Czarna Madonna

Tekst piosenki: Czarna Madonna

Jest zakątek na tej ziemi,
Gdzie powracać każdy chce,
Gdzie króluje Jej Oblicze,
Na Nim cięte rysy dwie.
Wzrok ma smutny, zatroskany,
Jakby chciała prosić cię,
Byś w matczyną Jej opiekę oddał się.

Ref.
Madonno, Czarna Madonno,
Jak dobrze Twym dzieckiem być!
O, pozwól, Czarna Madonno,
W ramiona Twoje się skryć!

W Jej ramionach znajdziesz spokój
I uchronisz się od zła,
Bo dla wszystkich swoich dzieci
Ona serce czułe ma.
I opieką cię otoczy,
Gdy Jej serce oddasz swe,
Gdy powtórzysz Jej z radością słowa te:

Dziś, gdy wokół nas niepokój,
Gdzie się człowiek schronić ma,
Gdzie ma pójść, jak nie do Matki,
Która ukojenie da?
Więc błagamy, o Madonno,
Skieruj wzrok na dzieci swe
I wysłuchaj, jak śpiewamy prosząc Cię:

Wykonanie (nagrania audio): Czarna Madonna

Czarna Madonna – informacje

Czarna Madonna jest jedną z najpiękniejszych pieśni maryjnych. Umiłował ją szczególnie Kardynał Stefan Wyszyński. Została napisana przez Alicję Gołaszewską w roku 1971. Autorka była była kompozytorką, organistką i dyrygentką. Tekst pieśni „Czarna Madonna” odnosi się do wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej. Słowa tej pieśni kierują nas ku Jasnej Górze, miejscu o szczególnym znaczeniu historycznym dla naszego Narodu. Taki też był zamiar autorki. Pieśń ta została przetłumaczona na wiele języków. Pragnieniem autorki nie było jedynie napisanie pięknego tekstu, a przede wszystkim zwrócenie oczu ludzkich na Maryję.

Pierwsza część utworu jest opisem wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej, na której twarzy widoczne są rysy, można dostrzec smutny i zatroskany wzrok. Dalsza część utworu przypomina nam, że w każdej, nawet najbardziej bolesnej chwili życia, w cierpieniu, chorobie i rozpaczy możemy stanąć przed Jej obliczem, a Ona, Najpiękniejsza z matek wysłucha naszych modlitw i otoczy nas opieką. Niewątpliwie tekst Czarna Madonna, wśród piosenek religijnych zajmuje jedno z najważniejszych miejsc. Mimo, iż pieśń ta śpiewana jest głównie na Jasnej Górze, to warto wracać do tych słów, szczególnie w obecnych czasach, gdzie często sprawy przyziemne zaciemniają nam to, co w życiu ma najważniejszą wartość.

Współczesną wersją utworu jest „Czarna Madonna” w wykonaniu Tomasza Organka. Teledysk ten hipnotyzuje, wzrusza. Niejednokrotnie został okrzyknięty mianem arcydzieła. Jego tekst jest zupełnie odmienny od oryginału, jednak także posiada głęboki przekaz duchowy, choć może wydawać się kontrowersyjny, to jednak autor piosenki w tych słowach potwierdza, iż moc Matki Bożej i pragnienie jej bliskości nie jest odległą historią, a posiada wartość ponadczasową.

Czarna Madonna
4.5 (90%) 8 vote[s]

4 myśli na “Czarna Madonna”

  1. Niesamowita i poruszająca pieśń. Wszystkie pieśni religijne opowiadają konkretną historię, mają przekaz. To nie jest ciąg zwykłych, nic nieznaczących słów. Tak samo jest tutaj, tekst Czarnej Madonny jest opowieścią nie tylko o trudnej drodze, ale też o naszych pragnieniach i możliwościach. Czarna Madonna dosłownie prowadzi ludzi, z tą myślą i z tym przekazem była pisana. Właśnie ta pieśń kościelna jest śpiewana podczas pielgrzymek i festiwali. Motywuje i nastraja, wyróżnia się na tle innych pieśni.

    1. Istnieje wiele pięknych pieśni religijnych. Jedną z nich jest zdecydowanie Czarna Madonna. Ta fantastyczna kościelna pieśń została napisana w 1971 roku przez Alicję Gołaszewską. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że autorka skomponowałą ją w Częstochowie. Zawsze w czasie pielgrzymki na Jasną Górę śpiewamy ją całą wielką grupą. Tekst Czarnej Madonny jest dla mnie bardzo prosty w zapamiętaniu, ale to może przez popularność tej pieśni. Mógłbym ją słuchać dzień w dzień i chyba nigdy się nie znudzi, tak ją kocham.

  2. „Czarna Madonna” to utwór głęboko poruszający uczucia wiernych. Jako pieśń kościelna łączy wspólnotę gromadzącą się na mszach świętych, oczywiście nie tylko co niedzielę. Należy do pieśni dobrze znanych zarówno przez najmłodszych jak i osoby starsze. Tekst „Czarnej Madonny” łatwo zapada w pamięć, a słowa przywołują na myśl takie uczucia jak miłość i spokój. Łatwo jest więc ją zapamiętać i z zaangażowaniem śpiewać jako jedną z bardziej popularnych pieśni religijnych. Wykonanie takiego utworu podczas zgromadzenia wspólnoty kościoła wzbudza wśród wiernych wiele pozytywnych emocji.

  3. To niesamowita pieśń kościelna, która zawsze będzie kojarzyć mi się z osobą Jana Pawła II. Tekst czarnej madonny sprawia, że człowiek ma ciarki na plecach, daje nadzieje i zmusza do refleksji. Każdy, kto choć raz był na pielgrzymce czy jakiś rekolekcjach na pewno ją śpiewał… są takie religijne pieśni, które na zawsze pozostają w sercu i ta taka jest. Nie ma piękniejszej pieśni do Maryi! Nie ma piękniejszej pieśni do Maryi! Przesłuchajcie sobie choć raz tę pieśń i wejdźcie w jej klimat, zobaczycie, że w waszych sercach zagości pokój.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *