Najpiękniejsze zabytki sakralne w Polsce [TOP15 co warto zobaczyć]

Na ziemiach polskich nie brak cennych zabytków architektury sakralnej. Są w ich gronie potężne katedry i skromne, drewniane kościółki. Zabytki te tworzą wyjątkową kolekcję, która każdego z nas może zaskoczyć swym bogactwem i różnorodnością. Na jakie obiekty powinniśmy zwrócić szczególną uwagę w trakcie wycieczki? Oto 15 budowli, którym z pewnością warto poświęcić swój czas.

Zespół klasztorny w Leżajsku

Zespół klasztorny Bernardynów w Leżajsku to miejsce wyjątkowo ważne na pątniczym szlaku. Cudowny obraz Matki Boskiej Leżajskiej, opiekunki rycerzy kresowych, sławą cieszył się już w czasach króla Władysława IV. Do dziś przyciąga pątników z odległych zakątków Polski, stanowi też główną ozdobę klasztornego kościoła. W leżajskiej świątyni warto też zwrócić uwagę na piękne organy. Wykonane w XVII wieku, do dziś zachwycają swym brzmieniem, ilością piszczałek oraz bogactwem zdobień.

Katedra w Kamieniu Pomorskim

Ta potężna katedra z pewnością zasługuje na uwagę turystów. Wznoszona od XII wieku, do dziś zachwyca wspaniałym wystrojem wnętrza. Nie brak tu cennych dzieł sztuki gotyckiej, obok której pojawiają się zabytki barokowe. Warto tu również zajrzeć ze względu na podziemia, w których znajdują się groby biskupów oraz książąt pomorskich. O wyjątkowości tego kościoła decyduje też materiał, z jakiego został on zbudowany. Katedra w Kamieniu Pomorskim jest przecież jednym z pierwszych w Polsce kościołów, które powstały z cegły. Wizyta w tym zabytku może też oczarować miłośników muzyki. Tutejsze organy z XVII stulecia zachwycają swoim brzmieniem, a organizowane w katedrze koncerty cieszą się wielkim zainteresowaniem gości i melomanów.

Kościół w Dębnie Podhalańskim

Drewniany kościół św. Mikołaja Archanioła to zabytek wyjątkowy. Wpis na listę UNESCO to najlepsze potwierdzenie ogromnej wartości tego zabytku. Na czym polega fenomen tego obiektu? Ten gotycki kościółek został zbudowany bez użycia ani jednego gwoździa z drewna modrzewiowego. W jego wnętrzu zachowało się wiele cennych dzieł sztuki, przy czym na szczególne uznanie zasługują tu gotycko-renesansowe polichromie oraz takie dzieła sztuki, jak drewniany krucyfiks, pochodzący z drugiej połowy XIV wieku.

Katedra we Fromborku

Katedra we Fromborku

Gotycka katedra we Fromborku przyciąga zarówno swą przeszłością, jak i piękną formą. Wzniesiona w XIV wieku, do dziś zachwyca ciekawym wnętrzem. Późnogotycki ołtarz z XVI wieku jest tu najcenniejszym elementem wystroju wnętrza. Dla wielu turystów katedra ta jest ważnym punktem w programie ze względu na Mikołaja Kopernika, który ze świątynią tą był przez wiele lat związany, a po śmierci – pochowany w jej podziemiach.

Kalwaria Zebrzydowska

Założona w początkach XVII wieku przez wojewodę krakowskiego – Mikołaja Zebrzydowskiego, do dziś wzbudza zachwyt wśród pielgrzymów i turystów. Kalwaria Zebrzydowska, będąca pierwszym założeniem kalwaryjskim na ziemiach polskich, bez wątpienia zasługuje na uwagę. Liczne kaplice, które można podziwiać pomiędzy miastem Kalwaria Zebrzydowska a Lanckoroną, urzekają pięknym otoczeniem oraz ciekawą formą. Wspaniale prezentuje się tu również zespół klasztorny, w skład którego wchodzi wczesnobarokowy klasztor Bernardynów oraz kościół Matki Bożej Anielskiej.

Opactwo Cystersów w Lubiążu

Zespół klasztorny w Lubiążu przyciąga tych turystów, dla których kontakt z barokowymi dziełami sztuki sakralnej jest jednym z głównych motywów wycieczki. Piękne freski Michała Willmanna oraz rzeźby, których autorem jest Mateusz Steinl – oto główne powody, dla których warto odwiedzić Lubiąż i tutejsze opactwo cysterskie.

Katedra w Gnieźnie

Katedra w Gnieźnie to jeden z cenniejszych zabytków, z jakimi można się spotkać w trakcie wycieczki po Szlaku Piastowskim. Jest to jednocześnie kuszący cel wielu pielgrzymek oraz ważne miejsce dla tych, których interesują dzieje sztuki oraz początki państwa polskiego. Ta świątynia związana jest przecież ze św. Wojciechem, którego relikwie są tu do dziś wystawiane w centralnej części prezbiterium. Turystów przyciągają tu również słynne Drzwi Gnieźnieńskie, uznawane za jedno z najcenniejszych dzieł sztuki romańskiej w Europie.

Kościół Mariacki w Gdańsku

Kościół Mariacki w Gdańsku to kolejna budowla, której warto poświęcić swój czas. Budowę tej świątyni rozpoczęto w połowie XIV wieku. Po 160 latach budowy, Gdańsk mógł się pochwalić potężnym obiektem, do dziś uznawanym za największy ceglany kościół w całej Europie. Wysoka, masywna wieża, która z powodzeniem jest wykorzystywana jako punkt widokowy, jest najbardziej charakterystycznym elementem tego kościoła. Warto jednak zajrzeć i do jego wnętrza. Nie brak tu cennych dzieł sztuki, takich jak gotycka rzeźba „Pięknej Madonny” czy kopia „Sądu Ostatecznego” – słynnego obrazu Hansa Memlinga.

Jasna Góra w Częstochowie

Klasztor Paulinów na Jasnej Górze to miejsce wyjątkowe. Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej nie bez powodu przecież znajduje się na liście najważniejszych w Europie obiektów pielgrzymkowych. To miejsce związane jest jednak nie tylko z religią, ale i z wieloma ważnymi dla Polski wydarzeniami historycznymi. Efekt? Chętnie zaglądają tu nie tylko pątnicy, ale i ci turyści, których fascynują historyczne wycieczki po kraju. Na wszystkich czeka tu piękna bazylika, kaplica z cudownym obrazem, potężne fortyfikacje bastionowe oraz muzeum, w którym można ujrzeć wiele ciekawych eksponatów, związanych zarówno z historią klasztoru na Jasnej Górze, jak i z historią całego państwa polskiego.

Katedra w Pelplinie

Wzniesiona na przełomie XIII i XIV wieku katedra w Pelplinie to cenny zabytek, który zachwyca pięknym wnętrzem. Ciekawestalle, ogromny ołtarz z obrazami Hermana Hana oraz organy, których brzmienie do dziś zachwyca melomanów – oto główne czynniki, dzięki którym katedra w Pelplinie jest miejscem tak chętnie odwiedzanym przez turystów.

Kościół Mariacki w Krakowie

Kościół Mariacki w Krakowie

Jego nierówne wieże stanowią jeden z najważniejszych elementów panorami Krakowa, a zabytki, które zdobią jego wnętrze, są cennymi dziełami sztuki. To właśnie dzięki temu kościół Mariacki w Krakowie zalicza się do najważniejszych i najchętniej zwiedzanych przez turystów kościołów w Polsce. Dumą tej świątyni jest gotycki ołtarz Wita Stwosza, warto tu jednak zwrócić uwagę i na polichromię, której autorem jest Jan Matejko.

Cerkiew w Kwiatoniu

Drewniana cerkiew w Kwiatoniu jest jedną z najciekawszych pamiątek, jakie pozostawili po sobie Łemkowie w Beskidzie Niskim. Kto zajrzy do tej pięknej świątyni, ten będzie mógł poznać sztukę cerkiewną oraz poszerzyć swa widzę na temat obrządku grekokatolickiego. Piękne ikony, ciekawe polichromie – oto atrakcje, które przyciągają tu wielu miłośników sztuki. A że cerkiew ta może się dodatkowo pochwalić pięknym otoczeniem, wizyta w Kwiatoniu dla każdego stanie się wspaniałą przygodą.

Meczet w Kruszynianach

Drewniany meczet w Kruszynianach jest jednym z najważniejszych zabytków na terenie Podlasia oraz jednym z najważniejszych obiektów na Szlaku Tatarskim. Wzniesiony w XVIII wieku, jest najstarszą świątynią muzułmańską w Polsce. Kto zajrzy do jego wnętrza, ten będzie mógł zdobyć wiele cennych informacji nie tylko kulturze polskich Tatarów, ale i o islamie. Mihrab, muhiry oraz mimbar – oto wybrane elementy, z jakimi można się zapoznać podczas zwiedzania tego zabytku.

Świątynia Wang w Karpaczu

To jeden z najcenniejszych skarbów drewnianej architektury, z jakimi można się spotkać w czasie wycieczek po Polsce. Choć kościółek ten powstał w norweskiej miejscowości Vang, dziś znany jest jako turystyczna wizytówka Karpacza. Tu, w Karkonoszach, skandynawska świątynia stoi od XIX wieku. Służy ona i miejscowym ewangelikom, i turystom, którzy przybywają tu z odległych zakątków kraju tylko po to, by zajrzeć do wnętrza tej niezwykłej budowli.

Katedra na Wawelu

Katedra na Wawelu

Znana z pięknej kaplicy Zygmuntowskiej, będącej jednym z najcenniejszych dzieł renesansu w Polsce, przyciąga uwagę miłośników sztuki i historyków. Miejsce koronacji i spoczynku wielu polskich władców, nie bez powodu znajduje się na liście najważniejszych zabytków sakralnych w Polsce. To miejsce, któremu z pewnością warto poświęcić swój czas.

W Polsce nie brak pięknych zabytków sztuki sakralnej. Potężne świątynie, niewielkie kościółki – wszystkie te obiekty są dziś nie lada atrakcjami, którym w trakcie krajoznawczej wycieczki warto poświęcić nieco więcej uwagi.

Najpiękniejsze zabytki sakralne w Polsce [TOP15 co warto zobaczyć]
5 (100%) 1 vote[s]

Zamieszczono w: Blog