Rola wiary w życiu

Religie twierdzą, że wiara jest zasadniczą drogą prowadzącą do zbawienia. Jednak to zależy jaka wiara i w co… Każdy ma prawo wierzyć w to, co uważa za słuszne i godne. Jednak warto od czasu do czasu zweryfikować swoje przekonania.

Wiara nie jest czymś, co można udowodnić, dlatego zweryfikować ją jest trudno. Jednak warto poznawać wiedzę związaną z tym, w co się wierzy. W ten sposób wiara może się nawet pogłębić. Ale jeśli wierzy się w coś, co nie ma i nigdy nie miało racji bytu, lepiej poddać to krytyce, niż wierzyć na ślepo.

Wiara zazwyczaj nie jest niczym złym, jeśli prowadzi do dobrych celów. Lecz jeśli ktoś w imię wiary zabija i narzuca swoją wolę innym, to już należałoby mieć poważne wątpliwości co do wartości owej wiary.

Pozostaje więc pytanie: w co warto wierzyć?

Na pewno warto wierzyć w siebie, bo to zwiększa pewność siebie i – co za tym idzie – skuteczność działania! Jeśli ktoś jest niepewny siebie, strachliwy, uważający siebie za zbyt słabego, niegodnego, zbyt głupiego, by coś osiągnąć, to mało jest prawdopodobne, że to osiągnie.

Dlatego opłaci się pracować nad zwiększeniem wiary w siebie. Ale to nie wszystko. Ludzie religijni wierzą z reguły w Siłę Wyższą – stwórczą, która panuje nad Wszechświatem, bądź po prostu jest nim. Nazywają tę Siłę, a raczej Wyższą Świadomość na różne sposoby – jedni nazywają ją Bogiem, inni Źródłem, jeszcze inni Stwórcą. Funkcjonuje jeszcze wiele innych nazw, a nawet imion, którymi ludzie nazywają Tego, którego uważają za swojego Stwórcę lub tego, do którego się modlą. Nie sposób narzucać komuś takiej czy innej wiary, czy wyznania. Jednakże sama wiara w Stwórcę może bardzo pomagać nam w życiu. Dzięki niej wszystko, co nas spotyka, nabiera głębszego sensu.

Rola wiary w życiu

Mądra wiara pomaga nam lepiej zrozumieć nasze życie i to wszystko, co się w nim dzieje – włącznie z wydarzeniami, które początkowo uważamy za tragiczne. Dopiero po czasie zaczynają nabierać dla nas sensu. Ale ten sens pojawia się dopiero w kontekście wiary w życie wieczne. Życie doczesne nie zawsze jest w stanie ukazać nam pełny sens tych wydarzeń – zwłaszcza od razu. Dopiero często z perspektywy czasu jesteśmy w stanie zrozumieć, dlaczego nas to spotkało i czego nas to nauczyło.

Dzięki trudnym doświadczeniom uczymy się i wzrastamy. Zwiększa się nasze zrozumienie i poziom świadomości. A to z kolei pomaga nam lepiej funkcjonować w tych niełatwych warunkach, w jakich się znaleźliśmy, i mądrzej żyć. Z czasem nabieramy rozsądku i przestajemy popełniać w kółko te same błędy. Dzięki czemu nasze życie pięknie się zmienia. Gdy stać nas na zmianę siebie – możemy przestać narzekać na monotonię i nudę, gdyż zaczyna się dziać wokół nas tak wiele nowego i dobrego, że życie nabiera kolorów. Wiara pomaga nam także spełniać marzenia i realizować cele.

Wiara w Boga

Wiara pomaga nam także zrozumieć, że wybory, jakich dokonujemy, mają wpływ na nas samych i na innych ludzi. W związku z tym warto dokonywać takich wyborów, żeby nie szkodzić i nie krzywdzić. Bo to, co wysyłamy – zawsze do nas wraca. Nie zawsze owoce naszych czynów przychodzą do nas od razu. Jeśli czyny wynikały z miłości – należy spodziewać się dobrych owoców. Ale trzeba wykazać się cierpliwością, bo bywa i tak, że starając się być dobrym, czujemy się źle i niesprawiedliwie potraktowani przez innych, szukamy wtedy pocieszenia w pięknych piosenkach religijnych.

Jeśli jednak wierzy się w Boga, to z reguły wierzy się w wyższą sprawiedliwość. Tak więc zapłata za nasze czyny może przyjść w momencie, w którym najmniej się tego spodziewamy.

Rola wiary w życiu
5 (100%) 2 vote[s]

Zamieszczono w: Blog

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *