Metropolia katowicka ma bogatą historię. To właśnie w niej, opracowane pierwsze założenia nowej organizacji porządku kościelnego na Górnym Śląsku. Było to efektem postępującej regionalizacji, a papież Jan Paweł II w roku 1992 dodał do 5 już istniejących metropolii, 9 nowych, a w tym właśnie metropolię katowicką. Jak przedstawia się podział administracyjny i biskupi tej metropolii?

Podział metropolii katowickiej

W skład katowickiej metropolii wchodzą:

  • Archidiecezja katowicka – która jest jedną z 14 archidiecezji w łacińskim obrządku Kościoła Katolickiego. Znajduje się ona w Katowicach, a główną świątynią jest Archikatedra Chrystusa Króla w Katowicach. Archidiecezja ta skupia około 1,3 miliona wiernych, a swoim zasięgiem obejmuje aż 332 parafie i 34 dekanaty.
  • Diecezja gliwicka – to jednak z 3 diecezji w metropolii katowickiej. Swoją siedzibę ma ona w Gliwicach, a główną świątynią jest Katedra w Gliwicach. Nie mniej jednak, obejmuje ona swoim zasięgiem większe miasta takie jak: Bytom, Zabrze, Lubliniec i Tarnowskie Góry. Skupia ona 600 tysięcy wiernych i obejmuje 16 dekanatów i 156 parafii.
  • Diecezja opolska – znajduje się w obszarze metropolii katowickiej od 1992 roku. Główną siedzibą jest Katedra w Opolu. Diecezja ta skupia 774 tysiące wiernych. Swoim zasięgiem obejmuje36 dekanatów i aż 339 parafii.

Biskupi metropolii katowickiej

W przypadku metropolii katowickiej, możemy mówić o:

  • biskupach diecezjalnych – dr. Wiktor Skworc (metropolita) od roku 2011, prof. dr. hab. Jan Kopiec od roku 2012 i sufragan dr. hab. Andrzej Czaja od roku 2009.
  • biskupach pomocniczych – ks. bp Marek Szkudło i ks. bp. dr Adam Wodarczyk- obaj od roku 2015, a także ks. bp Grzegorz Olszowski i ks. bp Andrzej Iwanecki od roku 2018 oraz ks. bp Paweł Stobrawa od 2003 roku i ks. bp. dr hab. Rudolf Pierskała od 2014 roku.
  • biskupach seniorach – ks.abp dr Damian Zimoń wraz z ks. bp Janem Wieczorkiem obaj od roku 2011, a także ks. bp dr Gerard Kusz od roku 2014 i ks. abp. prof. dr hab. Alfons Nossol od roku 2009.