Utwory muzyczne wykonywane podczas mszy świętych to nic innego jak pieśni religijne. Są one wyrazem modlitwy w połączeniu z muzyką. Niektórzy wykonują pieśni kościelne po łacinie. Nie ma w tym nic złego. Forma jak i wykonanie tak naprawdę zależy od nas.
 

Najpopularniejsze pieśni kościelne

 1. Barka
 2. Dzisiaj w Betlejem
 3. Przybieżeli do Betlejem pasterze
 4. Cicha noc, święta noc
 5. Gdy śliczna Panna
 6. Oj maluśki maluśki
 7. Maleńka miłość
 8. Ty tylko mnie poprowadź
 9. Zapada zmrok
 10. Taki duży taki mały
 11. Zmartwychwstał Pan i żyje dziś
 12. Lulajże Jezuniu
 13. Kolęda dla nieobecnych
 14. Czarna Madonna
 15. Abba Ojcze
 

 1. Być bliżej Ciebie chcę
 2. Witaj pokarmie
 3. Bóg się rodzi, moc truchleje
 4. Gdy się Chrystus rodzi
 5. Zaufaj Panu już dziś
 6. List do Boga
 7. Panie proszę przyjdź
 8. Oto są baranki młode
 9. Rozpięty na ramionach
 10. Pójdźmy wszyscy do stajenki
 11. Do szopy, hej pasterze
 12. Nie było miejsca dla Ciebie
 13. Popatrz jak prędko mija czas
 14. Chlebie najcichszy
 15. Archanioł Boży Gabriel

Piosenki kościelne dla dzieci

 1. Abba Ojcze
 2. Amen jak Maryja
 3. Anioł Pański
 4. Apel Jasnogórski
 5. Armia Pana
 6. Barka
 7. Bądź pozdrowiona
 8. Bądź pozdrowiony gościu nasz
 9. Bądźże pozdrowiona, Hostio żywa
 10. Błogosławione jest imię Twe
 

 1. Bo ja mam radość w sersu mym
 2. Bo miłosierny jest Pan i łaskawy
 3. Bogurodzica
 4. Boża radość jak rzeka
 5. Bóg kocha mnie
 6. Bóg kocha mnie Chrześcijanin tańczy
 7. Bóg tak umiłował świat
 8. Chcę przestąpić Jego próg
 9. Chrystus wodzem
 10. Chwalcie łąki umajone
 11. Co by wom Pon Jezus błogosławił
 12. Czy Wy wiecie
 13. Dym jałowca
 14. Dzięki, o Panie
 15. Idzie Jezus
 16. Idzie mój Pan
 17. Jak Dawid
 18. Kiedyś o Jezu
 19. Liczę na Ciebie Ojcze
 20. Nie ścigaj się z miłością
 21. Ojciec Abraham
 22. Ojciec Wirgiliusz
 23. Panie dobry jak chleb
 24. Powiedz ludziom
 25. Przyjdź Duchu Święty
 26. Ty, Panie
 27. Uwielbiajcie Pana
 28. Wspaniały Dawco Miłości
 29. Wszystkie moje troski i kłopoty
 30. Wszystko Tobie oddać pragnę

Przykładowe wykonania pieśni kościelnych

Barka

Ofiaruje Tobie Panie Mój

Idzie mój Pan

Abba Ojcze

Pieśni Kościelne

Piosenki kościelne towarzyszą nam od najmłodszych lat. Już na pierwszych lekcjach religii uczą nas kościelne pieśni, śpiewamy je i wykonujemy. Ich słowa są proste do zapamiętania dla dzieci. Pieśni maryjne wykonywane podczas mszy świętej budują tak zwany żywy kościół. Dzięki nim nasze przynależenie do kościoła się powiększa. Pieśni na Boże Ciało powodują że lepiej przeżywamy dany okres. Dzięki kościelne piosenki łatwiej i lepiej możemy się modlić. Możemy dziękować Panu Bogu za wszystkie dobra jakimi nas obdarzył. Pieśni kościelne wykonywane są podczas Mszy.

W zależności jaka jest to msza, tak będzie się różniła pieśń kościelna. Inne piosenki kościelne śpiewa się podczas pierwszej komunii świętej, inne podczas pogrzebu czy ślubu. W czasie świąt także wykonuje się inny rodzaj pieśni kościelnych. Połączenie eucharystii z muzyką jest znana już od starożytności.

Kup płytę CD z piosenkami kościelnymi

Inne kategorie piosenek religijnych

12 myśli na “Pieśni Kościelne”

 1. Mi przede wszystkim pieśni kościelne kojarzą się z dzieciństwem, pamiętam jak w moim rodzinnym mieście jakim jest Orneta, chodziłam na msze świętą (bodajże na godzinę 10 – była to dedykowana msza święta dla dzieci), na której ksiądz poświęcał kilkanaście minut na rozmowę z dziećmi stojącymi przy ołtarzu, a zamiast organisty to właśnie MY śpiewaliśmy wszelkie pieśni podczas liturgii. Świetne wspomnienia, do dziś dzień w chwilach kryzysu włączam utwory religijne by móc wrócić mentalnie do tamtego okresu.

 2. Baaardzo dziękuję! Cały czas szukałem tekstu piosenki Ty tylko mnie poprowadź i znalazłem 🙂 PS. Czy wy też słuchacie piosenek kościelnych ot tak sobie? 🙂

  1. Ja słucham. Kościelne piosenki pozwalają mi się cofnąć w czasie, w okres beztroskiego dziecięcego okresu, w którym nie interesowało nas kompletnie nic 🙂 Czy mam jakieś ulubione piosenki kościelne? Mam jedną, której czasami słucham nawet w zapętleniu „O to jest dzień (…)” – jak dla mnie utwór ponadczasowy. Pozdrawiam serdecznie, niech Bóg ma was w swojej opiece.

   1. Uwielbiam wszelakie piosenki kościelne. Większość z nich tutaj zamieszczonych znam z KSMu. Dołączenie do niego było jedną z najlepszych decyzji, które podjęłam w całym moim życiu. Nigdy tego nie żałowałam i nie będę żałować. Niech Bóg będzie z Wami!

 3. Moje dziecko chodzi tylko i wyłącznie do na mszę do kościoła ze względu na chór i śpiewane w nim pieśni kościelne. W naszej miejscowości jest msza czysto dla dzieci, na której śpiewane są piesni koscielne dla dzieci, jak za starych dawnych czasów, masa dzieciaków przed ołtarzem 🙂

 4. Moim zdaniem najpiękniejsze piosenki kościelne to piosenki kościelne młodzieżowe lub dla dzieci, są energiczne, wesołe – przyznaje się, że sama czasami nucę dziecięce piosenki kościelne. Pozytywem tego wszystkiego jest to, że spędzam super czas ze swoim dzieckiem współnie śpiewając utwory, które znamy. Aktualnie szukam piosenki kościelne teksty, planuję zrobić taki rodzinny śpiewnik w którym znajdą się wszystkie kościelne piosenki.

  1. Arletto też jestem zdania, że piosenki kościelne dla dzieci to najpiękniejsze utwory wśród wszystkich pieśni religijnych, warto zaznaczyć, że piosenki kościelne tekst są naprawdę piękne, pouczające, większość z nich mówi nam o miłości, zrozumieniu dla drugiego człowieka – wszystkie wartości, które powinniśmy wpajać dla naszych dzieci.

 5. Święta Wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami, warto przygotować się ze znajomości najpiękniejsze pieśni kościelne teksty, by móc w pełni uczestniczyć w liturgii mszy świętej przez cały wielki tydzień. Zaraz po świętach mamy miesiąc Maryjny (maj), w którym również często śpiewane są piosenki kościelne młodzieżowe które warto pokazać młodszemu pokoleniu.

 6. Moim zdaniem wszelkie piesni koscielne zasługują na szczególną uwagę, każda z nich powstała na potrzeby innego święta, w innej atmosferze. W jednych śpiewamy, radujemy się w innych przechodzimy moment pokuty czy wewnętrznej refleksji. Wbrew pozorom opinii większości osób piosenki kościelne da się słuchać na co dzień – ja to robię i nie widzę w tym niczego nadzwyczajnego.

 7. Polecam wszelkie utwory kościelne w momentach zwątpienia, zawahania potrafią dać nadzieję, podnieść na duchu. Nie wstydźcie się słuchać pieśni kościelnych w domu, ja osobiście potrafię w nich znaleźć Boga, lepiej mi się z nim „rozmawia”. Pozdrawiam!

 8. Kto śpiewa pieśni religijne, 2 razy się modli. Proponowałem na kolendzie proboszczowi by więcej pieśni było podczas mszy albo aby choć ostatnią po zakończeniu nie uciekał szybko do zakrystii, tylko odśpiewał z wiernymi, najlepiej choć ze 2 zwrotki – bez rezultatu – powiedział, że to będzie za długo dla wiernych – ale jakoś na puste ogłoszenia ma czas i nie jest za długo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *