modlitwa ojcze nasz

Ojcze nasz – najstarsza i najważniejsza modlitwa dla chrześcijan. Jej powstanie według nowego Nowego Testamentu ma związek z Jezusem, który przekazał jej treść swoim uczniom. Modlitwa ojcze nasz ma na celu wychwalanie wspaniałość i miłosierdzie Boga, jednocześnie przyjmując formę błagalną. W Ewangelii przedstawione są dwie wersje tej modlitwy (Ewangelia Łukasza 11,2-4, Ewangelia Mateusza 6,8b-15).

Tekst modlitwy Ojcze nasz

Ojcze nasz,
któryś jest w niebie:
święć się imię Twoje,
przyjdź Królestwo Twoje,
bądź wola Twoja jako w niebie,
tak i na ziemi.
Chleba naszego powszedniego
daj nam dzisiaj.
I odpuść nam nasze winy,
jako i my odpuszczamy naszym winowajcom.
I nie wódź nas na pokuszenie,
ale nas zbaw ode złego.

Amen.

Nagarnie audio

 

Wersja łacińska Ojcze nasz

Pater noster, qui es in cælis,
sanctificetur nomen Tuum;
adveniat regnum Tuum;
fiat voluntas Tua, sicut in cælo et in terra.
Panem nostrum quotidianum da nobis hodie
et dimitte nobis debita nostra, sicut et nos dimittimus debitoribus nostris.
Et ne nos inducas in tentationem,
sed libera nos a malo.
[Quia Tuum est regnum et potestas, et gloria in sæcula sæculorum.]
Amen.

Modlitwa „Ojcze nasz” daje wzór na wartości w życiu chrześcijanina. Obecność słów modlitwy jest bardzo ważna w poczuciu wspólnoty parafialnej. Odmawia się ją w czasie każdej mszy świętej, niezależnie od czasu ani świąt. Modlitwy tej nauczył nas sam Pan Jezus. Jest ona najpiękniejsza ze wszystkich, ponieważ zwraca się do samego Boga. Przez to nazywana jest też Modlitwą Pańską. Opisy i komentarze do tej modlitwy układali wybitni scholastycy jak i wszyscy ojcowie Kościoła.

W opisie ewangelii świętego Łukasza jest opis jak Jezus modlił się do swojego ojca, i podszedł jeden z jego uczniów z prośbą żeby Jezus nauczył się ich modlić. W odpowiedzi na tą prośbę Jezus wypowiedział słowa modlitwy „Ojcze Nasz”. W tym momencie dla ludzkości została przekazana jedna z najpiękniejszych modlitw. Ma ona ogromne znaczenie, ponieważ dzięki niej kształtujemy swoje chrześcijańskie życie.

Jak donoszą historyczne źródła, w dawnych czasach modlono się tą modlitwą aż trzy razy w ciągu dnia, wraz z modlitwą Pańską. Przez słowa tej modlitwy Jezus naucza nas że mamy jednego Ojca w Niebie. Zawsze nam pomoże i zawsze możemy prosić go o pomoc i o wskazanie odpowiedniej drogi. Poprzez odmawiania tej modlitwy stajemy się ludem Bożym, a naszym wspólnym ojcem staje się Bóg. Wspólne odmawianie modlitwy podczas nabożeństwa daje nam poczucie bezpieczeństwa i wspólnoty Kościoła. Pomaga nam to modlić się i dziękować za wszelkie dobra jakie nas w życiu spotykają. Modlitwę tą potrafią odmawiać nawet najmniejsze dzieci. Warto również zapoznać się z piękną modlitwą jaką jest Anioł Pański czy Pod twoją obronę.

6 myśli na “Ojcze nasz”

  1. Modlitwa ojcze nasz jest pierwszą modlitwą, którą nauczyła mnie babcia. Tekst modlitwy ojcze nasz już na zawsze będzie przypominał mi o niej, o jej dobroci i wsparciu. To dzięki babci codziennie odmawiam pacierz i wierzę, że Bóg mnie słucha, a z pomocą Boga łatwiej mi iść przez życie i z nim mogę więcej.

    1. Modlitwa Ojcze nasz jest pierwszą modlitwą, którą poznajemy jako dzieci. Jest ona budulcem pacierza, który powinien być codziennie odmawiany przez każdego wierzącego człowieka. Tekst modlitwy Ojcze nasz jest prosty i zrozumiały. Ojcze nasz to modlitwa przekazana przez Jezusa dla swoich wiernych, którzy chwalą nią Boga i proszą o łaski.

  2. Jak dla mnie modlitwa Ojcze Nasz zawsze miała ogromne znaczenie. Znam tekst modlitwy Ojcze Nasz od dzieciaka. Rodzice dbali o to, aby Ojcze Nasz było w naszym domu obecne. Dzisiaj, kiedy tylko pojawiają się jakiekolwiek trudne momenty to pacierz i modlitwa Ojcze Nasz są po prostu obowiązkowe. To część mojej tożsamości.

  3. Modlitwa ojcze nasz zawiera słowa, w których bezpośrednio zwracamy się do naszego Boga. Mówiąc ojcze nasz kierujemy słowa do naszego wspólnego taty. Ojcze nasz modlitwa jest szczególnie ważna dla tych, którzy stracili swojego własnego ojca, ponieważ tekst modlitwy ojcze nasz pozwala im łączyć się z ich jedynym, prawdziwym Stwórcą w niebie, kiedy odmawiają pacierz.

  4. Ojcze nasz to podstawowa modlitwa, którą zna każdy katolik. Tekstu modlitwy ojcze nasz nauczył mnie mój dziadek i do tej pory pamiętam, jak wspólnie odmawialiśmy pacierz. Modlitwa ojcze nasz to piękne słowa, w których bezpośrednio zwracamy się do naszego Boga Stwórcy. Dzięki temu ojcze nasz modlitwa jest bezpośrednim połączeniem z Bogiem.

  5. Chyba nie znam osoby, która nie znałaby modlitwy Ojcze Nasz. Dobrze pamiętam jak jeszcze bodajże będąc w przedszkolu nauczono mnie jej i od tamtego czasu gdy modlę się do Boga rozpoczynam właśnie od Ojcze nasz tekst jest mi dobrze znany i myślę, że nie ma tu osoby, która by go nie znała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *