Tekst modlitwy: Wyznanie wiary – Skład Apostolski

Wierzę w Boga Ojca Wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi.
I w Jezusa Chrystusa, Syna Jego Jedynego, Pana naszego;
który się począł z Ducha świętego;
narodził się z Maryi Panny;
umęczon pod Ponckim Piłatem, ukrzyżowan, umarł i pogrzebion;
zstąpił do piekieł, trzeciego dnia zmartwychwstał;
wstąpił na niebiosa, siedzi po prawicy Boga Ojca Wszechmogącego;
stamtąd przyjdzie sądzić żywych i umarłych.

Wierzę w Ducha Świętego;
święty Kościół powszechny, świętych obcowanie;
grzechów odpuszczenie;
ciała zmartwychwstanie;
żywot wieczny.

Amen.

Skład Apostolski – Wyznanie wiary – historia

Skład Apostolski to najstarsza i najważniejsza modlitwa w Kościele katolickim. Potocznie nazywana także Wierzę w Boga. Wyznajemy w niej wiarę w Boga obecnego w postaci Trójcy Świętej (Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty).

Jej autorem jest Hipolit Rzymski, który spisał tekst modlitwy w II wieku w Rzymie pt. „Tradycja apostolska” w formie pytań chrzcielnych. Według niektórych przekazów autorstwo przypisywane jest Apostołom, którzy mieli sami ją ułożyć lub została im podyktowana przez samego Jezusa Chrystusa po Zmartwychwstaniu, kiedy przebywał z nimi przed Wniebowzięciem. Na przestrzeni wieków jej brzmienie nieznacznie ulegało zmianom.

W wersji skróconej przeznaczona jest do prywatnej modlitwy między innymi możemy ją odmawiać podczas codziennego pacierza, w południe, gdy jest Anioł Pański. Zawarta jest także w nabożeństwach Koronki do Miłosierdzia Bożego, zaczynamy od niej Modlitwę Różańcową, a kończymy Pod Twoją obronę.

Dłuższa wersja modlitwy zwana Credo jest odmawiana jest publicznie recytowana lub odśpiewywana podczas odprawiania Mszy Świętej w kościele.

wierzę w boga skład apostolski

Wyznanie wiary – Skład Apostolski
3.9 (77.5%) 16 vote[s]

8 myśli na “Wyznanie wiary – Skład Apostolski”

  1. Modlitwa piękna i mówi zdecydowanie o naszej wierze. Nic tutaj więcej dodać, nic ująć. Zna ją z pewnością każdy katolik, ponieważ odmawiana jest podczas mszy świętych. Skład apostolski odmawia się w liturii słowa. Przed kazaniem. Po nim odmawia się modlitwę wiernych.

    1. @Paulino, dokładnie tak wyznanie wiary skład apostolski to jedna z najpiękniejszych i zarazem najstarszych modlitw katolickich (przynajmniej dla mnie), poza tym tekst skład apostolski sam w sobie jest przeznaczony do wyznania wiary, czyli dojrzałych osób, co najmniej które przyjęły dwa sakramenty w kościele chrześcijańskiej.

  2. Skład apostolski modlitwa jest to tekst, którym zadręczają katecheci na lekcjach religii. Czemu, po co, stresować i gmerać za uchem? Wiadomo jest, że wyznanie wiary zna każdy, jednak każdy też może się pomylić w jego odmawianiu. Inne modlitwy chrześcijańskie też nie są zbytnio proste, ale akurat skład apostolski do najłatwiejszych do zapamiętania nie należy.

  3. Wyznanie wiary odmawia się podczas mszy świętej. Dlatego nawet Ci, którzy do Kościoła chodzą rzadko to znają. A jeśli pojawiają się jakieś niewielkie „braki” zawsze można szeptem, szeptem wybrnąć z sytuacji.

    1. Pamiętam do dziś dnia. Właśnie za nieznanie czy tez pomylenie wersów w tej modlitwie dostałam pierwszą pałę. Stres i strach pomieszany z okropnymi myślami względem katechetki. A szkoda, bo modlitwa piękna i łatwo się jest w niej pomylić. Nawet, jako starsi ludzie zdarza się, że wersy jakoś przeskoczą.

  4. Wiadomo, że modlitwa podstawowa i znać każdy musi. Jednak linijki tekstu mogą się mylić. Każdy na mszy szepcze w momentach niewiadomych He He. Żeby na głos nikt nie usłyszał, bo później na spotkaniach beretowych będzie dudniło!

  5. Skład apostolski to piękna modlitwa z wieloletnią tradycją, moim zdaniem przeznaczona w głównej mierze do osób dorosłych. Przede wszystkim polega ona na wyznanie wiary modlitwa stąd taka grupa docelowa modlitwa skład apostolski, a nie inna. Odmawianie wierzę w boga skład apostolski to tak naprawdę sprawa indywidualna, ja wyznanie wiary odmawiam zawsze z rana i sporadycznie wieczorem (zależy w jakim stanie fizycznym się znajduje) – chodź niemalże zawsze znajdę te kilka minut na rozmowę z Bogiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *