Często modlitwy wykonuje się w formie pieśni. Śpiewa się je podczas mszy świętych czy też większych uroczystości Kościelnych. Katolicka modlitwa maryjna – Anioł Pański – jest rozważaniem zwiastowania Maryi, przez archanioła Gabriela i cielenia Jezusa Chrystusa. Najczęściej odmawia się ją w godzinach od 6: 00, 12: 00 i 18:00. Wszystko zależy od lokalnych zwyczajów jej odmawiania. Modlitwę Anioł Pański odmawia się przez cały rok, prócz okresu wielkanocnego. Watykan bardzo ją celebruje, pozwiązuje ją z katechezą i błogosławieństwem.

Tekst modlitwy: Anioł Pański

Anioł Pański zwiastował Pannie Maryi
i poczęła z Ducha Świętego.

Zdrowaś Maryjo

Oto ja służebnica Pańska,
niech mi się stanie według słowa Twego.

Zdrowaś Maryjo…

A Słowo stało się ciałem,
i zamieszkało między nami.

Zdrowaś Maryjo…

Módl się za nami, święta Boża Rodzicielko.
Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.

Więcej informacji na temat modlitwy

Modlitwa ta jest szczególnie uwielbiana przez papieży. Jej powstanie uważa się na wiek XI-XIV. W średniowieczu odmawiano ją w momencie kiedy dzwoniono w naczynia do przechowywania ognia. Modlitwa Anioł Pański zwana też Pozdrowieniem Anielskim odmawiana zazwyczaj była rano i wieczorem. Zwyczaj jej odmawiania rozpoczął zakon franciszkanów. Odmawiali ją po dźwięku dzwonu. Dopiero w późniejszym czasie rozpoczęto odmawianie jej trzy razy dziennie. Pierwsze literackie wzmianki o tej modlitwie pojawiły się w „Panu Tadeuszu”.

Modlitwę Anioł Pański uczy się odmawiać już małe dzieci podczas pierwszych katechez. Jest ona łatwa do zapamiętania i naprawdę piękna. Odmawiana podczas nabożeństwa przez wszystkich zgromadzonych wiernych stwarza wspólnotę i poczucie przynależności. Pomaga się wyciszyć i rozwiązać nasze problemy i troski. W tej modlitwie wielu z nas odnajduje ukojenie. Z tą modlitwą jest tak samo jak z książkami religijnymi, wielu z odbiorców pomaga odnaleźć się w ciężkich chwilach.

Przy modlitwie Anioł Pański warto też wspomnieć o zmarłych i odmawiając codziennie trzy razy „Wieczny odpoczywanie racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym, Amen.” Tę modlitwę warto odmawiać każdego dnia. Jest radosna, ponieważ niesie opowieść o poczęciu Jezusa i jego narodzeniu. Czasem odmawia się jej skróconą formę. Wszystko zależy od okoliczności. Podczas mszy świętych odmawiana jest zawsze, tak samo jak Ojcze nasz. Jest znana przez wszystkich wiernych.

Sprawdź inne modlitwy

5 myśli na “Anioł Pański”

  1. Modlitwa anioł pański to jedna z podstawowych modlitw, którą powinien znać każdy chrześcijanin, katolik. Pierwsze wzmianki do nauki anioł pański modlitwa do komunii jest właśnie pierwszy drugi co do kolejności sakrament w kościele, mowa tu o Komunii Świętej, do której dziecko przystępuje w II klasie szkoły podstawowej. Modlitwa aniol panski jest tam samo ważną modlitwo jak skład apostolski modlitwa, warto zaznajomić dziecko i zadbać o znajomość tekstu.

  2. Anioł pański jako modlitwa dla dzieci może okazać się zbyt trudna, ważne jest aby spokojnie wytłumaczyć młodej osobie, a szczególnie dziecku tekst takiej modlitwy, żeby nie mówiła jej z automatu. Takie jest moje zdanie.

  3. Bartosz dlaczego sądzisz, że anioł pański jest za trudny dla dzieci? Dużo też zależy od tego w jakim jest wieku i jak się wychowuje, ale nie wydaje mi się żeby był za trudny tekst modliwy anioł pański jednak ile ludzi, tyle opinii. Każdy powinien ją znać, każdy katolik dlatego najlepiej uczyć się od małego i też wyrażam tylko swoje zdanie.

  4. Dobrze pamiętam jak moja babcia jeszcze żyła i pokazywała mi jaki jest tekst modlitwa anioł pański bardzo mi się spodobała i też byłam mała także nie ma problemu żeby uczyły się jej dzieci. Być może nie wszystko będą rozumiały, ale z roku na rok będzie tylko lepiej. Pozdrowienia anielskie dla wszystkich żyjcie w miłości i pokoju.

  5. Dla mnie anioł pański to chyba najlepsza modlitwa. Uwielbiam tekst dużo rozumiem i nie dziwie się, że dawniej było to nazywane pozdrowieniem aniołów. Modle sie każdego dnia jestem katolikiem i wierze w to ze Bóg daje mi siłe. Mam nadzieje, ze wszyscy maja takie samo podejscie jak ja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *