Pastorałka to piosenka opowiadająca o Bożym Narodzeniu. Powstały w dawnych czasach, aby zabawiać naszych przodków przy świątecznym stole i umilać ten czas. Dzięki nim wesoło spędzano ten czas w gronie rodziny.

Pastorałki to nie kolędy. Kolędy wykonuje się podczas Mszy Świętych w Kościele, można też w domach. Pastorałki mają też część obyczajową, wesoły charakter i często wpleciony wątek pasterski. Jeżeli podczas świąt Bożego Narodzenia wykonujemy w domach też kolędy polskie (lista kolęd znajduje się tutaj) to jest to doskonały zwyczaj do naśladowania. Niestety tradycja ta umiera, ludzie są zabiegani i zapominają, o co tak naprawdę chodzi w świętach i kolędowaniu.

Śpiewanie pastorałek jest miłe i wesołe. Szczególnie dzieci upodobały sobie te utwory. Pastorałki raczej nie są wykonywane podczas mszy świętych, ponieważ nie zawierają tak dużych walorów teologicznych. Najbardziej znane pastorałki to: „Lulajże Jezuniu”, „Oj maluśki, maluśki” czy „Jezus Malusieńki”.

Dzięki wspólnym wykonywaniu pastorałek i kolęd, zwiększamy przynależność do Kościoła czy do rodziny. Można je nazwać tez modlitwą. Obecnie utwory pastorałek wykonywane są w pięknej oprawie muzycznej. Wykonują je dzieci i dorośli. Bardzo popularne jest śpiewanie kolęd i pastorałek. Powstały z tego powodu nawet festiwale i przeglądy muzyczne.

W Polsce śpiewanie kolęd i pastorałek odbywa się od pasterki, czyli mszy świętej w nocy z 24 na 25 grudnia i trwa aż do lutego. Utwory te towarzyszą nam podczas każdej mszy świętej w tym okresie. Powodują, że msza święta staje się milsza w takiej oprawie muzycznej.

Pastorałki
5 (100%) 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *