Okres adwentu jest to bardzo krótki okres w Kościele. Pieśni adwentowe są piękne jednak nie ma ich zbyt wiele. Ich typy można podzielić na dwie grupy.

Pierwsza to Rorate, a drugie to pieśni zwiastowania (piosenki adwentowe dla dzieci). Rorate to nic innego jak tęsknota za Zbawicielem. Piosenki adwentowe w tej grupie to m.in. „Niebiosa, rosę spuście nam z góry” czy „Boże wieczny, Boże żywy”. Druga grupa to pieśni maryjne dotyczące Zwiastowania. Wśród nich są „Archanioł Boży Gabriel” lub „Po upadku człowieka grzesznego”.

Lista pieśni adwentowych

 1. A ja czekam
 2. Adwentowa lampka lśni
 3. Anioł rzekł Maryi
 4. Archanioł Boży Gabriel
 5. Boże wieczny, Boże żywy
 6. Czekam na Ciebie Jezu mój mały
 7. Gdy adwentowy wieczór nadchodzi
 8. Głos wdzięczny z nieba wychodzi
 9. Grzechem Adama ludzie uwikłani
 10. Hejnał wszyscy zaśpiewajmy
 11. Kiedyś powróci Pan
 12. Mądrości która z ust Bożych wypływasz
 13. Na adwent naszego czekania
 14. Niebiosa, rosę spuście nam z góry
 15. O gospodzie uwielbiona
 16. Oczekuję, wypatruję
 17. Oto Pan Bóg przyjdzie
 18. Po upadku człowieka grzesznego
 19. Pozdrowiona bądź
 20. Przybądź Panie bo czekamy
 21. Przyjdź Dzieciątko
 22. Przyjdź Panie
 23. Spuście rosę, niebiosa z góry
 24. Spuśćcie nam na ziemskie niwy
 25. Stworzycielu gwiazd świecących
 26. Tobie nad pomysł, piękno i wymowę
 27. Urząd zbawienia ludzkiego
 28. W czasie świętym, adwentowym
 29. Zdrowaś bądź, Maryja
 30. Zwiastowanie

Lista pieśni adwentowych dla dzieci

pieśni adwentowe

Przykładowe Wykonania Pieśni Adwentowych

Pieśń adwentowa – Pan woła na nas

Adwent – Oczekiwanie na narodziny Jezusa

Pieśń adwentowa – Archanioł Boży

Pieśni kościelne śpiewane w adwencie czyli w okresie od I nieszporów czwartej z kolei poprzedzających Święto Bożego Narodzenia. Jest to okres, który ma nam przypominać powtórne przyjście Pana Jezusa. Na cały okres adwentu składają się cztery niedziele.

Kolor adwentu w Kościołach to fiolet. Wówczas ornat księży jak i wystrój w Kościołach ma takie barwy. W tym okresie odprawia się też rano msze zwane roratami. Podczas liturgii czyta się Księgę Proroka Izajasza. Wszystko przypomina nam o wyczekiwaniu na przyjście Zbawiciela.

Adwent

W kościołach chrześcijańskich adwent jest okresem trwającym od I nieszporów czwartej z kolei, która poprzedza święto Bożego Narodzenia niedzieli – do zmierzchu 24 grudnia.

Podczas uroczystości wykonuje się pieśni adwentowe, pieśni wielkopostne oraz pieśni adwentowe dla dzieci. Moim zdaniem w czasie adwentu wykuje się najpiękniejsze piosenki religijne. Pieśni na adwent łapią za serce. Można je uznać za modlitwę, czyli coś, co zbliża nas do Boga. Nasze przynależenie, jako wiernych do Kościoła się powiększa.

Poznaj inne kategorie piosenek religijnych

10 myśli na “Pieśni Adwentowe”

 1. Niemal każde piesni na adwent przypominają i przygotowują nas do przyjścia zbawiciela. To dlatego adwentowe pieśni są tak piękne, słucha się ich z największą przyjemnością. Jak dla mnie kolędy są właśnie zwieńczeniem całego adwentu, śpiewane w dzień wigilii tuż po dniu kiedy piosenki na adwent nie są śpiewane. Przed nami święto Trzech Króli, a później najważniejsze święto dla chrześcijan zmartwychwstanie Jezusa. Szczęść Boże!

  1. Co prawda mamy teraz inny bardzo ważny okres, a mianowicie Wielki Post ale część z nas już teraz zastanawia się jakie pieśni pieśni adwentowe będą odpowiednie na przyjście Jezusa. Pieśni na adwent zazwyczaj mają radosny charakter ze względu na narodziny Chrystusa i z czystą przyjemnością się śpiewa i słucha takie piosenki adwentowe.

   1. Już jesteśmy po wielkim poście, po drodze mamy jeszcze kilka ważnych świąt w kościele katolickim. Jednak przygotowania do adwentu, w których zdecydowanie pomagają nam piosenki adwentowe religijne są szczególnie ważne w kalędarzu każdego praktykującego chrześcijanina. Każda pieśń adwentowa znajdująca się w naszym śpiewniku ma głębsze przesłanie, przed wysłuchaniem piesni na adwent radzę przygotować się mentalnie, wyciszyć – tylko wtedy jesteśmy w stanie wyciągnąć z tych utworów to co najlepsze.

 2. Cały okres adwentu jak i pieśni adwentowe mają charakter oczekiwania, dumania, zmuszające do refleksji. Podobnie jak pieśni wielkanocne, które w głównej mierze mówią nam o zmartwychwstaniu Pana. Okres adwentu mamy dawno za sobą jednak piosenki adwentowe są na tyle piękne (jak dla mnie), że bez problemu mogę ich słuchać każdego dnia.

 3. Czy ktoś ma może listę na której są tylko i wyłącznie piosenki na adwent dla dzieci? Albo może pieśni na roraty
  dla dzieci? Każda informacja się przyda. Pozdrawiam i dziękuję!

 4. Witam. Czy macie Państwo gotowy śpiewnik w którym znajdę pieśni adwentowe dla dzieci? W tym roku będę odpowiedzialna za przygotowanie przedstawienia coś w rodzaju adwent dla dzieci i wydrukowane teksty piosenki na adwent znacznie ułatwią nam pracę. Z góry dziękuje i pozdrawiam!

 5. Widzę, że niektóre piesni adwentowe nie znalazły tutaj miejsca, a szkoda bo znam piękne piesni adwentowe utwory, które na pewno znalazłyby swoje miejsce na tej liście. Adwentowe pozdrowienia dla wszystkich!

 6. Pieśni adwentowe są tym samym co piosenki wielkopostne w okresie Wielkiego Postu, przygotowują, nastawiają nas do szczególnego dla nas chrześcijan okresu, w tym przypadku są to narodziny Jezusa Chrystusa. Warto szczególnie podejść do tego okresu, zrobić rachunek sumienia, przystąpić do tego szczególnego dnia z czystym „kontem”. Pieśni na adwent pozwalają nam zrozumieć ten szczególny czas, zmusić do refleksji, przygotować do zmian (zmian na lepsze oczywiście). Wszystkim oczekującym na przyjście zbawiciela, życzę wytrwania w wierze!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *