Nowenna pompejańska – co to jest, jak odmawiać?

Nowenna pompejańska to modlitwa różańcowa, nazywana nowenną „nie do odparcia”, gdyż Matka Boża dała obietnicę, iż każdy, kto przez 54 dni odmawiać będzie różaniec, w konkretnej intencji – zostanie wysłuchany i otrzyma łaskę. Kluczem do wysłuchania próśb przez Maryję Pannę jest wiara i skupienie w modlitwie.

Wyraz „nowenna” wywodzi się z łaciny od słowa novem, – czyli dziewięć i oznacza nabożeństwo trwające 9 dni. Nowenna pompejańska trwa 54 dni i podzielona jest na dwie części:

 • błagalną – 3 nowenny błagalne – 3 x 9 dni, co daje 27 dni,
 • dziękczynną – 3 nowenny dziękczynne – 3 x 9 dni, co daje 27 dni.

Nowennę pompejańską należy, zatem odmawiać kolejno przez 54 dni, bez dnia przerwy. Codziennie należy odmówić cały różaniec – a dokładniej 3 jego części: radosną, bolesną i chwalebną. Tajemnice światła zostały dodane do różańca dopiero przez św. Jana Pawła II, jako czwartą część, dlatego też nie ma obowiązku odmawiania ich przy nowennie pompejańskiej.

Historia nowenny pompejańskiej – Cud w Neapolu

Historia nowenny pompejańskiej rozpoczęła się w Neapolu, kiedy to ciężko chorej dziewczynie Fortunatinie Agrelli objawiła się przepiękna Matka Boska z Pompei, która wyznała, że każdy, kto pragnie otrzymać łaskę, musi odmówić na jej cześć trzy nowenny błagalne, składające się z 15 tajemnic różańca, a później znów 3 nowenny dziękczynne.  Gdy to uczyni, prośby jego zostaną wysłuchane.

Całkowite uzdrowienie dziewczyny z Neapolu zostało potwierdzone przez licznych lekarzy w maju 1884 roku. Historie objawień Matki Boskiej Pompejańskiej zostały opisane w książce „Cuda i łaski Królowej Różańca Świętego w Pompejach” przez bł. Bartolo Longo.

Jak odmawiać nowennę pompejańską? – Krok po kroku

Nowennę pompejańską należy odmawiać nieprzerwanie przez 54 dni z podziałem na dwie części błagalną (trwającą 27 dni) oraz dziękczynną (trwającą także 27 dni). Przez cały ten czas należy modlić się w jednej, konkretnej i niezmienionej intencji, w dużym skupieniu i wierze.

Modlitwa powinna przebiegać w następujący sposób:

 1. Uczynić znak krzyża.
 2. Przed rozpoczęciem każdej z tajemnic należy wyznać Matce Boskiej intencję, w której odmawiana jest modlitwa. Następnie wypowiedzieć słowa:

„Ten różaniec odmawiam na Twoją cześć Królowo Różańca Świętego”

 1. Rozpoczęcie modlitwy różańcowej – rozpoczynając od tradycyjnych modlitw początkowych:

Ważne: Modlitwy początkowe powinny zostać odmówione jedynie przed pierwszą częścią różańca.

 1. Odmawianie kolejno 3 części różańca – radosnej, bolesnej oraz chwalebnej. Łącznie 15 dziesiątek – nie trzeba odmawiać wszystkich bez przerwy.
 2. Po zakończeniu odmawiania trzech części różańca należy wypowiedzieć słowa modlitwy błagalnej (przez pierwsze 27 dni) i dziękczynnej (przez kolejne 27 dni), skierowane do Matki Bożej Pompejańskiej.

Modlitwa błagalna:

„Pomnij, o miłosierna Panno Różańcowa z Pompejów, jako nigdy jeszcze nie słyszano, aby ktokolwiek z czcicieli Twoich, z Różańcem Twoim, pomocy Twej wzywający, miał być przez Ciebie opuszczony. Ach, nie gardź prośbą moją, o Matko Słowa Przedwiecznego, ale przez święty Twój Różaniec i przez upodobanie, jakie okazujesz dla Twej świątyni w Pompejach, wysłuchaj mnie dobrotliwie. Amen[1]”.

Modlitwa dziękczynna:

„Cóż Ci dać mogę, o Królowo pełna miłości? Moje całe życie poświęcam Tobie. Ile mi sił starczy, będę rozszerzać cześć Twoją, o Dziewico Różańca Świętego z Pompejów, bo gdy Twojej pomocy wezwałem, nawiedziła mnie łaska Boża. Wszędzie będę opowiadać o miłosierdziu, które mi wyświadczyłaś. O ile zdołam będę rozszerzać nabożeństwo do Różańca Świętego, wszystkim głosić będę, jak dobrotliwie obeszłaś się ze mną, aby i niegodni, tak jak i ja, grzesznicy, z zaufaniem do Ciebie się udawali. O, gdyby cały świat wiedział jak jesteś dobra, jaką masz litość nad cierpiącymi, wszystkie stworzenia uciekałyby się do Ciebie. Amen[2]”.

 1. Po zakończeniu odmawiania odpowiedniej modlitwy. Należy odmówić Pod Twoją Obronę oraz trzy razy z ufnością i wiarą wypowiedzieć następujące słowa:

„Królowo Różańca módl się za nami”

 1. Modlitwę zakończyć znakiem krzyża.

Przed rozpoczęciem nowenny pompejańskiej należy dobrze przemyśleć intencję oraz wytrwać w niej do końca. Można przygotować sobie także kalendarz lub ściągnąć specjalną aplikację by monitorować na bieżąco upływające kolejno dni w modlitwie.

Jak dobrze odmawiać nowennę pompejańską – wskazówki

Nowenna pompejańska jest modlitwą różańcową, kierowaną do Najświętszej Matki Boskiej z Pompejów. Jej powodzenie i otrzymane łaski zależą przede wszystkim od zaangażowania, skupienia oraz wiary podczas jej trwania. Aby dobrze odmówić nowennę pompejańską należy;

 • zawsze modlić się z wiarą, przyjmując Bożą wolę,
 • modlitwy odmawiać w pokorze,
 • godnie przeżywać cierpienia,
 • nie zniechęcać się, gdy pojawiają się przeszkody i trudności życiowe,
 • szczerze powierzyć swoją intencję wstawiennictwu Maryi,
 • modlić się w jednej, konkretnej intencji,
 • nie spieszyć się,
 • modlić się przez 54 dni, nie robiąc dnia przerwy,
 • zachęcać i zapraszać poprzez własne świadectwo inne osoby do odmawiania nowenny pompejańskiej.

Nowenna pompejańska – świadectwa

Świadectwa osób odmawiających nowennę pompejańską wskazują na niezwykłą skuteczność tej modlitwy. Osoby te doświadczyły łaski a ich prośby zostały wysłuchane. Świadectwa najczęściej dotyczą uzdrowienia różnych chorób psychicznych, fizycznych, doczekania się macierzyństwa, znalezienia pracy, naprawienia relacji, odszukania męża lub żony i wiele innych.

 

[1] https://parafiawszystkich.pl/index.php/modlitwy/nowenna-pompejanska, odczyt z dnia 30.10.2020r.

[2] https://parafiawszystkich.pl/index.php/modlitwy/nowenna-pompejanska, odczyt z dnia 30.10.2020r.

Nowenna pompejańska – co to jest, jak odmawiać?
5 (100%) 2 vote[s]

Zamieszczono w: Blog