazję pochować swoją babcię, nikt z nas nie lubi tego rodzaju uroczystości. Nigdy nie przykładałam wago do pieśni pogrzebowych, które brzmiały podczas pochówku. Dopiero podczas uroczystości pogrzebowych właśnie babci zwróciłam uwagę na teksty pieśni żałobnych, jest to rozmowa z Panem Bogiem, prośby o łaskę dla osoby zmarłej (bo jesteśmy w końcu tylko ludźmi). Obecnie trochę inaczej traktuję każdą pieśń religijną, uważam to za dialog, w którym łatwiej jest się porozumieć z Bogiem. Pozdrawiam serdecznie wszystkich, którzy przechodzą obecnie żałobę, a w wolnych chwilach mruczą piosenki pogrzebowe (wracają myślami do ostatniego pożegnania).

 6. Kochani
  A jakie pieśni na rocznicę śmierci. Młoda osoba, która zginęła w nieszczęśliwym wypadku pół roku przed ślubem?

 7. Menka – myślę, że jakieś inne niż pieśni na pogrzebie wiadomo, że nie kojarzy się to za dobrze, ale tak jak ktoś wspominał pogrzeb to pogrzeb… na rocznicę śmierci coś równie smutnego, poruszającego tylko tak jak wspominałem miej na uwadze, że nie jest to pochówek.

 8. Każda uroczystość posiada własne pieśni i tak samo jest w tym przypadku jeśli ma nastąpić pochówek to tylko pieśni pogrzebowe. Nie należą do radosnych, ale zmuszają do refleksji. Ostatnio niestety byłem na pogrzebie znajomego i ta uroczystość pogrzebowa strasznie mnie przygnębiła…. znałem go tyle lat…. a życie płynie dalej 🙁

 9. Staram się w ogóle nie chodzić, bo jak byłam mała to pewna uroczystość pogrzebowa bardzo mną wstrząsnęła nawet na tyle bardzo, że do dziś pamiętam ten pochówek… te pieśni pogrzebowe które przyprawiają o dreszcze. To kompletnie nie jest dla mnie i choć na pogrzeb idzie się by uczcić pamięć zmarłego to ja nie mam na to nerwów i nie wiem czy kiedyś się odważę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *