Bóg się rodzi

Kolęda Bóg się rodzi

Tekst Kolędy Bóg się rodzi:

Bóg się rodzi, moc truchleje:
Pan niebiosów obnażony.
Ogień krzepnie, blask ciemnieje,
Ma granice Nieskończony:

Wzgardzony okryty chwałą,
Śmiertelny Król nad wiekami;
A Słowo ciałem się stało
I mieszkało między nami.

Cóż masz, niebo, nad ziemiami?
Bóg porzucił szczęście swoje,
Wszedł między lud ukochany,
Dzieląc z nim trudy i znoje,

Niemało cierpiał, niemało,
Żeśmy byli winni sami,
A Słowo ciałem się stało
I mieszkało między nami.

W nędznej szopie urodzony,
Żłób Mu za kolebkę dano.
Cóż jest, czym był otoczony?
Bydło, pasterze i siano;

Ubodzy! Was to spotkało,
Witać Go przed bogaczami,
A Słowo ciałem się stało
I mieszkało między nami.

Potem i króle widziani
Cisną się między prostotą,
Niosąc dary Panu w dani:
Mirrę, kadzidło i złoto;

Bóstwo to razem zmieszało
Z wieśniaczymi ofiarami,
A Słowo ciałem się stało
I mieszkało między nami.

Podnieś rękę, Boże Dziecię!
Błogosław Ojczyznę miłą!
W dobrych radach, w dobrym bycie
Wspieraj jej siłę swą siłą,

Dom nasz i majętność całą
I wszystkie wioski z miastami!
A Słowo ciałem się stało
I mieszkało między nami.

Wykonanie (nagrania audio): Bóg się rodzi

GOLEC uORKIESTRA – Bóg się rodzi

Filharmonia Narodowa – Bóg się rodzi

Krzysztof Krawczyk – Bóg Się Rodzi


Bóg się rodzi to jedna z tych kolęd, która przywodzi na myśl wzniosłość chwili i szczególny wymiar świąt. Kolęda Bóg się rodzi to jedna z najbardziej znanych polskich kolęd, której korzenie sięgają nawet odległych czasów oświecenia, czyli połowy osiemnastego wieku. Tekst kolędy Bóg się rodzi ma bardzo nietypowe pochodzenie, bowiem oryginalnie była pieśnią śpiewaną przez polskich magnatów. Co ciekawe tytuł, pod którym jest obecnie znana nie jest jej oryginalnym. Pierwotna nazwa tej pieśni to Pieśń o Narodzeniu Pańskim. Przeciwnie do Gdy się Chrystus rodzi, czy kolęda Jezus Malusieńki nie jest powolna i spokojna, a jej rytm przywodzi na myśl raczej skocznego Poloneza.

Jako autor jej tekst przypisywany jest znany poeta Franciszek Karpiński, który wsławił się także napisaniem tekstu innej bardzo znanej pieśni „Kiedy ranne wstają zorze”. Lista kolęd w języku polskim jest niezwykle bogata, co potwierdza wyjątkowość kultury kraju nad Wisłą. Bez wątpienia wpływ na bogaty rozwój kultury w Polsce miał fakt, że w czasach wojen, powstań i zaborów to właśnie pieśni, wiersze i melodie były tym, co pozwalało podtrzymać ducha narodu, poczucie wspólnoty, a także wyrazić emocje i zagrzewać Polaków do walki.

Kolęda „Bóg się rodzi” jest to najpopularniejsza piosenek religijnych o Narodzeniu Pańskim. Została stworzona najprawdopodobniej pod koniec XVII wieku. Autorstwo jej przypisuje się Franciszkowi Karpińskiemu. W Polsce po raz pierwszy Bóg się rodzi tekst wykonano ją w 1792 roku w Starym Kościele Farnym w Białymstoku.

W zależności od regionu, Bóg się rodzi śpiewano na różne melodie. Kolęda ta uznawana jest za królową polskich kolęd. Kolędy wykonywane są pod mszy pasterki, która odprawiana jest w nocy z 24 na 25 grudnia. Śpiewanie kolęd jest to piękna tradycja.

6 myśli na “Bóg się rodzi”

  1. Bardzo lubię słuchać kolęd w wykonaniu braci Golców, zarówno śpiew jak i aranżacja muzyczna stoją tutaj na pierwszym miejscu, zdecydowanie najlepsze wykonanie kolędy Bóg się rodzi jakie udało mi się znaleźć na YT. Lepsze niż Mazowsze i inne zespoły profesjonalne. Słuchając cały czas, przebieram nogami i nie mogę się doczekać tego cudownego okresu. Pozdrowionka!

    1. Kolęda ta została napisana przez Franciszka Karpińskiego w 1787 roku „Franciszek Karpiński tego myślenia nie akceptował. Na wieść o podpisaniu trzeciego rozbioru – jednej nocy osiwiał. Osiadł na Białostocczyźnie. Zajął się pracą fizyczną i żadnego utworu już nie napisał.”

  2. Bóg się rodzi kolęda to najpiękniejszy utwór religijny z całego zbioru, powiem więcej według mnie jest to najpiękniejsza polska kolęda z całego zbioru jakim jest lista polskich kolęd. Druga w sumie również istotna kwestia dotyczy Bóg się rodzi tekst, który idealnie współgra z melodią. Kolęda należąca do tych wolniejszych ale wesołych. Sporo przed świętami ale ciary są, chyba zawsze są.

  3. Piękna kolęda, moja ulubiona, zawsze się wzruszam jak ja śpiewam, a tekst powstał w Dubiecku, gdzie chodziłam do podstawówki :)

  4. Spośród wielu kolęd które lubię (a naprawdę lubie śpiewać kolędy) to wydaje mi się, że Bóg się rodzi najbardziej trafia w moje gusta. Kolęda jest bardzo radosna a chyba właśnie o radość chodzi na święta! U mnie w domu od dawna się co roku śpiewa Bóg się rodzi tekst jest również bardzo motywujacy.

  5. Chyba nie ma ani jednego roku żeby kolęda Bóg się rodzi nie leciała w telewizji w wykonaniu największych gwiazd i celebrytów prawda? A to wszystko dlatego, że jest jedną z najbardziej wesołych kolęd sam tekst kolędy Bóg się rodzi jest tak jak napisał poprzednik bardzo radosny i motywujący więc warto własnie przy takich kolędach spędzać święta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *