Czy zakłady bukmacherskie to grzech?

Gry hazardowe na całym świecie cieszą się dużą popularnością. Możemy jednak zastanawiać się nad tym, czy katolikowi wypada korzystać z usług zakładów bukmacherskich. Czy obstawianie sportowych zmagań powinniśmy rozpatrywać w kategorii grzechu?

Jak patrzeć na zakłady bukmacherskie?

Na początku przyznajmy, że hazard może być uzależniający. To z kolei może prowadzić do wielu tragedii. Długów, stanów depresyjnych czy rozpadu rodziny. Natomiast nie jest tak, że zawsze będzie to tak wyglądało. Jeśli zachowamy umiar, to obstawianie meczy będzie dla nas jedynie źródłem rozrywki.

Zwróćmy też uwagę na to, że wielu Polaków korzysta z gier hazardowych. Jest to chociażby kupowanie kuponów Lotto czy innych zdrapek. To również jest hazard, ponieważ płacimy pieniądze za ewentualną wygraną. A przecież nikt z takich rzeczy się nie spowiada. Dlatego też nie uważamy, aby obstawianie spotkań sportowych było grzechem.

W przypadku sportu warto natomiast uzbroić się w wiedzę, zanim obstawimy jakiś kupon. Jeśli chcemy obstawić mecz koszykówki, zdecydowanie powinniśmy sprawdzić typy NBA. Im bardziej przenalizujemy dane spotkanie, tym większe będą nasze szanse na poprawne przewidzenie boiskowych zdarzeń. Oczywiście pewności nie będziemy mieć nigdy i musimy być tego świadomi.

O czym koniecznie musimy pamiętać?

Gry hazardowe mogą być uzależniające, dlatego ważne jest, aby podejść do nich odpowiedzialnie i z rozsądkiem. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc uniknąć uzależnienia oraz kryzysowych sytuacji:

  • Ustal granice i trzymaj się ich: Ustal swój budżet na grę i nie przekraczaj go. Określ też, ile czasu chcesz poświęcić na grę i trzymaj się tego limitu.
  • Zachowaj ostrożność: Nie graj, jeśli jesteś zestresowany, smutny lub pod wpływem alkoholu. Gry hazardowe mogą być dodatkowym źródłem stresu, jeśli nie są traktowane odpowiedzialnie.
  • Skorzystaj z pomocy: Jeśli masz wrażenie, że gra stała się dla ciebie uzależnieniem, nie wahaj się szukać wsparcia. W wielu krajach dostępne są specjalistyczne ośrodki pomocy dla osób uzależnionych od gier hazardowych.
  • Graj wyłącznie u legalnych bukmacherów. W Polsce wymagane jest zezwolenie Ministra Finansów do prowadzenia legalnej działalności tego typu. Jeśli wiesz, że podmiot, u którego chciałeś postawić swój kupon go nie posiada, udaj się do innego bukmachera.

Co mówi o tym katechizm?

Warto również zajrzeć do źródła. Katechizm Kościoła Katolickiego jasno tłumaczy, że gry hazardowe nie są złe same w sobie. Stają się moralnie złe dopiero w momencie, gdy to my mamy z nimi problem. Dlatego też w przypadku dobrej samokontroli i traktowaniu ich jedynie jako źródło rozrywki, nie są one traktowane jako grzech. Warto również nadmienić, że KKK podkreśla także, aby nie brać udziału w szemranych zakładach oraz nie grać za pieniądze, których strata byłaby odczuwalna dla nas i naszej rodziny.

W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione i wiąże się z konsekwencjami narażenia się na kary pieniężne i odpowiedzialność karną. Zakłady można obstawiać wyłącznie u operatorów posiadających zezwolenie Ministerstwa Finansów. Hazard uzależnia i nie należy czynić z niego sposobu na życie.

Betfan to legalny polski bukmacher internetowy. Zakłady wzajemne urządzane przez spółkę BetFan sp. z o.o. przez sieć Internet przyjmowane są na stronie internetowej Spółki pod adresem www.betfan.pl na podstawie zezwolenia Ministerstwa Finansów z DNIA 29 PAŹDZIERNIKA 2018 R. NR PS4.6831.3.2018.

 

 

Zamieszczono w: Blog