Kościół Katolicki w Polsce przechodził na przestrzeni lat wiele modernizacji i reform w odniesieniu do jego struktury administracyjnej i funkcjonowania. Nie mniej jednak dzięki obrządkowi łacińskiemu udało się wyodrębnić jego poszczególne elementy. Tak oto w naszym kraju powstało 14 metropolii, z której każda z nich sprawuje piecze nad konkretnymi diecezjami na poszczególnym obszarze. Jak więc przedstawia się struktura metropolii gdańskiej i kto pełni rolę biskupów?

Podział metropolii gdańskiej

Na podstawie obrządku łacińskiego w polskim Kościele Katolickim, możemy wyodrębnić następujące struktury w metropolii gdańskiej:

  • Archidiecezja gdańska- jedna z 14 metropolii w naszym kraju. Swoją siedzibę ma w Gdańsku, przy ulicy Biskupa Edmunda Nowickiego 1, a główną świątynią jest Archikatedra Oliwska w Gdańsku. Archidiecezja ta skupia 914 tysięcy wiernych i została podzielona na 24 dekanaty i 198b parafii.
  • Diecezja pelplińska- to jedna z 3 diecezji w metropolii gdańskiej. Ma ona swoją siedzibę w Pelplinie przy ulicy bp. Dominika 11. Główną świątynią jest Bazylika Katedralna Wniebowzięcia NMP w Pelplinie. Skupia ona około 730 tysięcy wiernych i obejmuje swoim zasięgiem 30 dekanatów i 230 parafii.
  • Diecezja toruńska- to kolejna z 3 diecezji metropolii gdańskiej. Mieści się ona w Toruniu przy ulicy Łaziennej 1, a za główną świątynie przyjęła Bazylikę Katedralną Świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty w Toruniu. Skupia ona 575 tysięcy wiernych i jest podzielona na 24 dekanaty i 196 parafii.

Biskupi metropolii gdańskiej

Wśród biskupów metropolii gdańskiej, możemy wyróżnić:

  • biskupów diecezjalnych- w tym metropolitę ks. abp Tadeusza Wojda, a także dwóch sufraganów: ks. bp Ryszarda Kasyna i ks. bp Wiesława Śmigiela.
  • biskupów pomocniczych, do których należą: bp Wiesław Szlachetka, bp Zbigniew Zieliński, bp Arkadiusz Okroj, bp Józef Szamocki.
  • biskupów seniorów, a wśród nich abp Sławoja Leszka Głódzia, który od tego roku ma zakaz przebywania na terenie archidiecezji, bp Piotra Krupę, bp Andrzej Suskiego.
Metropolia gdańska
5 (100%) 1 vote[s]