Nabożeństwo czerwcowe – jego historia, przebieg i pieśni

Nabożeństwo czerwcowe znane jest również pod nazwami takimi jak: czerwcówka lub czerwcowe i jest ono niezwykle ważne dla wszystkich Katolików. Jest to forma modlitwy zbiorowej, która ma być poświęcona Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Jak sama nazwa wskazuje, modlitwę tą odmawia się w czerwcu, najczęściej po zakończeniu wieczornej mszy świętej. Czerwcówka składa się z dwóch podstawowych elementów, z których pierwszą jest adoracja Najświętszego Sakramentu, a drugą Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jaka jest jedna historia tego nabożeństwa, a także jak ono przebiega i jakie pieśni wchodzą w jego skład?

Nabożeństwo Czerwcowe – historia

Historia Nabożeństwa Czerwcowego rozpoczęła się już w XIX wieku. To właśnie w pierwszej połowie tego wieku, pojawił się pomysł na odmawianie nabożeństw czerwcowych. Inicjatorką była francuska siostra zakonna – Aniela de Sainte-Croix. Kiedy była ona jeszcze w nowicjacie, tuż po przyjęciu Komunii Świętej, doszła do wniosku, że skoro miesiąc maj poświęcony jest w całości Matce Bożej, to miesiąc następny- czyli czerwiec- należy zaofiarować Sercu Jezusowemu. Wraz z pojawieniem się tego pomysłu w głowie, siostra Aniela postanowiła podzielić się nim ze swoimi koleżankami, a następnie z wychowawczynią. Jak łatwo można wywnioskować, idea poświęcenia miesiąca jakim jest czerwiec Najświętszemu Sercu Pana Jezusa spotkała się z ogromną aprobatą i została przychylnie odebrana, nie tylko przez koleżanki, ale przede wszystkim przez przełożoną klasztoru, a następnie przez samego paryskiego biskupa. Wybór czerwca, nie jest jednak przypadkowy. Ma on związek z rokiem 1675, kiedy to właśnie w czerwcu, doszło do największego i najważniejszego objawienia doświadczonego przez św. Małgorzatę Marię Alacoque. Co więcej, to właśnie w czerwcu przypada również Święto Serca Pana Jezusa. W naszym kraju Nabożeństwo Czerwcowe zostało odprawione po raz pierwszy w roku 1857 w kościele Sióstr Wizytek w Lublinie. Warto także wiedzieć, że Papież Pius IX zatwierdził to nabożeństwo, jako oficjalną modlitwę Kościoła Katolickiego w 1873 roku.

Nabożeństwo Czerwcowe – przebieg

Przebieg Nabożeństwa Czerwcowego jest dość prosty i niezwykle istotny dla wiernych. W pierwszej kolejności, zgromadzeni odmawiają stosowne modlitwy, a prowadzący Czerwcówkę może wygłosić również nauki lub czytać rozważania. Często czytany jest także fragment Pisma Świętego czy Dzieła Wielkiego Miłosierdzia. Wierni wspólnie adorują Najświętszy Sakrament, a następnie odmawiają Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wspólnie śpiewają również pieśni. Koniec nabożeństwa to pobłogosławienie wiernych przez kapłana.

Nabożeństwo Czerwcowe – pieśni

Nabożeństwo Czerwcowe w dużej mierze składa się ze wspólnego śpiewania pieśni i litanii, które są niezwykle istotną formą modlitwy i dają wiernym poczucie jedności i kontaktu z Bogiem. Do najważniejszych pieśni Nabożeństwa Czerwcowego możemy zaliczyć:

Nabożeństwo czerwcowe – jego historia, przebieg i pieśni
5 (100%) 2 vote[s]

Zamieszczono w: Blog