Nie da się ukryć, że Kościół Katolicki w Polsce spełnia niezwykle istotną rolę. Gromadzi on bowiem miliony wiernych, którzy chcą porozmawiać z Bogiem i wznieść do niego swoje modlitwy. Nie mniej jednak, nasz kraj  jest duży i opanowanie wszystkich zdarzeń i sytuacji, które mają miejsce w kościołach, nie byłoby możliwie bez odpowiedniego podziału administracyjnego. Istnieje zatem 14 metropolii, które dalej dzielą się na archidiecezje i diecezje. Poznajmy metropolię lubelską.

Struktura metropolii lubelskiej

Metropolia lubelska została podzielona na 3 diecezje, w tym jedną archidiecezję. W jej skład wchodzi:

  • Archidiecezja lubelska- jedna z 14 archidiecezji w naszym kraju. Ustanowiona została przez papieża Jana Pawła II w 1992 roku. Jej główną siedziba jest miasto Lublin, a świątynią Archikatedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Archidiecezja ta skupia ponad milion wiernych i została podzielona na 28 dekanatów i 271 parafii.
  • Diecezja siedlecka- jednak z 3 diecezji w metropolii lubelskiej. Mieści się ona w Siedlcach przy ulicy Piłsudskiego 62, a jej główną świątynią jest Katedra Niepokalanego Poczęcia NMP w Siedlcach. Diecezja ta skupia 687 tysięcy wiernych i jest podzielona na 25 dekanatów i 249 parafii.
  • Diecezja sandomierska- to kolejna z 3 diecezji w metropolii lubelskiej. Jej główną siedzibą jest miasto Sandomierz, a świątynią Katedra Sandomierska. Skupia ona 680 tysięcy wiernych i została podzielona na 25 dekanatów i 243 parafie.

Biskupi metropolii lubelskiej

Mówiąc o biskupach metropolii lubelskiej, możemy wspomnieć o:

  • biskupach diecezjalnych w skład których wchodzą: metropolita abp Stanisław Budzik, a także dwóch sufraganów bp. Kazimierz Gruda i bp. Krzysztof Nitkiewicz.
  • biskupach pomocniczych, w skład których możemy zaliczyć: bp. Artura Mizińskiego, bp Józefa Wróbla, bp. Adama Baba, bp. Grzegorza Suchodolskiego.
  • biskupach seniorach, do których należą: bp Ryszard Karpiński, bp Mieczysław Cisło, bp. Edward Frankowski
  • jednym biskupie rezydencie, którym jest abp. Stanisław Wielgus.