Obrządek łaciński w polskim Kościele Katolickim, dopuścił jego podział na metropolie kościelne. Zgodnie z tym, co zostało postanowione 24 lutego 2004 roku, możemy w naszym kraju wyróżnić 14 metropolii kościelnych. Są to swoiste prowincje, obejmujące kilka diecezji, wraz z archidiecezją- to właśnie od niej, najczęściej metropolia przyjmuję nazwę. Dodatkowo stolica metropolii to równocześnie stolica archidiecezji. Jak wygląda więc administracyjny podział metropolii łódzkiej?

Diecezje metropolii łódzkiej

W odniesieniu do łódzkiej metropolii, możemy mówić o:

  • Archidiecezji łódzkiej – która została ustanowiona w 1920 roku przez ówczesnego papieża Benedykta XV i podlegała ona bezpośrednio zwierzchnictwu Stolicy Apostolskiej. Główna siedziba znajduje się w Łodzi, przy ulicy Skorupki 3. Archidiecezja ta skupia około 1,3 miliona wiernych, a swoim zasięgiem obejmuje aż 65 parafii, z czego główną część, stanowią parafie łódzkie. Biskupem diecezjalnym jest Grzegorz Ryś.
  • Diecezja łowicka – jest to jedna, z dwóch diecezji, według obrządku łacińskiego Kościoła Katolickiego, która należy do metropolii łódzkiej. Została ona ustanowiona przez Jana Pawła II w marcu 1922 roku przez bullę Totus Tuus Poloniae populus. Jej siedziba znajduje się w Łowiczu na Starym Rynku. Skupia ona około pół miliona wiernych, a swoim zasięgiem obejmuje aż 167 parafii. Główną świątynią jest Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja w Łowiczu, a patronem jest św. Wiktoria dziewica.

Biskupi metropolii łódzkiej

Mówiąc o biskupach metropolii łódzkiej, mówimy zarówno o biskupach diecezjalnych jak i biskupach pomocniczych i biskupach seniorach. Funkcje te sprawują:

  • jako biskupi diecezjalni – metropolita ks. abp Grzegorz Ryś od 2017 roku, a także biskup sufragan ks. bp Andrzej Dziuba od roku 2004.
  • jako biskupi pomocniczy – ks. bp Ireneusz Pękalski od roku 2000, wraz z ks. bp Markiem Marczakiem od roku 2015, a także z ks. bp Wojciechem Osialem od roku 2016.
  • jako biskupi seniorzy – ks. abp Władysław Ziółek od roku 2012 i ks. bp Adam Lepa od roku 2014.

Metropolia łódzka
5 (100%) 1 vote[s]