Czy palenie to grzech?

Czy palenie to grzech

W dzisiejszym świecie katolicy nie do końca wiedzą co jest grzechem. Sprawia to, że pojawia się zamęt zarówno wśród kapłanów, jak i wiernych, którzy nie do końca wiedzą czy mają spowiadać się z każdego papierosa, czy też nie. Dla katolika obowiązkowymi pozycjami jest 10 przykazań oraz katechizm rozszerzający te zagadnienia w oparciu o Tradycję kościoła. Warto jednak zadać pytanie, czy palenie jest grzechem? Chcąc się dowiedzieć więcej na ten temat, zachęcamy do lektury naszego artykułu.

Czy palenie to grzech?

Przede wszystkim musimy w pierwszej kolejności rozróżnić grzech od uzależnienia. Sam grzech, szczególnie ten ciężki jest świadomym i dobrowolnym przekroczeniem przykazań. Często pojawiają się pytania dotyczącego, czy palenie to grzech ciężki. Odpowiadamy stanowczo – nie jest to grzech. Nie ma w historii kościoła żadnego dokumentu, który by regulował kwestię palenie papierosów i kategoryzował jako grzech. Żebyśmy jednak mieli jasność – kościół zawsze sprzeciwiał się wszelkiego rodzaju używkom, ale oczywistym jest, że można pić alkohol, tylko trzeba robić to z umiarem. Wystarczy tylko sięgnąć do kart Pisma Świętego, by przypomnieć sobie, że Pan Jezus przemieniał wodę w wino i również biesiadował z grzesznikami. Nie ma więc niczego złego w tym, że sobie wypijemy piwko czy też puścimy od czasu do czasu dymka.

Warto przeczytać również: Czy picie alkoholu to grzech?

Oczywiście, można teraz zastanowić się nad tym, czy palenie marihuany jest grzechem. Kościół tutaj jeszcze nie wydał oficjalnego stanowiska, jednak marihuana jest traktowana jako narkotyk, a przynajmniej używka, więc tutaj można pokusić się o odpowiedzieć, że grzechem jest, natomiast warto skonsultować takie rzeczy z kapłanem. Może być przecież sytuacja, w której nie wiedzieliśmy, że jest to marihuana, więc trudno tutaj o grzech, gdyż zostaliśmy wprowadzeni w błąd. Grzechem jest uzależnienie się od palenia i wydawania ostatnich pieniędzy tylko i wyłącznie na to, żeby sobie zapalić.

Czy palenie to grzech ciężki?

Znowu musimy powrócić do definicji grzechu ciężkiego. Jest to „świadome i dobrowolne przykazanie praw Bożych”. Można zatem wyciągnąć logiczny wniosek, że palenie nie jest grzechem. Oczywistym jest relaksacyjny wpływ nikotyny na nasz organizm i to, że potrafi nas odstresować. Trudy życia dotyczą każdego z nas, tak więc nie ma złego, że zapalimy sobie od czasu do czasu papierosa, chociaż zdecydowanie lepiej nie palić papierosów niż to robić. Często przywiązanie do tytoniu zaczyna się właśnie od jednego papierosa, a potem kończy na wydawaniu pieniędzy na paczkę dziennie. Należy tutaj postępować bardzo roztropnie.

Chcąc powiedzieć o tym, czy palenie jest grzechem można zestawić to z alkoholem. Sam alkohol nie jest grzechem, natomiast pijaństwo już tak, ponieważ jest nieumiarkowaniem, gdzie zabrakło rozumu i kontroli nad ciałem i swoją wolą, która popycha do żądz. Nie ma niczego złego w tym, że pójdziemy na prywatkę bądź na oficjalne wydarzenie i zapalimy sobie papierosa w towarzystwie. Oczywiście, nie zachęcamy do tego, bo ma to negatywny wpływ na zdrowie, ale od jednego papierosa czy nawet „buszka” jeszcze nikt nie umarł.

Czy palenie papierosów to grzech

Czy palenie papierosów przez 18 to grzech?

Palenie przez osoby młodociane jest już odrobinę inną materią, ponieważ nadal samo zapalenie papierosa nie jest niczym złym, ale jednak rodzice przeważnie przestrzegają tego, aby nie palić papierosów. Tak więc zapalenie papierosa będąc dzieckiem, po kryjomu jest już jak najbardziej grzechem, ponieważ złamało się posłuszeństwo, które przysługuje dzieciom względem rodziców. Jeżeli dziecko zostanie skarcone za taki występek, powinno się dokładnie tego trzymać, aby w przyszłości nie popełniać już tego błędu.

Warto przeczytać również: https://piesni-religijne.pl/blog/czy-lapacz-snow-to-grzech/

Ciekawostką niech będzie fakt, że przed Soborem Watykańskim II była ciekawa praktyka dotycząca tego, że dziecko wraz z pójściem do Pierwszej Komunii ślubowało, że do 18-go roku życia nie będzie sięgać po żadne używki. Taki ślub trzymał młodą osobę w ryzach, ponieważ miał świadomość tego, że obiecał coś Panu Bogu i nie chciałby go zranić. Odpowiadając na pytanie, czy palenie papierosów to grzech i dlaczego, to mówimy, że nie, ale jednak sam nałóg już nim będzie, ponieważ przekłada się na nasze zdrowie. Wtedy mówimy już o nadużyciu, a nie nieregularnym próbowaniu.

Stosunek kościoła do palenia papierosów

Kościół nigdy nie zaprzeczał idei palenia papierosów. Owszem, zalicza ją jako używkę, natomiast ma świadomość, że zarówno alkohol, jak i palenie tytoniu jest obecne. Co więcej, zdarzało się, że papieże podpalali cygara. Jeżeli niektórzy myślą, że dzisiejsze czasy są tak bardzo stresujące, że wcześniej nie było stresów, to grubo się mylą.

Mamy dla was ciekawostkę dotyczącą św. Piusa X. Przed Soborem Watykańskim II istniała jeszcze instytucja zwana „Adwokatem diabła”, która miała na celu sprawdzić, czy osoba mająca zostać kanonizowanym nie ma na sobie żadnych przewin. Piusowi X nie znaleziono oczywiście nic, co dotykałoby wiary, ale stwierdzono, że palił cygaro dziennie i nie ma w tym nic dziwnego. Kościół zdecydowanie rozróżnia pomiędzy zapaleniem jednego papierosa, a paleniem paczki dziennie, która oznaczałaby nadużycie, które jest już grzechem.

Zamieszczono w: Blog