Jak przyjąć księdza po kolędzie?

W życiu wszystkich chrześcijan kolęda jest czymś absolutnie wyjątkowym. Jest to nie tylko świetna forma rozrywki, ale również okazja na zbliżenie się do Boga i pogłębienie swojej wiary. Wiele osób jednak mocno stresuje się przed konfrontacją z księdzem, albowiem obawia się, że nie zrobi na nim dobrego wrażenia. Co w praktyce warto wiedzieć przed wizytą duchownego, aby mieć pewność, że przyjmie się go z należytą godnością oraz szacunkiem?

Kolęda – jak przygotować się do wizyty księdza?

Kolęda odbywa się tylko raz w roku, dlatego ważne jest, aby dobrze się na nią przygotować. Sporo osób zadaje sobie jednak pytanie: jak przyjąć księdza po kolędzie, aby nie wprawić go w rozczarowanie. Choć nie ma jednoznacznego przepisu na udaną kolędę, to istnieją ogólne wskazówki, które mogą ułatwić pozytywne doznania z kolędy. Podstawą w przygotowaniach jest klarowne poinformowanie księdza, że chcemy, aby nas odwiedził. Parafianie w dniu wizyty powinni więc być bardzo uważni. Rekomendowane jest „wyglądanie księdza”, aby nie przeoczyć jego wizyty. Warto również pozostawać w kontakcie z resztą sąsiadów. Dzięki temu będziemy wiedzieli, na którym piętrze obecnie przebywa ksiądz.

W kontekście przygotowań szczególną rolę odgrywa porządek w mieszkaniu. Ważne, aby było ono czyste i schludne, ponieważ zapraszamy do niego nie tylko osobę księdza, ale również Pana Jezusa. Nie można zapomnieć również o schludnym wyglądzie. Kobiety powinny mieć zasłonięte ramiona oraz kolana, natomiast mężczyźni – ubraną koszulę bądź garnitur. Przed przyjściem księdza można również zastanowić się nad potencjalnymi pytaniami w sprawie kościoła. Po odmówieniu wspólnej modlitwy będzie bowiem okazja na rozmowę z księdzem i zadanie mu ogólnych pytań na temat wspólnoty. Podczas dyskusji z księdzem nie można zapominać o zasadach dobrego wychowania. Aby wywrzeć pozytywne wrażenie, można zaproponować niewielki poczęstunek. W większości przypadków ksiądz oczywiście odmówi, ze względu na dużą liczbę parafian, jednak wystawi nam to pozytywne świadectwo. Warto pamiętać również o tym, że wymagania księdza na kolędę nie obejmują obowiązku wręczania mu koperty. Drobny podarek w formie finansowej na rzecz kościoła jest jednak bardzo dobrym pomysłem.

co przygotowiać na wizyte duszpasterska

Co przygotować na wizytę duszpasterską?

Schludny wygląd, szklanka wody czy zestaw pytań do księdza to niejedyne rzeczy, które warto przygotować przed jego wizytą. Obligatoryjnym zadaniem stojącym przed domownikami jest także nakrycie stołu białym obrusem. Jest to bowiem oznaka czystości i estetyki, która symbolizuje chęć przyjęcia Jezusa Chrystusa do swojego domu. Na stole należy postawić przede wszystkim Pismo Święte. Biblia jest najważniejszą księgą chrześcijan, dlatego też podczas tak ważnej uroczystości po prostu nie może jej zabraknąć. Oprócz niej ważne jest umieszczenie krzyża oraz innych symboli religijnych, które posiadamy w mieszkaniu. Jeżeli masz dzieci, to zachęć je do pokazania księdzu ich zeszytu z religii. Wpis od duchownego zrobi bowiem dobre wrażenie na nauczycielu i potwierdzi, że w danym domu reprezentowane są chrześcijańskie wartości.

Jeżeli nie wiesz, jak przygotować stół na kolędę, to warto zapoznać się z praktycznymi poradnikami, które powinny rozjaśnić większość ewentualnych wątpliwości. Istotne jest jednak pamiętanie o tym, by stół wyglądał relatywnie bogato, a ponadto zawierał wszystkie niezbędne elementy. Oprócz Pisma Świętego, krzyża czy zeszytu z religii warto umieścić na nim kropidło oraz wodę świeconą. Dzięki nim poświęcenie gospodarstwa domowego będzie bowiem o wiele szybsze. Jeżeli nie posiadasz wody święconej i nie masz możliwości jej zorganizowania, to koniecznie poinformuj o tym księdza. Wówczas samodzielnie przeprowadzi on proces jej święcenia. Warto jednak pamiętać, że ksiądz po kolędzie ma zazwyczaj mocno ograniczony czas, dlatego warto postarać się o jak najmocniejsze ułatwienie mu święcenia domu.

Kup zestaw kolędowy

Nie wiesz, jak powitać księdza na kolędzie, a mimo to chcesz wywrzeć na nim dobre wrażenie? Jeśli zależy Ci na profesjonalnym podejściu do kolędy, to sięgnij po zestaw kolędowy, który sprawi, że rozmowa z księdzem oraz proces święcenia staną się o wiele prostsze. W skład zestawu wchodzą zazwyczaj takie produkty, jak krzyż, świece, świeczniki, kropidło czy niewielka butelka na wodę święconą. Są to wszystkie niezbędne przedmioty, które wykorzystuje się do święcenia mieszkania oraz domowników. Co istotne, produkty wchodzące w skład zestawu są wykonane z jakościowych materiałów, dzięki czemu są niezwykle żywotne i odporne na potencjalne zniszczenia. Zestawy kolędowe zachwycają również ponadprzeciętną estetyką. Są one robione z troską o najmniejsze detale, w efekcie czego wywierają kapitalne wrażenie wizualne. Ich mocną stroną jest również cena. Pomimo że są to produkty z najwyższej półki, to nie trzeba płacić za nie bajońskich sum. Decydując się na zakup zestawu kolędowego, możesz więc być pewny, że dokonujesz świetnej decyzji, która sprawi, że kolęda stanie się przyjemna jak nigdy wcześniej.

Zamieszczono w: Blog