Każdy z nas, kto jest praktykującym chrześcijaninem, zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne miejsce w naszym życiu zajmuje kościół. Jest to miejsce w którym możemy na poziomie duchowym spotkać się z Bogiem. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że kościół jest niezwykle złożoną strukturą, która musiała przejść przez wiele reform, by mogła funkcjonować tak, jak robi to obecnie. Dzięki obrządkowi łacińskiemu, wydzielone zostało 14 metropolii w naszym kraju, które podzielone na mniejsze struktury, sprawnie dbają o wiernych. Poznajmy więc strukturę metropolii warmińskiej.

Jak wygląda struktura metropolii warmińskiej?

Metropolia warmińska jest podzielona na 3 diecezje w tym jedną archidiecezję. Wyróżnić więc możemy:

  • Archidiecezję warmińską- jedną z 14 archidiecezji w naszym kraju. Mieści się ona w Olsztynie przy ulicy Pieniężnego 22, a jej główną świątynią jest Archikatedra Wniebowzięcia NMP i św. Andrzej Apostoła. Skupia ona około 660 tysięcy wiernych i została podzielona na 33 dekanaty i 262 parafie.
  • Diecezja elbląska- to jedna z 3 diecezji w metropolii warmińskiej. Znajduje się ona w Elblągu przy ulicy Św. Ducha 11, a za swoją główną świątynię obrała Katedrę św. Mikołaja. Skupia ona około 405 tysięcy wiernych, a swoim obszarem obejmuje 21 dekanatów i 158 parafii.
  • Diecezja ełcka- to kolejna z 3 diecezji w metropolii warmińskiej. Jej siedziba jest miasto Ełk, a dokładniej Plac Katedralny 1. Główna świątynia to natomiast Katedra św. Wojciecha w Ełku. Diecezja ta skupia 423 tysiące wiernych i jest podzielona na 22 dekanaty i 152 parafie.

Biskupi w metropolii warmińskiej

Biskupi sprawują pieczę nie tylko nad działaniem kościołów, ale dbają także o wiernych. Biskupami metropolii warmińskiej są:

  • biskupi diecezjalni- w tym metropolita ks. abp Józef Górzyński, a także dwoje sufraganów: ks. bp. Jacek Jezierski i ks. bp Jerzy Mazur.
  • biskupi pomocniczy, do których zaliczamy: bp. Janusza Ostrowskiego, bp Wojciecha Skibickiego, a także bp. Adriana Galbasa
  • biskupi seniorzy, a wśród nich- abp Edmund Piszcz, abp Wojciech Ziemba, bp Julian Wojtkowski, bp Jan Styrna i bp Józef Wysocki.

Metropolia warmińska
5 (100%) 2 vote[s]