W naszym Kościele katolickim najważniejszym świętem jest Wielkanoc. Obchodzi się je, aby upamiętnić Zmartwychwstanie Chrystusa. Obchodzenia Święta Wielkanocy rozpoczyna się wczesnym rankiem mszą rezurekcyjną. Podczas jej śpiewa się pieśni religijne. Msza ta nazywa się mszą rezurekcyjną.

Lista Piosenek Wielkanocnych

 1. Alleluja biją dzwony
 2. Alleluja! Jezus żyje!
 3. Alleluja! Żyw już jest śmierci zwyciężyciel
 4. Alleluja, Jezus żyje, On, co za nas życie dał
 5. Chrystus Pan w niebo wstępuje
 6. Chrystus Pan zmartwychwstał
 7. Chrystus zmartwychwstań jest
 8. Ciesz się, Królowo Anielska
 9. Czcijmy Jezusa czcijmy Go
 10. Dziś Chrystus, Król wiecznej chwały
 11. Hymn wielkanocny
 12. Już Zbawiciel, Jezus żyje
 13. Nie zna śmierci Pan żywota
 14. Niech w święto radosne (sekwencja)
 15. Niezwykła noc
 16. O dniu radosny, pełen chwał
 17. O nasz Jezu najłaskawszy
 18. Ofiarujmy chwałę w wierze
 19. Otrzyjcie już łzy płaczący
 20. Pan zmartwychwstał i jest z nami
 21. Raduj się nieba Królowo
 22. Wesel się Królowo Rajska
 23. Wesel się ludu strapiony
 24. Wesel się nieba Królowo
 25. Wesoły nam dzień dziś nastał
 26. Wstał Pan Chrystus z martwych
 27. Wysławiajmy Chrystusa Pana
 28. Złóżcie troski żałujący
 29. Zmartwychwstał
 30. Zmartwychwstał Jezus nasz Pan
 31. Zmartwychwstał Pan (gdzie jesteś o śmierci?)
 32. Zmartwychwstał Pan i żyje dziś
 33. Zmartwychwstał Pan zwycięską chwałą niebo brzmi
 34. Zmartwychwstały Pan
 35. Zwycięzca śmierci

pieśni wielkanocne

Piosenki religijne mają za zadanie złączyć wiernych we wspólnej modlitwie. Dzięki nim wierni lepiej odczuwają przynależność do Kościoła. W dniu Mszy rezurekcyjnej zjadamy uroczyste śniadanie z pokarmów, które dzień wcześniej zostały poświęcone. Śniadanie jemy w gronie rodziny. Wielkanoc to czas radości z powodu wygrania Chrystusa nad śmiercią. Kolędy wielkanocne śpiewane w czasie Wielkanocy są adekwatne do przeżywanych wydarzeń. Pieśni wielkopostne wprowadzają nas w odpowiedni nastrój. Dzięki nim możemy lepiej i głębiej przeżywać mszę świętą.

Pieśni na Boże Ciało to nic innego jak śpiewana modlitwa. Dzięki niej odczuwamy wspólnotę z całym Kościołem. Pieśni dziękczynne powodują bardziej podniosły nastrój podczas mszy świętej.

Przykładowe wykonanie pieśni Wielkanocnych

Koncert Pieśni Wielkanocnych 2016

 

 

PIEŚNI WIELKANOCNE – MAŁO ZNANA TRADYCJA

 

PIEŚŃ WIELKANOCNA – ZMARTWYCHWSTAŁY PAN – MW MARIA WĄTOR

Alleluja – pieśń wielkanocna

Pieśń Wielkanocna – Zwycięzca śmierci

Wielkanoc

Wielkanoc jest najważniejszym chrześcijańskim świętem. Ma za zadanie upamiętnić mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. Przed obchodzeniem świąt wielkanocnych odbywa się kilka dni postu wraz z całonocnym czuwaniem nad grobem Pana Jezusa. W tym czasie zgromadzeni ludzie słuchają całą historię zbawienia Jezusa Chrystusa. Obecnie całe obchody niosą nazwę Triduum Paschalnego. Przed nim odbywa się Wielki Post, który trwa 40 dni. Po tym czasie następuje radosne świętowanie 50 dni okresu wielkanocnego.

Zwyczaje wielkanocne

Podczas świąt Wielkanocnych nastrój w Kościołach jest bardzo podniosły. Zewsząd wszystko mówi nam Alleluja. Nawet najpopularniejsze pieśni kościelne zawierają ten radosny dla nas zwrot. Z racji, że święta wielkanocne są najważniejszymi świętami dla chrześcijan, utwory wielkanocne o tym opowiadające także są uroczyste i wspaniałe. Wspólne śpiewanie podczas eucharystii umacnia wiernych w swojej wierze i dzięki temu czują, że idealnie przynależą do Kościoła. Nasza wiara się umacnia i staje coraz to piękniejsza.

Sprawdź pozostałe kategorie pieśni religijnych

10 myśli na “Pieśni Wielkanocne”

 1. Kocham piosenki wielkanocne (które śpiewane są podczas obchodów najważniejszego święta dla chrześcijan Wielkanoc), każda piosenka wielkanocna przygotowuje nas do zmartwychwstania Pana Jezusa – najradośniejsza nowina dla wszystkich katolików. Szkoda, że można wydrukować tekstów pieśni na Wielkanoc za pomocą jednego kliknięcia – znacznie by to ułatwiło nawigację i korzystanie z portalu. Pozdrawiam!

 2. Pieśni wielkanocne to chyba najradośniejsze utwory religijne, a moim zdaniem pierwsze miejsce jako najpiękniejsza pieśń wielkanocna zajmuje Alleluja! Jezus żyje! 🙂 Wesołych, radosnych, spędzonych w rodzinnym gronie świąt Wielkanocy!

  1. Moim zdaniem wszystkie piesni wielkanocne są naprawdę piękne, niektórych można nawet słuchać podczas jazdy samochodem mimo, że wielkanocne piosenki należą do zbioru pieśni religijnych, których nie słucha się na co dzień. Nie ukrywam, że jako chrześcijanin najradośniejsze dla mnie są piosenki o zmartwychwstaniu czy po po prostu hymn wielkanocny . Pozdrawiam Iza.

 3. Każde pieśni wielkanocne to okazja do śpiewania pieśni na zmartwychwstanie Jezusa. Przez potężne korporacje i światowy marketing święta Wielkanocy niestety zostały wyparte przez Boże Narodzenie, a to te pierwsze święto jest najważniejsze dla katolików. Ktoś może mi powiedzieć czy jest coś co jest w stanie powstrzymać ten niebezpieczny trend?

 4. Najpiękniejsza piosenka wielkanocna to bez wątpienia Hymn wielkanocny, przynajmniej dla mnie. A co z dziećmi? Czy są piosenki wielkanocne dla dzieci? Pewnie, że są. Poniżej lista kilku z nich, warto jakby administrator dodał poniższe piosneki na Wielkanoc do całego zbioru (zdecydowanie łatwiej będzie dla osób szukających pieśni religijne na Wielkanoc jak dostanie wszystkie utwory w jednym miejscu, a nie każdy tytuł na innej stronie). Święto Wielkanocne już za miesiąc uczcie się piesni wielkanocne tak abyście mogli przy śniadaniu Wielkanocnym zaskoczyć całą rodzinę znajomością różnych piosenek na Wielkanoc.

 5. Wielkimi krokami zbliżamy się do Wielkanocy, bardzo ważnego święta dla nas katolików. Czcimy zmartwychwstanie Jezusa śpiewając pieśni wielkanocne możliwie każdym miejscu (najczęściej jest to świątynia / kapliczka). Piosenki na Wielkanoc mają radosny ton, my chrześcijanie cieszymy się z informacji, że Jezus zmartwychwstał i wstąpił do nieba dlatego wszelkie piosenki o Wielkanocy mają podniosły ton. Mimo, że do świąt zostało jeszcze niecałe 2 tygodnie to ja już przeglądam najpiękniejsze wielkanocne pieśni.

  1. @Bogusiu dokładnie, dla nas chrześcijan najważniejsze święto to Wielkanoc i śpiewane w tym okresie piosenki wielkanocne. Niestety potężne korporacje i wir marketingowy zrobił z Bożego Narodzenia wielki bum (zorientowali się, że można zarobić). Drugą rzeczą dość istotną, jest to że kolędy są zdecydowanie piękniejsze niż jakakolwiek piosenka wielkanocna, łatwiej wpadają w ucho. Tak jak zaznaczyłaś piesni wielkanocne są wyniosłe z jednej strony cieszymy się ze zmartwychwstania Jezusa, z drugiej wiemy jaką mękę musiał przejść dla odpuszczenia grzechów ludzkości.

  2. Niestety korporacje kreują porządek świata. Co z tego że według chrześcijaństwa, według kościoła najważniejsza jest Wielkanoc, pieniądze napędzają to wszystko. PS. Piosenki o zmartwychwstaniu są naprawdę piękne. Szukam pieśń wielkanocna zmartwychwstały pan czy ktoś może ma tekst?

 6. Czy ktoś wie może czy są specjalne piosenki wielkanocne dla dzieci? Czy wszystkie pieśni na zmartwychwstanie mają charakter wyniosły, przeznaczony do śpiewu dla dorosłych osób? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. @Celinko Istnieją wielkanocne piosenki dla dzieci, wystarczy dobrze poszukać. Powiedz gdzie zamierzasz śpiewać pieśni? W kościele podczas mszy świętej? Podczas lekcji religii? Czy może na przedszkolnym przedstawieniu? Ważne jest gdyż piosenka wielkanocna tekst zależna jest od sytuacji w której ją śpiewamy – takie jest moje zdanie na temat wszelkich pieśni na Wielkanoc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *