Jezus malusieńki

Jezus malusieńki...
Cechy i rytm kujawiaka posiada kolęda pt. „Jezus Malusieńki”. Pochodzi ona najprawdopodobniej z XVIII wieku. Zakłada się, że pochodzi z Kujaw. Jezus malusieńki tekst i melodia tej pieśni jest nostalgiczna, dlatego była niezwykle popularna w żeńskich zakonach. Popularność ta pozwoliła jej na przetrwanie do dzisiejszych czasów, między innymi jak Pójdźmy wszyscy do stajenki czy Wśród nocnej ciszy.

Kolęda Jezus Malusieńki na stałe zapisała się w bożonarodzeniowej tradycji. Wykonuje się ją najczęściej podczas jasełek w parafiach i w szkołach. Często śpiewa się ją w domach, podczas świąt Bożego Narodzenia. Piękny zwyczaj. Jeżeli chcesz poznać resztę polskich kolęd kliknij tutaj.

Tekst Kolędy Jezus malusieńki

Jezus malusieńki, leży wśród stajenki,
Płacze z zimna, nie dała Mu matusia sukienki.

Bo uboga była, rąbek z głowy zdjęła,
W który dziecię uwinąwszy, siankiem Je okryła,

Nie ma kolebeczki, ani poduszeczki,
We żłobie Mu położyła siana pod główeczki.

Gdy dziecina kwili, patrzy w każdej chwili,
Na dzieciątko boskie w żłóbku, oko Jej nie myli

Panienka truchleje, a mówiąc łzy leje:
o mój Synu! Wola Twoja, nie moja się dzieje

Tylko nie płacz, proszę, bo żalu nie zniosę,
dosyć go mam z męki Twojej, którą w sercu noszę

Wykonanie (nagrania audio): Jezus malusieńki

Piękni i Młodzi & Lider Dance – Jezus Malusieńki

 Sylwia Grzeszczak – Jezus Malusieńki

Eleni – Jezus Malusienki [Kolędy Polskie]

Sprawdź Inne Najpopularniejsze Polskie Kolędy

2 myśli na “Jezus malusieńki”

  1. Kolęda „Jezus Malusieńki” to moja ulubiona wśród wszystkich kolęd na Boże Narodzenia . Czasami trudno powstrzymać łzy, kiedy słyszę tekst kolędy. Dostępna na stronie wersja Sylwii Grzeszczak doskonale oddaje jej klimat. Piosenkarka nie stara się na siłę wzmocnić jej przekazu, tylko podąża za wspaniałą melodią i przejmującym tekstem, pokazując w tym wszystkim swoją wrażliwość. Przypomina nam również, że to Jezus w tym dniu jest najważniejszy i jego narodzenie, mimo towarzyszących temu trudności.

  2. Boże Narodzenie to najpiękniejszy dzień w roku. Wszyscy radujemy się z faktu, że Pan Jezus ponownie się narodził i dzięki temu nas zbawi. W każdym domu powinno się cieszyć i śpiewać kolędy, które opisują ten piękny moment. Kolęda Jezus Malusieńki jest chyba najbardziej popularna w mojej rodzinie od pokoleń. Wszyscy znamy tekst kolędy i chętnie ją śpiewamy po kolacji Wigilijnej. Jej melodia jest spokojna i pełna majestatu. Dzięki niej można poczuć, że my Katolicy bierzemy udział w ważnym wydarzeniu w życiu Kościoła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *