Czym są Jasełka?

Jasełka to przedstawienie o Bożym Narodzeniu, które od dawien, dawna są wpisane w polską tradycję. Początki Jasełek sięgają 1223 roku, które najprawdopodobniej wystawił św. Franciszek z Asyżu. Następnie zwyczaj został przejęty przez zakonników, którzy spopularyzowali go na całym świecie.

Słowo Jasełka wywodzi się ze staropolskiego „jasło”, co oznaczało żłób. Obecnie, co roku przed przerwą świąteczną w szkołach i przedszkolach, organizowane są przedstawienia, gdzie poszczególne role odgrywają dzieci, śpiewane kolędy dla dzieci – głównie podtrzymywany jest staropolski zwyczaj bożonarodzeniowy.

Jasełka scenariusz

Scenariusz Jasełek na przestrzeni lat, choć wydźwięk ma ten sam, nieco ewoluował. Głównymi postaciami przedstawienia bożonarodzeniowego są Jezus, Maryja, Józef, trzej królowie, pasterze, król Herod, a także śmierć.

Współcześnie, w scenariuszach Jasełek, coraz częściej występują osoby nawiązujące do teraźniejszości. Dzięki temu występy maluchów są jednocześnie niezwykłe i magiczne, a zarazem na wesoło. Dziś Jasełka są odgrywane także w kościołach, szkołach oraz domach kultury.

Jasełka scenariusz przedszkole

Przedstawienia organizowane w przedszkolach, gdzie główne role odgrywają maluchy zawsze wzbudzają pozytywne emocje. Szczególnie wesołe, a przy tym wzruszające są jasełka będące widowiskiem tworzącym magiczną atmosferę świąt Bożego Narodzenia.

Przedszkolanki dbają o scenariusz, aby podczas zabawy szkraby zdołały opanować jego treść oraz śpiewanie kolęd. Dla najmłodszych to niezwykła frajda, dzięki której rozpoczną kultywowanie bożonarodzeniowych tradycji.

Jasełka scenariusz szkoła podstawowa

Podczas szczególnych świąt w szkołach podstawowych organizowane są przedstawienia. Jednym z najbardziej popularnych widowisk są Jasełka. Dzieci chętne do uczestniczenia w przedstawieniu, na kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem, otrzymują role oraz scenariusz. Wymaga to wielu prób i zaangażowania zarówno uczniów, jak i nauczycieli.

Obecnie występy dzieci są unowocześniane poprzez postacie, jednak nie ujmuje to niezwykłej atmosferze, która wprowadza widownię w świąteczny nastrój.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *